REKLAMA

Mixed Reality ma już swojego Ponga, a stworzyli go Polacy

B-all One to jedna z pierwszych gier w mixed reality na Magic Leap One. To dynamiczny squash, który pokazuje na co stać nową technologię.

Mixed Reality ma już swojego PONGA, a stworzyli go Polacy
REKLAMA

Czym jest Mixed Reality?

To coś pomiędzy AR (augmented reality - rzeczywistość rozszerzona), a VR (virtual reality - rzeczywistość wirtualna). W pierwszym przypadku obiekty generowane komputerowo nakładane są na rzeczywisty obraz np. w postaci Pokemonów w Łazienkach, które widzimy na ekranie telefonu. W drugim przypadku mamy zaś w pełni cyfrowy świat, który odcina nas od rzeczywistości.

REKLAMA

Obietnicą Mixed Reality jest zaś zmieszanie dwóch światów. Dzięki temu obiekty cyfrowe mają być zintegrowane z obiektami rzeczywistymi. W ten sposób jeśli umieścimy cyfrową piłkę pod biurkiem, to będziemy mogli wchodzić z nią w interakcję dopiero, kiedy pochylimy się pod blat.

Do Mixed Reality potrzebne są gogle:
Magic Leap One lub HoloLens.

Twórcy tych pierwszych posiadają ciekawy patent, pozwalający im wyświetlać obraz bezpośrednio na siatkówce oka, czyli tam, gdzie faktycznie powstaje obraz rejestrowany przez człowieka. Te technologia w połączeniu z sensorami rozpoznającymi otoczenie prowadzi do wygenerowania złudzenia, że obiekty cyfrowe zlewają się ze światem realnym.

 class="wp-image-928847"

Nową technologią zainteresowała się wrocławska agencja Nomtec. Kontakt z Magic Leap zaowocował przyznaniem statusu Early Access Dev Partner w marcu zeszłego roku. O jego przyznaniu zadecydowało duże doświadczenie na rynku mobilnym. Nomtek tworzy bowiem gry od czasów drugiego iPhone'a.

Nomtek stworzył m.in. aplikację PONS do nauki języków obcych oraz tłumaczeń, ale Amerykanów bardziej przekonały projekty badawcze Polaków. Stworzyli np. aplikację SEEK! do nawigacji w pomieszczeniach bez GPS-u:

Później przyszedł czas na technologię rozpoznawania obrazu, którą wykorzystali do... zliczania goli w piłkarzykach. Pieczę nad wynikiem trzyma zamontowana nad boiskiem kamera, a oprogramowanie dodaje od siebie komentarz w momencie zdobycia gola.

 class="wp-image-928799"

Następnie n-labs (tak Nomtek nazywa swoje laboratorium) wzięło się rzeczywistość rozszerzoną i gry retro. Tak powstała gra Duck Hunt, będąca strzelaniną na świeżym powietrzu.

 class="wp-image-928802"

O wiele ciekawiej prezentuje się jednak inna strzelanka - taka, w której eliminujemy zombie w AR.

 class="wp-image-928805"

Przy tym projekcie powstała także oryginalna instalacja, jeżeli chodzi o kontroler. Połączono zabawkowy pistolet NERF ze smartfonem, pełniącym niejako rolę wizjera zamontowanego jak celownik na broni. Do tego celu stworzono na drukarce 3D projekt specjalnego uchwytu na smartfona montowanego na NERF-ie, jak i sprzężyno spust pistoletu z samym smartfonem - z wykorzystaniem technologii bluetooth.


B-all One, czyli Pong w Mixed Reality.

Starsi czytelnicy mogą jeszcze pamiętać Tennis for Two, rozgrywany na oscyloskopie. Nomtek postanowił go ulepszyć i przenieść do świata rzeczywiści mieszanej. Jak wyszła ta transformacja? Na poniższym wideo możecie zobaczyć surowy obraz zebrany z gogli.

Ten jednoosobowy squash wykorzystuje architekturę pokoju, w którym się znajdujemy. Piłkę możemy odbijać więc o dowolne obiekty w zasięgu wzroku, jak i podbijać na cyfrowej rakiecie.

To projekt nr 10, jaki pojawił się na Magic Leap One.

Przez długi Polacy nie mogli nawet zdradzać, że pracują nad grą. jednak czas

Wtedy Polacy na 100 proc. wzięli się za developerkę.

 class="wp-image-928862"

Faktycznie, interakcje z meblami czy innymi codziennymi obiektami są największą siłą nowej technologii. Fizyka piłeczki nie jest jednak taka, jak w rzeczywistości. Twórcy wzięli tu pod uwagę różne rodzaje pomieszczeń, w których grać mogą odbiorcy - małe i zagracone, ale również przestronne o wysokim suficie.

Mixed Reality to zupełnie nowe podejście do projektowania gier.

W klasycznych produkcjach developer miał pełnię władzy nad stworzonym światem, jego mechaniką i funkcjami obiektów. Cały ekosystem był pod kontrolą. W mixed reality jest zupełnie inaczej, bo światem gry jest rzeczywistość.

Wszystkie elementy interfejsu musiały być fizycznie zlokalizowane w rzeczywistości.

 class="wp-image-928871"

W ten sposób na pozór banalny licznik punktów urósł do rangi wyzwania. Zwykle umieszcza sie go bowiem w narożniku ekranu, ale to było wbrew pryncypiom projektowania w mixed reality. Został on zastąpiony trójwymiarowym wyświetlaczem. Pozostało jednak pytanie - gdzie go umieścić

Nikt wcześniej nie odpowiadał na te pytania, bo nie było tam tak dynamicznej gry.

W mixed reality tworzy się jeszcze niewiele w porównaniu do rynku mobilnego czy nawet VR. Polska produkcja jest dziesiąta w sklepie z aplikacjami Magic Leap, pierwszą z Europy i pierwszą wyprodukowaną z pomocą natywnego systemu urządzenia - Lumin OS.

Co dalej się z nią stanie? W końcu znalezienie nabywców, którzy kupując grę mogliby pokryć koszty produkcji nie nastąpi przed premierą urządzenia na rynku konsumenckim – technologia nieustannie rozwija się, ale wciąż jest w fazie developerskiej, przeciętny użytkownik raczej nie ma do niej dostępu. Liczba odbiorców póki co jest ograniczona wyłącznie do twórców i firm eksplorujących tę technologię.

Nomtek traktuje B-all One jako okazję do eksplorowania zupełnie nowej technologii, która w przyszłości może przynieść nowe zlecenia. Firma już niedługo wypuści zupełnie nowy projekt, tym razem użytkowy, ale jeszcze nie chce zdradzać szczegółów. Sama gra także będzie rozwijana.

REKLAMA

Dziś B-all One jest bardziej pokazem technologii w akcji. Nie rzuca jeszcze na kolana, ale to przecież dopiero początek. Pong też kiedyś wydawał się rewolucyjną technologią, a dziś sprzęty noszone na nadgarstku mogą wygenerować o wiele bardziej zaawansowane doświadczenie. Dlatego dobrze zabrać się na pociąg z nazwą mixed reality jak najszybciej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-04T22:18:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-04T19:57:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-04T15:45:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-04T13:25:13+02:00
Aktualizacja: 2025-04-03T22:09:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-03T17:00:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-03T16:15:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-03T11:14:57+02:00
Aktualizacja: 2025-04-03T10:09:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-03T09:33:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-02T21:58:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-02T20:05:00+02:00
REKLAMA
REKLAMA