Prezbiopia, czyli starczowzroczność powoduje trudności z widzeniem z bliska, czytaniem drobnego druku, które pojawiają się zwykle po 40. roku życia. Prezbiopia ma związek z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Z upływem lat zdolność akomodacji oka spada. Sprawdź, na czym polega zabieg korekcji starczowzroczności, zanim umówisz się na wizytę u lekarza okulisty lub optometrysty. Sprawdź, jak radzić sobie z problemem widzenia na bliskie odległości spowodowanymi prezbiopią.

Jakie są przyczyny starczowzroczności? Pogorszenie elastyczności soczewki
Prezbiopia daje pierwsze objawy po 40. roku życia. Jest konsekwencją naturalnej utraty elastyczności przez soczewkę, która z wiekiem ma coraz mniejszą zdolność akomodacji (spada kurczliwość mięśnia rzęskowego). Na skutek tego nieuchronnego procesu osoby ze starczowzrocznością doświadczają zaburzeń widzeniem obiektów znajdujących w bliży, dlatego prezbiopię niekiedy nazywa się „syndromem wyciągniętej ręki”. Natomiast co ciekawe, nie obniża się jakość widzenia przedmiotów w dali. Inne symptomy prezbiopii to:
- problemy z dostosowaniem ostrości,
- częste bóle głowy,
- uczucie zmęczenia oczu,
- zamazane widzenie,
- trudności z czytaniem drobnego druku,
- konieczność korzystania z mocniejszego oświetlenia.
Podejrzewasz, że rozwinęła się u Ciebie starczowzroczność? Prezbiopia - leczenie na szczęście jest możliwe, a mówiąc więcej nawet konieczne. W przeciwnym razie jakość Twojego codziennego funkcjonowania będzie stopniowo spadać. Sprawdź, jakie metody terapeutyczne masz do wyboru.
Jak wygląda leczenie starczowzroczności?
Jednym ze sposobów radzenia sobie z objawami starczowzroczności jest korekcja okularowa (obecnie soczewki progresywne, kiedyś były to soczewki dwuogniskowe), jednak nie każdy Pacjent decyduje się na tego typu tradycyjne metody korekcji. Wygodniejszym rozwiązaniem są np. soczewki kontaktowe, które nakłada się na powierzchnię rogówki oka.
Wielu Pacjentów z prezbiopią decyduje się też na zabieg wszczepienia sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Ta procedura jest rekomendowana osobom, które mają nie tylko starczowzroczność, ale też zaćmę. Podczas zabiegu można pozbyć się obu tych problemów. Procedura implantacji soczewki multifokalnej nie jest bolesna, ponieważ lekarz przeprowadza ją w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa do 20 minut i nie wymaga długiej hospitalizacji.
A może laserowa korekcja wzroku starczowzroczności?
Inna metoda to laserowa korekcja wzroku starczowzroczności Clearvu® (Presbyond®). Procedura nie jest skomplikowana, pozwala odzyskać ostrość widzenia na wszystkich odległościach: bliskiej, średniej oraz dalekiej. To na tyle uniwersalna metoda, że jest polecana również Pacjentom z wadami wzroku, takimi jak nadwzroczność krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Zabieg laserowej korekcji prezbiopii poprzedza oczywiście kompleksowa diagnostyka i konsultacja kwalifikująca. Do standardowo wykonywanych badań, zaliczane jest m.in.:
- badanie dna oka,
- ocena ostrości wzroku,
- badanie topografii i tomografii rogówki,
- badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- badanie długości gałki ocznej,
- badanie przedniego odcinka oka,
- badanie tolerancji monowizji i oka dominującego,
- badanie gęstości komórek śródbłonka rogówki.
Przeciwwskazania do wykonania laserowej korekcji starczowzroczności:
- wszczepiony rozrusznik serca,
- niekontrolowana cukrzyca,
- zaawansowana jaskra,
- aktywna opryszczka,
- zespół suchego oka,
- zaćma,
- ciąża, okres karmienia,
- stożek rogówki,
- blizny na rogówce,
- zbyt cienka rogówka,
- stany zapalne oczu.
Jeżeli obserwujesz u siebie pierwsze objawy presbiopii, nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty. Doświadczony lekarz okulista przeprowadzi szczegółowe badanie okulistyczne i wdroży odpowiednią metodę leczenia.
Źródła: Przegląd Okulistyczny [dostęp: 29.04.2025 r.]