REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Miała być ulga, będzie wielkie rozczarowanie. Premier Morawiecki nie dotrzymał słowa

Rodziców samotnie wychowujących dzieci czeka wielkie rozczarowanie i widmo płacenia wyższych podatków. Mimo obietnic premiera Morawieckiego niekorzystna dla nich zmiana sposobu rozliczania PIT wejdzie w życie już 1 lipca wraz z nowelizacją Polskiego Ładu.

01.06.2022
13:09
Miała być ulga, będzie wielkie rozczarowanie. Premier Morawiecki nie dotrzymał słowa
REKLAMA

Nowelizacja Polskiego Ładu ma zacząć obowiązywać już za miesiąc. 1 lipca wejdą w życie przepisy, które zdaniem resortu finansów i rządu, mają przynieść korzyści dla Polaków. Jedną z grup podatników, która miała mieć powody do zadowolenia, są rodzice samotnie wychowujący dzieci. Niestety samotni rodzice nie mogą spać spokojnie i liczyć na ulgi, bo już od samego początku wprowadzenia Polski Ład spędza im sen z powiek.

REKLAMA

Już pierwotna zmiana przepisów, która weszła w życie 1 stycznia, umożliwiała rodzicom jedynie jednorazowe odliczenie 1500 zł w zeznaniu PIT, co oczywiście w żaden sposób nie opłacało się samotnym rodzicom. Presja rodziców sprawiła, że rząd w nowelizacji Polskiego Ładu miał przywrócić możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem w myśl zasad z 2021 r.

Nowy Polski Ład. Samotni rodzice zapłacą wyższy PIT

Gdyby tak się stało, ta grupa podatników mogłabym nadal skorzystać z podwójnej kwoty wolnej od podatku, a granica drugiego progu podatkowego byłaby dla nich mnożona razy dwa. Zapisy w tej sprawie pojawiły się w projekcie ustawy poddanym konsultacjom społecznym. Jednak w wersji przyjętej przez Sejm, już ich nie było. Mało tego – samotni rodzice, rozliczając się z fiskusem na nowych zasadach, zapłacą więcej.

W myśl nowych przepisów ich dochody będą najpierw dzielone przez 1,5 (a nie na pół, jak wcześniej), od nich zostanie wyliczona wartość podatku według nowych zasad ogólnych, a na koniec pomnożona przez 1,5. Dlatego też dla samotnie wychowujących podatki będą wyższe, niż zapowiadano. Będą oni wpadali w drugi próg od dochodu w wysokości 160 tys. zł, a nie 240 tys. zł, jak to pierwotnie zakładano – wskazuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

I jako przykład podaje samotnego rodzica, którego dochód roczny wynosi 240 tys. zł.

Przy mnożniku 1,5 musi zapłacić 35 400 zł podatku (bez odliczania ulgi prorodzinnej), a dla mnożnika 2 – 21 600 zł. W obu przypadkach, jeśli zastosujemy jeszcze ulgę prorodzinną na dzieci, różnica będzie taka sama – wyjaśnia Piotr Juszczyk.

Ekspert InFaktu zaznacza, że łącznie może to być nawet 13 800 zł różnicy w porównaniu z tym, co było zapowiedziane i poddane społecznym konsultacjom.

Zasady z roku 2021 zostały zachowane jedynie dla tych osób samotnie wychowujących, które opiekują się dziećmi z niepełnosprawnością. W ich przypadku mnożnik wynosi nadal dwa – dodaje.

Polski Ład. Ważą się losy ulgi dla samotnych rodziców

REKLAMA

Nowelizacja Polskiego Ładu trafiła do Senatu. Już podczas prac sejmowych opozycja wskazywała na rozróżnienie mnożników, ale zgłoszona przez nią poprawka nie została przyjęta. I tak do Senatu trafiła kontrowersyjna poprawka, która zakłada przywrócenie wspólnego rozliczenia samotnego rodzica, ale tylko z połową kwoty wolnej na dziecko.

Zdaniem eksperta InFaktu, najprawdopodobniej Senat znowu zaproponuje możliwość zastosowania zasad z roku 2021 i mnożnika dwa dla wszystkich samotnie wychowujących, a projekt zapewne wróci do Sejmu. Wtedy okaże się, czy izba niższa zdecyduje się przyjąć poprawkę, czy zostawi rozróżnienie na mnożniki 1,5 i 2.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA