Rewelacyjne dane z polskiego przemysłu. Jednak dobrze radzę: powstrzymajcie entuzjazm
W lipcu PMI Polski poszybował w górę trzeci miesiąc z rzędu, wzrastając z 47,2 pkt. w czerwcu do 52,8 pkt. w lipcu. Indeks pierwszy raz od 20 miesięcy przekroczył 50 pkt. i zakończył najgorszą od 18 lat passę polskiego przemysłu. I wszystko fajnie, ale twarde dane niebawem mocno mogą zweryfikować odczucia polskich „przemysłowców”. Stąd moja rada w tytule...

Z badania wynika, że polski sektor wytwórczy wyraźnie odczuł poprawę warunków prowadzenia biznesu.
Główny indeks pierwszy raz od listopada 2018 r. przekroczył 50 pkt. Firma podkreśliła w komentarzu, że najnowszy odczyt znacznie przewyższył średnią z badań długoterminowych od 1998, która wynosi 50,3 pkt., a 5,6-punktowy wzrost był trzecim najsilniejszym miesięcznym wzrostem w historii badań, zaraz po wynikach zarejestrowanych w maj i czerwcu tego roku.
Produkcja i zamówienia najbardziej w górę

W lipcu wszystkie subindeksy pozytywnie wpłynęły na odczyt głównego wskaźnika, a największe wzrosty odnotowały kolejno produkcja (+2,6 pkt.), nowe zamówienia (+2,1) i czas dostaw (+0,6).
Tylko spokojnie, poczekajmy na dane o produkcji przemysłowej
Jakub Rybacki przestrzega, że choć wyniki badania IHS Markit są dość optymistyczne, należy podejść do nich z ostrożnością. Jego zdaniem przedsiębiorcy w badaniach ankietowych potrafią nadmiernie reagować na bieżące wydarzenia i tak mogło się stać przy okazji znoszenia obostrzeń na początku czerwca.
Dlatego PIE nadal otrzymał ostrożne prognozy dotyczące produkcji przemysłowej.

GUS pełne dane dotyczące polskiego przemysłu poda 20 sierpnia.
Zatrudnienie znowu spadło
Po raz kolejny obniżył się za to poziom zatrudnienia, a niepewność odnośnie długofalowych skutków gospodarczych pandemii sprawiła, że optymizm biznesowy wzrósł tylko nieznacznie.
Główny Indeks PMI dla sektora wytwórczego to wskaźnik obrazujący kondycję polskiego przemysłu. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów – nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każdy odczyt powyżej neutralnego progu 50,0 wskazuje na ogólną poprawę warunków w sektorze.