REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Prosty patent na obniżenie rachunków za prąd o połowę. Ten skomplikowany jest jeszcze lepszy

To wcale nie jest tak, że jesteśmy skazani na wysokie rachunki za prąd. Sposobów na ich obniżenie jest co najmniej kilka. Od najprostszych, które sprowadzają się do uszczelnienia drzwi i okien, przez częstsze korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, po bardziej skomplikowane, wspierane przez najnowsze technologie. Jak korzystać z tych ostatnich, podpowiada Łukasz Nitak, Business Development Director z DXC Technology.

19.11.2022
9:01
cena-energii-mniejsze-rachunki
REKLAMA

Temperatura w naszych domach, tak żebyśmy jak najlepiej funkcjonowali, powinna być w przedziale od 16 do 22 st. C. Zawsze dla podwyższenia ciepła ciała możemy porobić jakieś ćwiczenia fizyczne i sięgnąć po cieplejsze rzeczy do ubrania. Warto też zadbać o odłączanie ładowarki już po naładowaniu sprzętu, wymianę wszystkich źródeł światła na energooszczędne czy gaszenie światła w nieużytkowanych pomieszczeniach. 

REKLAMA

Planując remont lub wymianę sprzętu domowego, warto sięgać po sprzęt o najwyższej klasie energooszczędności, czyli A+++, który potrzebuje nawet do 50 proc. mniej prądu niż urządzenie klasy A – podpowiada Łukasz Nitak, Business Development Director z DXC Technology w rozmowie z Bizblog.pl.

Rachunki za prąd i najnowsze technologie

Ale odłączanie ładowarek, włożenie ciepłego swetra i gaszenie światła w kuchni po gotowaniu, to nie wszystkie możliwości, jakie mamy, żeby zmniejszyć rachunki za energię. I tu wkraczają nowe technologie.

Które mogą wesprzeć konsumentów, zarówno w podnoszeniu świadomości na temat zużycia prądu, weryfikacji rachunków, jak i dysponowaniu zasobami na co dzień – uściśla ekspert z DXC Technology.

Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są inteligentne sieci energetyczne smart grid, czyli systemy połączone z oprogramowaniem IT. Ich zadaniem jest integracja całego procesu: od produkcji, po dystrybucję i zużycie energii. Przez zastosowanie specjalnych liczników, zarówno sprzęty domowe, jak i biurowe otrzymują sygnał pozwalający na ich używanie w momencie, gdy prąd jest najtańszy lub ich przejście w tryb energooszczędny, gdy taryfa jest najdroższa.

undefined

Udostępnianie konsumentom danych godzinowych zużycia energii daje im możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, planowania zużycia prądu i kontrolowania rachunków na bieżąco. Na podstawie taryf, konsument może sam zdecydować czy używać sprzętu w danym momencie, czy poczekać na korzystniejszą stawkę opłat za energię – twierdzi Łukasz Nitak.

Prąd na kartę. Zapłać za energię z góry

Jak przekonuje ekspert z DXC Technology, na rynkach europejskich widać także duży zwrot w stronę usług prepaidowych. Licznik przedpłatowy umożliwia bowiem konsumentowi opłacenie prądu z góry, co oznacza, że jest dostarczany po wcześniejszym doładowaniu za deklarowaną kwotę. Po wykorzystaniu abonamentu należy ponownie doładować licznik.

W ten sposób konsument jest w stanie na bieżąco kontrolować poziom zużycia prądu, oszacować wydatki i samemu podejmować decyzje o końcowym, poniesionym koszcie – uważa Łukasz Nitak.

Warto też zerknąć w kierunku rozwiązań kolektywnych, tak jak w przypadku niemieckich gmin, które korzystają z inteligentnego systemu monitorowania energii, śledzenia zużycia i wysyłki alertów w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Bazując na platformie cyfrowej o nazwie Socrates, firma DXC wdrożyła inteligentną aplikacje pomiarową Energy Guardian, dzięki której użytkownicy otrzymują dostęp do danych dotyczących zużycia energii z urządzeń znajdujących się w ich budynkach – tłumaczy Nitak.

System nie tylko na bieżąco sprawdza wykorzystanie energii, ale także alarmuje o każdym niepożądanym zachowaniu. Dzięki niemu użytkownicy, tacy jak zarządcy budynków użyteczności publicznej, mogą automatycznie otrzymać powiadomienie za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail, a następnie szybko zareagować w celu naprawienia nieprawidłowości w użytkowaniu. W Polsce trwa właśnie branżowy dialog technologiczny, w ramach którego firmy z sektora energetycznego rozważają wdrożenie systemu umożliwiającego każdemu odbiorcy śledzenie historii zużycia energii, łatwe porównywanie ofert, wybór najkorzystniejszej opcji i szybkie przeniesienie usługi do innego dostawcy.

Domowe sposoby pomogą ci zmniejszyć rachunki o ponad połowę

Patenty na zmniejszenie rachunków o nawet 60 proc. podało kilka tygodni temu Forum Energii w raporcie „Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą?”. Padają tam różne propozycje. Od regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach mieszkania, czy domu, przez montaż ekranów zagrzejnikowych i kończąc na regulacji pogodowej na kotle lub węźle cieplnym. Na poziomie 25 proc. szacowane są na przykład oszczędności płynące z zastąpienia kąpieli – prysznicem. 

REKLAMA

Średniej wielkości wanna ma pojemność ok. 150–200 litrów, podczas gdy pod prysznicem zużywamy ok. 10–15 litrów wody na minutę. Dziesięciominutowy prysznic pozwala zatem zaoszczędzić każdorazowo ok. 50 litrów wody oraz energię niezbędną do jej podgrzania – wykazują eksperci Forum Energii.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA