REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Lepszego momentu nie będzie. Banki i minister finansów chcą płatności do 100 zł bez PIN

Prace nad podniesieniem limitu płatności zbliżeniowych bez kodu PIN powinny teraz ruszyć z kopyta. Im mniej dotykania palcami klawiszy terminali, tym lepiej. O jak najpilniejsze zmiany apeluje nawet minister finansów Tadeusz Kościński. Wygląda jednak na to, że na płatności powyżej 50 zł bez autoryzacji jeszcze sobie poczekamy.

13.03.2020
15:27
100 zł bez PIN. Banki i MF chcą podnieść limit płatności kartą bez autoryzacji
REKLAMA

Coraz więcej instytucji finansowych prosi klientów o rezygnację z gotówki i ogólnie rzecz biorąc – o dotykanie tak niewielkiej liczby przedmiotów, jak to tylko możliwe.

REKLAMA

Banki w Polsce i minister finansów zachęcają do korzystania z płatności bezgotówkowych. A wśród nich szczególnie preferowane są transakcje bezgotówkowe.

Do 100 zł bez PIN

Komisja Nadzoru Finansowego apelowała do Narodowego Banku Polskiego o podniesienie kwoty płatności, która nie wymaga autoryzacji za pomocą PIN do 100 zł. NBP odpowiedział jednak, że decyzja nie należy do niego. W 2018 r. polski bank centralny wydał bowiem zgodę na podniesienie limitu do 100 zł. Teraz piłka jest po stronie wydawców kart płatniczych i agentów rozliczeniowych kartowych takich jak Visa czy Mastercard.

Z prośbą do tych ostatnich zwrócił się więc szef resortu finansów, Tadeusz Kościński.

Kiedy podniesienie limitu?

W rozmowie z tvn24bis rzecznik Związku Banków Polskich stwierdził, że wdrożenie nowego limitu jest planowane na jesień 2020 r. Tempo prac ostatnio przyspieszyło, ale zmiana jest związana z dostosowaniem do nowego limitu 700 tys. terminali.

Taka operacja z pewnością nie jest możliwa do przeprowadzenia na przestrzeni dni. Będziemy więc musieli uzbroić się w cierpliwość.

W tak zwanym międzyczasie możemy za to decydować się na robienie mniejszych zakupów (bo producenci żywności zapewniają, że nie zabraknie jej w sklepach) i płacenie za nie za pomocą kart, telefonów i smartwatchów. To nie tylko zdrowsze, bardziej bezpieczne, ale także i mniej czasochłonne w momencie, gdy w banki zamykają swoje oddziały, a Polacy ustawiają się do otwartych placówek w długich ogonkach.

REKLAMA

PSD2 a nowy limit

Planowane wdrożenie nie zmienia faktu, że od 14 września 2019 r. banki są zobowiązane do autoryzowania także części transakcji poniżej 50 zł. Mówi o tym unijna dyrektywa PSD2. Tzw. silne uwierzytelnianie jest wymagane przy co szóstej transakcji lub w sytuacji, gdy skumulowana wartość transakcji bez PIN-u przekroczy wartość 150 euro.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA