REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Prawo

Polacy będą mogli hodować marihuanę medyczną. PiS powie „tak” ustawie konopnej Kukiza

Zgodnie z informacjami, do których udało się dotrzeć Bizblog.pl, wynika, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu w lipcu światło dzienne ujrzy projekt ustawy konopnej. Dzięki niej mamy medyczną marihuanę sami hodować w Polsce, a nie sprowadzać z zagranicy.

02.07.2021
15:38
marihuana-medyczna-konopie-indyjskie-budzet
REKLAMA

Polityczna konstrukcja ustawy konopnej, której projekt mamy dokładnie poznać na najbliższym posiedzeniu Sejmu (7-8 lipca) jest taka: szef PiS porozumiał się z Pawłem Kukizem. Ten ma popierać przede wszystkim Polski Ład, w zamian za zgodę partii rządzącej na niektóre propozycje legislacyjne Kukiz'15. I właśnie jedną z nich jest ustawa konopna. Złożenie jej projektu w najbliższym czasie zapowiedział poseł Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Jarosław Sachajko, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

REKLAMA

Tak naprawdę to są dwa oddzielne projekty. Jeden dotyczy konopi siewnych, a drugi marihuany medycznej

– powiedział Bizblog.pl poseł Sachajko.

Ustawa konopna wprowadzi wyższy limit THC

Proponowane zapisy w pierwszej kolejności mają rozszerzyć możliwości produkcyjne polskich rolników. Ustawa ma podnieść dopuszczalny obecnie poziom stężenia THC w konopiach siewnych z 0,2 do co najmniej 0,3 proc. To i tak niewiele w porównaniu z innymi (we Włoszech jest do 0,6 proc. THC, a w Szwajcarii nawet do 1 proc. THC). Ale dzięki tej zmianie rolnik z Polski będzie mógł być zdecydowanie bardziej konkurencyjni niż teraz. Zresztą głosów, że ten limit w Polsce powinien być zdecydowanie wyższy, wcale nie brakuje. 

U nas nie powinniśmy być w ogóle karani za poziom do 6 proc. THC

– przekonuje m.in. Piotr Liroy-Marzec, który stworzył firmę LiRoyal.pl S.A.

Limit THC dla konopi siewnych to nie jedyny zapis w tym projekcie ustawy. Likwidacji na jej podstawie ma ulec rejonizacja upraw konopi siewnych, które powinny być traktowane jak hodowla tytoniu i zgłaszane do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Proponowane przepisy zakładają też różne zastosowanie produktów z konopie siewnych

– zaznacza poseł Sachajko.

Medyczna marihuana produkowana w Polsce?

Drugi projekt, który w najbliższych dniach ma trafić do Sejmu, dotyczy marihuany medycznej. Przypomnijmy, że chociaż ta w Polsce jest legalna od 1 listopada 2017 r., to nie można jej w naszym kraju uprawiać. Dlatego susz musi być sprowadzany z zagranicy. I to też chce zmienić poseł Jarosław Sachajko. 

Medyczna marihuana jest bardzo rzadko przepisywana przez lekarzy ze względów ekonomicznych. Pacjenci są po prostu biedni i nie stać ich na tak drogie zakupy

– przekonuje.

Proponowane przepisy zakładają, że medyczna marihuana mogłaby być uprawiana w Polsce. Ale byłoby to w gestii wyłącznie krajowych instytutów badawczych, podległych ministrowi rolnictwa. Zdaniem niektórych ekspertów to dalej może być bardzo trudne do przeprowadzenia.

Dlaczego tłumaczy to aktywista konopny i master grower Paweł „Teone” Leśnianski. Ponieważ medyczna marihuana traktowana jest jako lekarstwo, muszą być więc zachowane stosowne standardy. A to swoje kosztuje.

REKLAMA

Z uprawianej rośliny możemy zerwać tylko jeden kwiat. Tutaj też wtrąca się standaryzacja

– zaznacza.

A co z resztą rośliny? W innych krajach może być ona spożytkowana na potrzeby rekreacyjnej marihuany albo np. olejów RSO. U nas przepisy prawa na to cały czas nie pozwalają i hodowcy medycznej marihuany z Polski musieliby resztę po prostu wyrzucać, co pod sporym znakiem zapytania stawiałoby cały biznes.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA