REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Coraz młodsi Polacy idą do pracy. Zaczynają już w szkole

Polacy coraz wcześniej wchodzą na rynek pracy. Niektórzy zakasują rękawy jeszcze zanim skończą 15. rok życia. Największą grupę stanowią osoby, które ukończyły 18 lat. Po 25. roku życia swojej pierwszej pracy szukają praktycznie nieliczni.

03.01.2023
11:51
Coraz młodsi Polacy idą do pracy. Zaczynają już w szkole
REKLAMA

Aż 88 proc. Polaków zaczęło pracować przed 25. urodzinami. Zdaniem 77 proc. badanych, wejście na rynek pracy w trakcie nauki pomaga w dalszej karierze zawodowej - wynika z raportu „Pierwsza praca Polaka” przeprowadzonego przez Tikrow, agencję pracy tymczasowej.

REKLAMA

Większość z nas docenia wczesne rozpoczęcie kariery i wskazuje, że ma ono dobry wpływ na jej przebieg w przyszłości. Poznające uroki pierwszej pracy pokolenie Z, czyli ci, którzy wychowali się w świecie nieograniczonego dostępu do internetu, tanich lotów i powszechnej znajomości angielskiego, rzucają wyzwanie pracodawcom. Oczekują elastycznej pracy, minimum biurokracji i okazują mniejsze przywiązanie do jednej firmy - tłumaczy Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

I mówi, że studenci poszukują pracy głównie w modelu smart workingu.

Zajęci nauką, rozwijaniem pasji i treningami muszą godzić obowiązki z pracą. Są gotowi do wykonywania nowych zadań nawet z dnia na dzień od przyjęcia zlecenia, szybko się uczą i chętnie wracają do najlepszych pracodawców. A firmy doceniają ich za kreatywność, zdolność adaptacji i otwartośćpodkreśla.

Pierwsze kroki na rynku pracy zdobywają coraz młodsi

W jakim wieku Polacy rozglądają się za pracą? Okazuje się, że już nastolatkowie przed 15. rokiem życia podejmują pierwszą pracę (5 proc. badanych). Między 16. a 17. rokiem życia pierwsze doświadczenie zawodowe ma za sobą 17 proc. respondentów. Najwięcej, bo 66 proc., jest osób w przedziale wiekowym 18-24 lata. I co ciekawe, częściej w tym wieku swoją pierwszą pracę podejmują panie (69 proc.) niż panowie (61 proc.). Z kolei w wieku 25-30 lat tylko co dziesiąty Polak wkroczył na rynek pracy.

Z raportu wynika, że z pokolenia na pokolenie zmniejsza się wiek wejścia na rynek pracy. Pracę po osiemnastce rozpoczęło 73 proc. dzisiejszych 55-latków lub osób starszych. Wśród Polaków od 18. do 24. roku życia taką odpowiedź wskazało 55 proc. respondentów, a 35 proc. z nich pierwsze doświadczenia z pracą zarobkową miało już między 15. a 17. rokiem życia. W grupie 55+ odsetek ten wyniósł tylko 11 proc.

Pierwsza praca, a budowanie ścieżki kariery i zarobki

Czy wejście na rynek pracy jeszcze w trakcie nauki pomaga w dalszej karierze zawodowej? Uważa tak aż 77 proc. badanych. Z czego 33 proc. jest zdania, że jest „zdecydowanie dobrze”, by rozpocząć pracę jak najwcześniej.

Entuzjastami pracy za młodu są częściej panowie (80 proc.) niż panie (75 proc.). Do pracy rozpoczętej już w trakcie nauki przekonani są bardziej mieszkańcy dużych miast (82 proc.) niż badani, którzy pochodzą z miast do 20 tys. mieszkańców (71 proc.) - wskazuje raport.

Dlaczego młodzi garną się w coraz młodszym wieku do pracy? Prócz argumentów związanych z karierą chodzi przede wszystkim o pieniądze. Wczesne wejście na rynek pracy idzie w parze z wysokością dochodów.

W grupie najskromniej sytuowanych (dochód netto gospodarstwa na poziomie od 1001 do 2000 zł miesięcznie) 65 proc. ankietowanych uważa, że warto pracować od najmłodszych lat. W gronie gospodarstw domowych dysponujących największym miesięcznym budżetem (powyżej 10000 zł), odsetek ten wyniósł 85 proc.

Zdaniem ankietowanych pierwsza praca uczy:

  • odpowiedzialności - wskazało tak 38 proc. respondentów,
  • poznania wartości pieniądza - 33 proc. wskazań,
  • daje możliwość nauczenia się współpracy w zespole - 29 proc.,
  • zorganizowania - 23 proc.,
  • zaradności - 19 proc.
REKLAMA

Zdaniem Krzysztofa Trębskiego, Polacy zdają sobie sprawę z tego, że wcześnie rozpoczęta kariera pozwala na lepszą adaptację w środowisku biznesowym w starszym wieku.

Pierwsza praca uczy odpowiedzialności i pozwala nabrać liczne kompetencje przydatne w sprawnym poruszaniu się po rynku. Otwarci na świat i gospodarkę polscy studenci coraz chętniej korzystają przy tym z pracy natychmiastowej. Podejmują się nowych obowiązków, poznają specyfikę różnych branż. To pozwala im na podejmowanie bardziej świadomych decyzji odnośnie dalszego życia zawodowego w przyszłości – podkreśla Krzysztof Trębski z Tikrow.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA