REKLAMA

Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 15,5 proc. i wróciła do poziomu sprzed lockdownu

Produkcja przemysłowa wystrzeliła we wrześniu, przebijając prognozy analityków, a wszystko dzięki fali powrotów do pracy, która miała miejsce w minionym miesiącu.

Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 15,5 proc. i wróciła do poziomu sprzed lockdownu
REKLAMA

Produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 5,9 proc. w porównaniu z wrześniem ub. roku, kiedy to notowano wzrost o 5,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z sierpniem br. wzrosła o 15,5 proc.

podał GUS we wtorkowym komunikacie.
REKLAMA

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 3,5 proc., a miesiąc do miesiąca o 12,6 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja wzrosła o 3,6 proc. niż we wrześniu 2019 r. i o 3,0 proc. w porównaniu z sierpniem.

 class="wp-image-1276117"
Źródło: GUS

GUS podał również, że od stycznia do września 2020 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 3,2 proc. niższa niż w tym samym czasie w 2019 r., kiedy notowano wzrost o 4,5 proc.

Wzrost produkcji w większości głównych grupowań

W cenach stałych wzrosty odnotowano w 23 spośród 34 działów przemysłu, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 22,8 proc., mebli – o 15,8 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 14,1 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 10,7 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 7,9 proc., wyrobów z metali – o 7,8 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 7,4 proc. Spadek produkcji wystąpił w dziesięciu działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 25,6 proc., w wydobywaniu węgla o 4,3 proc.

 class="wp-image-1276126"
Źródło: GUS

W ujęciu miesięcznym sierpień-wrzesień 2020 r. wzrost produkcji sprzedanej w cenach stałych odnotowano w 30 działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 47,3 proc., urządzeń elektrycznych – o 33,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 26,9 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 25,9 proc., w produkcji maszyn i urządzeń – o 25,1 proc., wyrobów farmaceutycznych – o 24,0 proc., pozostałego sprzętu transportowego – o 17,7 pro. Spadek wystąpił w czterech działach, m.in. w produkcji napojów – o 18,0 proc., wyrobów tytoniowych – o 9,8 proc.

Produkcja wróciła do poziomu sprzed lockdownu

To wynik lepszy od oczekiwań rynkowych i naszej prognozy. Lepszy od wyników implikowanych przez wskaźniki koniunktury. Powód? Prawdopodobnie arytmetyka dni roboczych w obliczu powrotów do pełnych etatów (patrz dane o zatrudnieniu)

– komentują ekonomiści mBanku.

Analitycy Banku Pekao wskazują, że biorąc pod uwagę odczyty z początku roku, przemysł wrócił do formy sprzed wiosennego lockdownu.

BOOM! Produkcja przemysłowa zaskoczyła na plus, rosnąc we wrześniu o 5,9 proc. r/r, i zbliżyła się do trendu sprzed pandemii. Poziom produkcji z lutego został w zasadzie osiągnięty (rozbijamy się o zaokrąglenia) – wyliczają.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA