REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Rząd obrzydził życie zagranicznym korpo. Firmy niby zarabiają, ale klną, na czym świat stoi

Przedsiębiorstwa z zagranicy przewidują, że polska gospodarka ma się lepiej niż rok temu, kondycja poszczególnych branż jest dobra, a one same będą notować wzrost przychodów. Eldorado? No nie do końca. Pół żartem można by pewnie napisać, że korporacje zostały skutecznie spolonizowane, bo narzekanie na polityków weszło im w krew. Inwestorzy mają do PiS pretensje o całkowitą nieprzewidywalność.

08.06.2022
7:03
Rząd obrzydził życie zagranicznym korpo. Firmy niby zarabiają, ale klną, na czym świat stoi
REKLAMA

To ciekawa sytuacja, bo można by się spodziewać, że skoro biznes jest zadowolony z sytuacji gospodarczej, to cała reszta schodzi na drugi plan. Błąd. Zagraniczne firmy liczą, że ich przychody się powiększą, ale chaotyczna polityka rządu mimo to spędza im sen z powiek.

REKLAMA

Firmy nie boją się kryzysu

Takie wnioski przynosi raport wykonany na zlecenie Niemiecko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, którego wyniki cytuje „Rzeczpospolita". Badanie zostało przeprowadzone wśród firm członkowskich i przedsiębiorstw zrzeszonych w izbach międzynarodowej sieci International Group of Chambers of Commerce. Czego się z niego dowiadujemy?

Przede wszystkim warto zauważyć, że dwie trzecie firm uważa swoją kondycję finansową za dobrą. 90 proc. przedsiębiorstw zakłada, że obroty i przychody pójdą w górę, a w najgorszym wypadku nie spadną. Odsetek przedsiębiorców oceniających stan branży w jakiej działają jako zły spadł w ciągu roku z 19 do 14 proc.

Niemal dwukrotnie więcej ankietowanych sądzi, że polska gospodarka nie trzyma się zbyt dobrze, ale to jednocześnie o kilka punktów procentowych mniej, niż odsetek firm, który wypowiadał się w takim tonie rok temu.

Przedsiębiorcy: rząd daje ciała

Sen z powiek korporacjom spędza jednak najbliższa przyszłość. Przedsiębiorcy podkreślają, że Polska powinna jak najszybciej wstąpić do strefy euro. prawie 60 proc. z nich twierdzi, że rząd zawodzi. Pretensje skupiają się na takich aspektach jak prowadzenie polityki gospodarczej i zmianach w systemie podatkowym.

Szczegółów możemy się tylko domyślać, ale opinie przedsiębiorców odnośnie gmerania w podatkach były ostatnio dość zbieżne. Najmocniej obrywało się zmianom wprowadzanym przez tzw. Polski Ład. Tuż przed wprowadzeniem reformy negatywnie wypowiadało się o niej 72 proc. firm (CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan).

REKLAMA

Dwie trzecie dużych przedsiębiorstw domagało się też jak najszybszego przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy i sięgnięcia po unijne pieniądze.

84 proc. pracodawców zgadza się ze stwierdzeniem, że ich firma bezpośrednio nie zyska na KPO, ale te pieniądze są Polsce potrzebne na reformy – pisała Konfederacja Lewiatan.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA