REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Kiciński wraca na białym koniu do CD Projektu? Giełda oszalała ze szczęścia

Komunikat informujący o kupnie przez Michała Kicińskiego kolejnych akcji CD Projektu zelektryzował warszawską giełdę. Od rana kurs spółki rósł o prawie 7 proc. Fundusze szortujące „wiedźminów” nie wierzą jednak w koniec złej passy i zwiększają liczbę pozycji krótkich.

27.05.2021
11:52
cd projekt siedziba
REKLAMA

Zgodnie z otrzymanym zawiadomieniem, w wyniku dokonanych przez Pana Michała Kicińskiego w dniach 19-24 maja 2021 roku transakcji nabycia na rynku regulowanym GPW akcji Spółki, nastąpiła zmiana udziału posiadanych przez niego akcji Spółki w ogólnej liczbie głosów powyżej progu 10 proc.

- czytamy w komunikacie wystosowanym w środowy wieczór
REKLAMA

Dzięki tej operacji liczba akcji, w którym posiadaniu jest współzałożyciel CD Projektu, wzrosła z 10 068 309 do 10 433 719.

Inwestorzy uznali, że wiara jednego z twórców potęgi CD Projektu w przyszłość firmy, to pozytywny sygnał. W czwartek przed południem „wiedźmini” rośli o 6,79 proc. Jedna akcja kosztowała ponad 172 zł.

 class="wp-image-1444981"

Hurraoptymizm na GPW może mieć też inne tło

Inwestorzy mogą żywić nadzieję, że Kiciński wróci za stery swojej dawny firmy, z której wycofał się w 2010 r. Przedsiębiorca zaczął podróżować do Peru, gdzie oddawał się medytacji, założył wegańską restaurację w Warszawie i założył startup Mudita, który produkuje minimalistyczny telefon bez dostępu do Internetu.

Kiciński mówił o swojej firmie jako o odchowanym dziecku. W rozmowie z Rzeczpospolitą wspominał potężny stres, jaki towarzyszył mu w ostatnich latach pracy w CD Projekcie i przebodźcowanie. Narzekał też na brak czasu do refleksji.

Powrót Kicińskiego do CD Projektu byłby ogromnym wydarzeniem

Na razie to jednak tylko domysły i spekulacje. Fakty są takie, że fundusze grające na spadki lidera polskiego gamedevu coraz bardziej się rozbisurmaniają. Do Marshall Wace, Citadel Advisors, Eminence Capital i Egerton Capital dołączył SCGE Management z 0,51 proc. pozycji krótkich.

Łącznie fundusze szortujące CD Projekt mają już prawie 3 proc. akcji. A mówimy tu przecież wyłącznie o podmiotach, które ujawniły się w Rejestrze Krótkiej Sprzedaży KNF, tzn. mające powyżej 0,5 proc. akcji.

Walka o sprowadzenie „wiedźminów" do parteru jeszcze się nie zakończyła.

Przyszłość CD Projektu

W najbliższym czasie akcjonariuszy spółki czekają dwa ważne wydarzenia. Pierwsze z nich to wypłata dywidendy 8 czerwca. Producent wiedźmińskiej serii wypłaci po 5 zł za akcję, co uszczupli jego konto o ponad pół miliarda złotych.

Wcześniej, bo 31 maja, spółka opublikuje raport za I kwartał 2021 r. Inwestorzy znów z zapartym tchem będą czekać na wyniki sprzedaży Cyberpunka 2077. Wiemy już, że ostatnia gra CD Projektu do końca ubiegłego roku znalazła 13,7 mln nabywców.

REKLAMA

Ze względu na koniec popremierowego boomu i mieszane recenzje, wyniki Cyberpunka na początku tego roku będą zdecydowanie gorsze - prawdopodobnie poniżej miliona sprzedanych sztuk w pierwszych trzech miesiącach 2021 r.

AKTUALIZACJA:
Na zamknięciu za akcję CD Projektu trzeba było wyłożyć 175,5 zł, co oznaczało wzrost o 8,6 proc. Spółka rosła zdecydowanie szybciej niż rynek - wartość indeksu WIG poszedł w tym czasie w górę o 1,51 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA