REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Rano syn, po południu ojciec. Prokuratura wzięła na celownik Mariana Banasia i jego rodzinę

Przed południem na lotnisku w Krakowie CBA zatrzymała syna Mariana Banasia, po południu prokuratora wystąpiła do marszałka Sejmu o uchylenie immunitetu szefa Najwyższej Izby Kontroli. Koalicja najwyraźniej postanowiła się rozprawić z byłym kolegą.

23.07.2021
18:30
Rano syn, po południu ojciec. Prokuratura wzięła na celownik Mariana Banasia i jego rodzinę
REKLAMA

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku wystąpił w piątek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia.

REKLAMA

Zgodnie z art. 206 Konstytucji RP prezes NIK nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności bez zgody Sejmu, nie może też być „zatrzymany lub aresztowany z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania”.

 class="wp-image-1491646"

Śledztwo zostało wszczęte na wniosek opozycji

Prokuratura zaznaczyła w komunikacie, że śledztwo wszczęła po zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstw złożonych przez posłów Koalicji Obywatelskiej, Centralne Biuro Antykorupcyjne i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Teraz chce postawić szefowi NIK kilkanaście zarzutów – w tym zatajenie i zaniżanie „o nawet 550 tys. zł” – informacji o posiadanym majątku w każdym z dziesięciu oświadczeń majątkowych złożonych przez Mariana Banasia od listopada 2015 r. do sierpnia 2019 r. (Za podanie nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym grozi do 5 lat więzienia).

Do tego dochodzi zarzut przestępstwa skarbowego zaniżania w deklaracjach podatkowych w latach 2015-20 przychodów z dzierżawy kamienicy w Krakowie.

Akta Mariana Banasia mają 80 tomów

W ocenie prokuratury zebrane dowody uzasadniają podejrzenie popełnienia przestępstwa, dlatego wymagają oceny w postępowaniu sądowym. Będzie to możliwie, jeśli Sejm RP wyrazi zgodę na uchylenie immunitetu prezesowi NIK – wskazuje Prokuratura Krajowa.

REKLAMA

Dodając, że wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie szefa NIK do odpowiedzialności karnej obejmuje „prawie 80 tomów akt” zgromadzonych w trakcie przeprowadzonych przez CBA kilkudziesięciu przeszukań, pozyskaną z banków, urzędów i innych instytucji oraz elektroniczną korespondencję prowadzoną przez Mariana Banasia.

Na materiał dowodowy składają się także sporządzone przez CBA analizy przepływów na rachunkach bankowych oraz opinie biegłych w zakresie podatków i szacowania wartości nieruchomości – podała Prokuratora Krajowa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA