REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Macie powoli dość nauki zdalnej? Szef MEN: przygotujcie się na miesiące takiej formy edukacji

Minister edukacji nie liczy na rychły powrót uczniów do szkół. Ostrzega, że w pesymistycznym scenariuszu nauka zdalna potrwa co najmniej do stycznia albo nawet dłużej. Od poniedziałku w domach lekcje zaczęły maluchy z klas I-III.

09.11.2020
10:00
nauka-zdalna-minister-Czarnek
REKLAMA

Z odesłaniem najmłodszych uczniów na naukę zdalną rząd ociągał się tak długo, jak tylko mógł. Pal licho, że bezobjawowe dzieci – jak zgodnie to wskazywali eksperci – szybko stały się źródłem zakażeń. Chodząc do szkoły, nie wymuszały jednak obecności co najmniej jednego rodzica. Ten normalnie pracował i nie miał podstaw do wyciągania ręki do państwa po zasiłek, co akurat było wyjątkowo po myśli rządzących. 

REKLAMA

Tylko że to przeciąganie liny mogło trwać do pewnego czasu, który nadszedł, gdy liczba dziennych zakażeń sporo przekroczyła 20 tys. To z kolei realnie grozi załamaniem się systemu ochrony zdrowia, co zresztą zdaniem niektórych, już nastąpiło. Nie było więc innego wyjścia jak zarządzenie nauki zdalnej do 29 listopada, z możliwością przedłużenia tego okresu.

Z wywiadu szefa Ministerstwa Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka dla „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że lepiej przyzwyczajać się najczarniejszych scenariuszy. A w takim przypadku nauka zdalna potrwa do stycznia albo i dłużej. 

Nauka zdalna przez kolejne miesiące

Minister edukacji ma nadzieję, że w najbliższych tygodniach liczba dziennych zakażeń jednak spadnie i nie dość, że rząd lockdownu nr 2 nie będzie musiał wprowadzać, to pod koniec miesiąca – tak jak to pierwotnie założono – dzieci wrócą już normalnie do szkół, co z kolei pozwoli normalnie pracować rodzicom. Tyle że to optymistyczny wariant, a tych pesymistycznych wcale nie brakuje.

Modlę się o szybki powrót uczniów do szkół, ale nie mogę założyć tylko optymistycznego scenariusza

– uważa Przemysław Czarnek.

Szef MEN dodaje, że przy „pesymistycznym wariancie nauka zdalna może potrwać nawet do stycznia lub dłużej.”. Na razie nie dojdzie też do zmiany formy nauczania w przedszkolach i zerówkach, które „działają bez przeszkód”.

Działa także opieka świetlicowa w szkołach dla dzieci osób bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie pandemii – lekarzy, pielęgniarek, policjantów, strażaków, ratowników itd.

– zaznacza Czarnek.

Nauka zdalna w oczach ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca uwagę na braki sprzętowe, możliwości internetu, czy niedostateczną ilość szkoleń przygotowujących nauczycieli do tej formy pracy z uczniami. Zdaniem Sławomira Broniarza, szefa ZNP, tym samym „pandemia okazała się testem empatii i zwykłej ludzkiej życzliwości”. 

Stała się ona papierkiem lakmusowym kompetencji cyfrowych nauczycieli, uczniów i stopnia przygotowania szkół do kryzysowych sytuacji

–przekonuje szef ZNP.
REKLAMA

ZNP spisał wszystkie reguły, które mogą usprawnić naukę zdalną. Wśród nich znalazła się m.in. weryfikacja, czy wszystkie treści programowe należy przekazać uczniom. ZNP poleca zrezygnować z tych, do których uczeń dotrze samodzielnie, wykorzystując podręcznik czy internet. Inną radą jest prowadzenie zajęć nie tylko w formie wideokonferencji. Chodzi przede wszystkim o sposoby nakłaniające uczniów do samodzielnej pracy. ZNP proponuje również ograniczenie zakresu zadawanych prac domowych. 

Chcemy zainicjować wkrótce dyskusje w Radach Pedagogicznych związane z problemami, jakie występują w realizacji kształcenia online oraz w zakresie – zdalna edukacja a treści nauczania

– zapowiada Sławomir Broniarz.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA