REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Prawo

Wyłudzili grubą kasę z banku Solorza-Żaka. Wpadli, gdy chcieli naciągnąć skarbówkę

CBA zatrzymała osiem osób podejrzanych o wyłudzenie z jednego z banków komercyjnych minimum 50 mln zł i usiłowanie wyłudzenia 23 mln podatku VAT.

08.07.2019
12:29
cba-fałszywe-faktury
REKLAMA

Funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA zatrzymali osiem osób, w tym byłych prezesów i członków zarządu, dyrektora oraz pracowników banku, a także byłych i obecnych prezesów zarządów spółek z województwa mazowieckiego.

REKLAMA

Czynności miały miejsce w związku z nowym postępowaniem prowadzonym przez CBA pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Dotyczy podejrzenia wyrządzenia szkody majątkowej w wysokości co najmniej 50 mln zł w mieniu banku w związku z udzieleniem kredytu na zakup centrum wystawowego w Opolu. Wszystko wskazuje na to, że kredytu udzielono pomimo braku zdolności kredytowej i bez ustanowienia szczególnej formy zabezpieczenia spłaty. Jak ustalono odraczano następnie terminy spłaty należności, poprzez aneksowanie umowy kredytowej, ukrywając tym samym straty banku.

Z informacji dziennika "Rzeczpospolita" wynika, że chodzi o Plus Bank, który należy do Zygmunta Solorza-Żaka. Zawiadomienie do prokuratury miał złożyć obecny zarząd.

REKLAMA

Postępowanie obejmuje także działanie na szkodę Skarbu Państwa przez przedstawicieli mazowieckiej spółki poprzez usiłowaniem uzyskania nienależnego podatku VAT w wysokości 23 mln zł w związku z pozorną transakcją nabycia nieruchomości w Opolu.

Obecnie trwają czynności z udziałem zatrzymanych osób, którzy usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga. Sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy - podało CBA w komunikacie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA