Odkryto gigantyczne złoża. Rynek wchłonie każdą ilość tych surowców
Aż tysiąc ton złota o wartości 80 mld dol. może znajdować się w złożach, które odkryto na południu Chin. Jeśli przypuszczenia naukowców się potwierdzą, żyły złota w prowincji Hunan mogą okazać się jeszcze bogatsze, a to będzie oznaczać, że natrafiono na największe na świecie pokłady tego cennego kruszcu. To jeszcze nie koniec, bo w ostatnim czasie w Bośni odkryto złoża litu szacowane na półtora miliona ton.
O wielkim odkryciu geologicznym w prowincji Hunan poinformowały chińskie media. Złoże złota jest szacowane na tysiąc ton, co oznacza, że dorównuje temu w South Deep w RPA, które obecnie jest uznawane za największe na świecie. Naukowcy liczą na to, że złoża ciągną się dalej, niż wynika z dotychczasowych badań.
Złoża złota
Według lokalnych służb geologicznych 40 żył złota odkryto na głębokości dwóch kilometrów, a są one szacowane na około 300 ton tego kruszcu. Kolejne 700 ton ma się znajdować na głębokości aż trzech kilometrów, a wskazują na to wykonane przez naukowców skany trójwymiarowe. To jednak oznacza, że wydobycie tego złota będzie bardzo trudne technologicznie.
Wszystko wskazuje na to, że odkryte złoża są fenomenalnej jakości. Jeśli pobrane próbki są reprezentatywne dla całego złożona, to w każdej tonie może znajdować się aż 138 gramów złota. Nawet dziesięciokrotnie mniejsza zawartość złota jest bardzo dobrym wynikiem.
Więcej o złocie przeczytasz w tych tekstach:
W Polsce złoto występuje w rudach wydobywanych głównie jako produkt uboczny przy eksploatacji miedzi, zwłaszcza w rejonie Zagłębia Miedziowego w województwie dolnośląskim. Zawartość złota w rudzie miedzi w KGHM Polska Miedź wynosi przeciętnie zaledwie około 0,3-0,5 grama na tonę rudy. Złoto jest odzyskiwane w procesach hutniczych jako produkt towarzyszący pozyskaniu miedzi i srebra.
Złoża litu w Bośni
Z czego wynika wysoka wartość złota? Wynika to głównie z charakterystyki złota i jego cech fizycznych, czyli trwałości i niemal niezniszczalności. Złoto nie niesie ryzyka kredytowego, rozumianego jako możliwość niewywiązania się emitenta ze zobowiązań. Nie daje również bezpośrednich powiązań z polityką gospodarczą żadnego kraju, a to zapewnia jego odporność na zawirowania na światowych rynkach finansowych.
Innego spektakularnego odkrycia geologicznego dokonano także we wschodniej Bośni. Potwierdzono tam istnienie złóż litu, których wielkość szacuje się na aż półtora miliona ton. Lit jest kluczowym surowcem do produkcji baterii litowo-jonowych, które zasilają urządzenia elektroniczne, samochody elektryczne i systemy magazynowania energii. Jest lekki, ma wysoką pojemność energetyczną i długą żywotność. Wykorzystuje się go również w ceramice, szkle, smarach i przemyśle farmaceutycznym.