REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Wiemy, które spółki trafią do NABE. Na szali tysiące miejsc pracy

Coraz bardziej kreśli się przyszła struktura Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), która ma po państwowych spółkach posprzątać aktywa węglowe. Związkowcy martwią się, że znowu wszytko będzie zrobione zagranicznymi rękami.

29.07.2021
12:19
Artur-Sobon-umowa-spoleczna-NBP
REKLAMA

Coraz bliżej do powołania NABE. Najpierw przedstawiciele czterech największych grup kapitałowych sektora elektroenergetycznego (PGE, Tauron, Enea i Energa) zawarli porozumienie z Ministrem Aktywów Państwowych w tej sprawie, a teraz na jaw wychodzą szczegóły, wskazujące dla jakich spółek rządzący widzą miejsce w NABE, a dla kogo nie. Wychodzi też na to, że tym razem szef MAP Jacek Sasin mówiąc, że teraz będzie można szczegółowo określić kształt proponowanych przez resort aktywów państwowych rozwiązań w zakresie wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych - wcale nie mijał się z prawdą. 

REKLAMA

Ten proces dobiega końca, w najbliższym czasie projekt zostanie przedłożony Radzie Ministrów do akceptacji, tak aby mógł być realizowany i żebyśmy mogli podjąć również rozmowy z Komisją Europejską

– zdradza Jacek Sasin.

NABE ze wstępną listą podmiotów

O tym, że rzeczywiście jest coraz bliżej, do powstania NABE świadczy też fakt, że udało nam się dotrzeć do wstępnej listy spółek, które mają wejść w skład Narodowej Agencji. W przypadku Enei ma to dotyczyć: Enea Bionergia, Enea Połaniec Serwis oraz częściowo Enea Centrum i Enea Trading. Jeżeli chodzi o Energę, mowa jest o Energa Elektrownia Ostrołęka, Energa Serwis (ten podmiot ma trafić do NABE dopiero po przeprowadzeniu wewnętrznej restrukturyzacji) i spółka ECARB. 

W przypadku Tauronu w kontekście przechodzenia pod skrzydła NABE mówi się o Tauron Serwis, Wsparcie Grupa Tauron, a także częściowo o Tauron Obsługa Klienta oraz spółce zajmującej się pozyskiwaniem, transportowaniem i gospodarowaniem biomasy – Bioeko Grupa Tauron. Do NABE rzecz jasna mają wejść również spółki zależne PGE. Na liście wstępnej, do której udało nam się dotrzeć są: Bestgum Polska, Betrans, Elbest Security, Elmen, Eltur Serwis, Energoserwis Kleszczów, Mega Serwis, Ramb, Elkom i PTE „Nowy Świat”.

Warto zauważyć, że przy tej okazji mówimy też o tysiącach miejsc pracy

– przekonuje Bogdan Tkocz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Tauron Serwis.

Boją się zagranicznego kapitału

REKLAMA

Przygotowując debiut NABE, rządzący zdają się nie przejmować krytyką. Forum Energii uparcie zwraca uwagę, że brakuje analizy kosztów i korzyści dla gospodarki po powołaniu do życia nowej agencji. Nie ma też określonych żadnych ram czasowych, w których ma funkcjonować NABE. Związkowcy z kolei zwracają uwagę na jeszcze jeden szczegół. Otóż ich zdaniem w ten sposób powstanie potężny moloch, którym trzeba będzie odpowiednio zarządzać. I najgorzej ich zdaniem będzie, jak znowu powierzone to będzie podmiotowi spoza Polski. 

Jaka firma konsultingowa to przygotuje? Czy kolejny raz będziemy mieli do czynienia z zagraniczną spółką? Czy może w końcu powstanie jakieś polskie konsorcjum złożone m.in. z naszych uczelni?

– zastanawia się Bogdan Tkocz.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA