Przeciętny pracownik hybrydowy musi pojawiać się w firmie średnio co 3,6 dni. Ale dla wielu to i tak za często - wynika z danych Colliers Define.

Rośnie luka między oczekiwaniami pracowników a rzeczywistością pracy hybrydowej w Polsce – wynika z nowego raportu Colliers Define „Hybrid Work Insights 5 ”. Według danych Colliers Define, przeciętny pracownik hybrydowy musi pojawiać się w firmie średnio co 3,6 dni.
Najwięcej dni w biurze spędzają pracownicy z sektora publicznego (średnio 4,1 dnia w tygodniu) i produkcji (4 dni w tygodniu), najmniej z sektorów: produkty i IT (ok. 2,3 dnia w tygodniu) i usługi dla biznesu (ok. 2,7 dnia w tygodniu) – wylicza Colliers.
Jednocześnie najwięcej respondentów 44 proc.) pracuje z biura w wymiarze 4-5 dni.
Dla wielu z nich to za dużo. Badania wskazały, że średnio pożądany czas pojawiania się w biurze to 2,6 dni. Sęk w tym, że pracownicy… niewiele mają do gadania. Tylko 32 proc. z nich może samodzielnie decydować o miejscu pracy w danym dniu. Największą swobodę mają specjaliści IT i usług biznesowych, gdzie ponad 40 proc. osób samodzielnie ustala swój grafik, a najmniejszy wpływ na własny harmonogram pracy zdalnej deklarują pracownicy biurowi z branży produkcyjnej. W tym sektorze tylko co piąty pracownik mógł dowolnie kształtować swój grafik, decydując, kiedy pracuje z biura, a kiedy z domu.
Z jednej strony zwiększenie elastyczności to mniejsza przewidywalność i zwiększony poziom wyzwań zarządczych. Z drugiej strony, sztywne reguły i stały grafik mogą osłabiać zaangażowanie, i poczucie sprawczości, które przekładają się na wiele aspektów funkcjonowania organizacji - zaznacza Dorota Osiecka, partnerka, dyrektorka Colliers Define.
Zdaniem ekspertów Colliers większa autonomia pracowników w ustalaniu harmonogramu pracy zdalnej może zwiększyć ich zaangażowanie i satysfakcję zawodową, jednak jednocześnie stanowi wyzwanie dla menedżerów.
Według raportu „Sprawiedliwość w pracy” od No FluffJobs aż 69 proc. aktywnych zawodowo Polek i Polaków chciałoby mieć możliwość samodzielnego wyboru pracy zdalnej na stanowiskach, na których jej wprowadzenie jest obiektywnie możliwe. Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest 12 proc. ankietowanych, a 19 proc. nie ma zdania na ten temat.
Więcej wiadomości z rynku pracy w Bizblog.pl