Kiepska sytuacja Polek. Tylko 4,5 proc. kobiet w Polsce deklaruje bardzo wysoki dobrostan, a aż 90 proc. przyznaje, że codziennie odczuwa presję, by dawać radę – zawsze i we wszystkim – wynika z najnowszych badań.

Takie wnioski płyną z Raportu PKO Ubezpieczenia Dobrostan Polek 2025. Jak dzisiaj czują się kobiety? Raport opracowano na podstawie ogólnopolskiego badania przeprowadzonego w maju 2025 r. przez agencję SW Research. W badaniu wzięło udział ponad 1000 kobiet w wieku od 18 do 75 lat. W oparciu o wyniki badania powstał Indeks Dobrostanu Polek – który łączy dane z emocjami i codziennymi doświadczeniami kobiet.
Przeciążenie, stres i brak czasu dla siebie
Indeks Dobrostanu to miara, która łączy subiektywną ocenę samopoczucia, komfortu fizycznego, poziom stresu, presji i poczucie życiowego spełnienia. Daje obraz tego, jak kobiety funkcjonują na co dzień.
Wyniki pokazują, że tylko 4,5 proc. kobiet w Polsce doświadcza bardzo wysokiego poziomu dobrostanu, 15,6 proc. funkcjonuje na jego niskim poziomie, zmagając się z przeciążeniem, stresem i brakiem przestrzeni dla siebie - tłumaczy Karolina Liberka, strateżka, badaczka i szefowa działu strategii i innowacji w Garden of Words Group.
Więcej wiadomości na temat rynku pracy można przeczytać poniżej:
I dodaje, że większość – aż 63 proc. – balansuje w "strefie umiarkowanej równowagi".
To oznacza, że choć dają sobie radę, często brakuje im zasobów, by poczuć się naprawdę dobrze – podkreśla ekspertka.
Według Ewy Kapackiej, dyrektorki biura marketingu i PR PKO Ubezpieczenia – liczby w raporcie to tylko część opowieści. Równie istotne są emocje oraz codzienne strategie, które kobiety wypracowują, często wbrew trudnym okolicznościom.
Kobiety doskonale wiedzą, co mogłoby poprawić ich samopoczucie, ale nie zawsze mają czas, przestrzeń czy wsparcie, aby to wdrożyć – mówi Ewa Kapacka.
Przeciążone młode Polki i matki
Z badania wynika, że szczególnie silnego przeciążenia doświadczają matki. Jedynie co czwarta znajduje czas, aby stale troszczyć się o siebie. Ponad 80 proc. badanych matek deklaruje brak czasu tylko dla siebie. Co więcej, jedynie 40 proc. z nich ma poczucie wpływu na swoje życie. W przypadku matek skala stresu jest wyraźnie wyższa – sięga poziomu 4,2 w pięciopunktowej skali – i znacznie przewyższa tę raportowaną przez kobiety, które nie mają dzieci.
Ale niepokojące są też wnioski dotyczące młodych Polek.
Kobiety w wieku od 18 do 24 lat często czują się starsze psychicznie niż wynikałoby to z ich metryki, a spora większość – aż 82 proc. – odczuwa ogromną presję, by poradzić sobie ze wszystkim. Choć mają świadomość, czym jest dobrostan, nie posiadają narzędzi, aby go realizować – piszą autorzy raportu.