REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

Cena ekogroszku skoczyła nagle do 5000 zł za tonę. Zaskoczeni? Podziękujcie rządowi

Sprawdzają się słowa Bogusława Ziętka, szefa Sierpnia 80, i innych ekspertów, którzy wskazywali, że dodatek węglowy spowoduje, że opał będzie jeszcze droższy. W serwisach aukcyjnych ogłoszenia dotyczące sprzedaży ekogroszku za 4000 zł i więcej stały się normą. Ba, coraz częściej widać piątkę z przodu.

25.08.2022
6:33
ekogroszek-normy-jakosci-KPO
REKLAMA

Ceny ekogroszku pięć lat temu startowały z poziomu 700 zł. W 2020 r. trzeba już było wydać 1000 zł. Obecnie takie ceny nie są spotykane nigdzie, nawet w sklepie PGG. Festiwal podwyżek wcale nie zaczęła rosyjska agresja na Ukrainę i wprowadzone pod wpływem impulsu bez należytego przygotowania polskie embargo na węgiel z Rosji.

REKLAMA

Wszystko tak naprawdę rozpoczęła zapowiedź Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie nowych norm jakości węgla. Na podstawie tych regulacji ekogroszek miał zastąpić groszek III, a ekomiał - paliwo drobne. Przy okazji zawartość popiołu miałaby się zmieścić w przedziale od 2 do 7 proc., a siarki spaść z 1,7 do 1,2 proc. Rynek zareagował, zresztą podanie jak i sami górnicy, bardzo nerwowo. Na tyle, że już w listopadzie 2021 r. tona ekogroszku potrafiła kosztować między 1500 a 1600 zł. A potem było już tylko gorzej.

Ekogroszek zdrożał w tym roku co najmniej dwa razy

W styczniu 2022 r. było już jasne, że rząd – m.in. dlatego, żeby niepotrzebnie nie denerwować górników – na jakiś czas zrezygnuje z nowych norm jakości węgla. Ale to rynku w żadnej mierze nie uspokoiło. I już wtedy pojawiały się w sieci oferty zachęcające do zakupu 1000 kg ekogroszku za 2000 zł.

Potem Putin napadł na Ukrainę i przy okazji zaczął jeszcze bardziej manipulować dostawami gazu. Obecnie przepustowość Nord Stream 1 wynosi raptem 20 proc., a Gazprom znowu ogłasza konieczność przeprowadzenia prac konserwatorskich między 31 sierpnia a 2 września. 

Dlatego ceny surowców energetycznych biją kolejne rekordy. Za 1 MWh gazu trzeba teraz zapłacić ok. 270 euro, a z kolei tona węgla w portach ARA kosztuje już ok. 376 dol. A takie warunki tylko przyspieszyły następne zwyżki cenowe ekogroszku. Już wcześniej w serwisach aukcyjnych nie brakowało ofert podchodzących po 4000 zł, ale za to teraz jesteśmy coraz bliżej granicy 5000 zł za tonę ekogroszku.

Ekogroszek: coraz więcej ofert oscylujących wokół 5000 zł

Takie oferty bez problemu znajdziemy na Allegro: Ekogroszek Sztygar Ultra 28 MJ – 5000 zł za tonę. Za tą aukcją stoi kielecka hurtownia materiałów budowlanych Nixel. Dzwonię i pytam czemu tak drogo. 

To najlepszy ekogroszek, o najlepszych parametrach, sprzedawany na stacjach Orlen - słyszę w odpowiedzi.

Dzwonię do innego sprzedawcy, tym razem do spółki Allemen w Tychach. Na Allegro oferuje m.in. ekogroszek Rubin za 4099 zł, jak czytamy w ogłoszeniu: to też najwyższej jakości węgiel. Skąd taka cena? 

Nie jest pan pierwszą osobą, która o to pyta. Generalnie takie ceny są przez brak dostępności i wprowadzenie embarga na węgiel Rosji - słyszę od sprzedawcy. Niech pan sobie załatwi dodatek węglowy w wysokości 3000 zł i będzie taniej – słyszę na koniec złotą radę.

REKLAMA

Potem dowiaduję się jeszcze, że jakbym zdecydował się na transakcję poza Allegro, to cena spadnie do 4000 zł, razem z transportem. Nie inaczej jest też na OLX. Też nie trzeba się zbytnio męczyć, żeby znaleźć oferty pod 5000 zł za tonę ekogroszku. Jest drogo, ale za to przyjaźnie dla środowiska.

Dzięki wysokiej jakości węgla i jego odsiarczaniu, palenie EKO Premium jest nieuciążliwe dla środowiska naturalnego: dobrze ustawiony piec nie emituje dużych ilości dymu, a skład spalin zawiera niewiele toksyn szkodliwych ekologicznie – przekonuje sprzedający.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA