Chcesz płacić bezpiecznie? BLIK zbliżeniowy jest nie do pobicia

Lokowanie Produktu

Płatności elektroniczne to dziś domyślna metoda finalizacji zakupów w sklepie, ale nie wszystkie metody są równie bezpieczne. Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewnia BLIK zbliżeniowy, który nie tylko nie wymaga podpięcia karty płatniczej pod naszego smartfona. Możemy tak płacić zbliżeniowo nawet wtedy, gdy w ogóle nie mamy karty płatniczej.  

Chcesz płacić bezpiecznie? BLIK zbliżeniowy jest nie do pobicia

Płatności elektroniczne sprawiły, że wiele osób nie nosi na co dzień gotówki, dzięki czemu nie są już narażone na tradycyjne metody kradzieży pieniędzy znajdujących się w portfelu. Wraz z nową technologią pojawiły się jednak nowe zagrożenia i nie wszystkie metody płatności mobilnych są pod tym względem równe.

Maksymalne bezpieczeństwo zapewnia BLIK zbliżeniowy, ponieważ jest to metoda płatności tak bezpieczna, jak aplikacje bankowe na smartfony, które przecież w tej dziedzinie nie mają sobie równych. Płacenie BLIKIEM zbliżeniowym jest bajecznie proste, ponieważ wymaga jedynie odblokowania smartfona i zbliżenia go do terminala. 

Silna blokada ekranu

Warunkiem używania BLIKA zbliżeniowego na naszym smartfonie jest posiadanie silnej blokady ekranu – biometrii lub kodu PIN. Zadba o to już sam proces aktywacji BLIKA zbliżeniowego, który niejako zmusi nas to włączenia odpowiednio bezpiecznej blokady, jeśli na przykład używamy tylko stuknięcia w ekran lub nie mamy jej wcale. 

Konieczność odblokowania telefonu podczas płacenia sprawia, że nasz smartfon dla postronnej osoby będzie zupełnie bezużyteczny jako środek płatniczy. Nie mając sposobu na odblokowanie tego urządzenia, nie będzie mogła dokonać za jego pomocą nawet symbolicznej płatności, choć w przypadku kradzieży smartfona powinniśmy jak najszybciej zablokować naszą aplikację bankową, kontaktując się z infolinią banku.

Zabezpieczenie w postaci konieczności odblokowania telefonu ma jeszcze taką zaletę, że nie musimy się obawiać, że ktoś wykorzysta naszą nieuwagę i niepostrzeżenie zbliży terminal płatniczy do naszego telefonu. Taki scenariusz i tak jest mało prawdopodobny, ale zablokowane urządzenie jest w takiej sytuacji zupełnie nieprzydatne dla złodzieja.

Aby skorzystać z BLIKA zbliżeniowego, wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala, ale może się zdarzyć, że terminal poprosi o ponowne odblokowanie urządzenia. Warto pamiętać, że nigdy nie trzeba uruchamiać żadnej aplikacji ani potwierdzać transakcji. Samo odblokowanie telefonu wystarcza jako forma autoryzacji, ponieważ jest to sposób, który gwarantuje, że płatności dokonuje właściciel urządzenia.

Przy kasie nie musimy informować sprzedawcy, że płacimy BLIKIEM zbliżeniowym  – wystarczy powiedzieć, że chcemy zapłacić zbliżeniowo. W kasach samoobsługowych należy wybrać opcję „płatność kartą lub BLIKIEM zbliżeniowym”. Jeśli bowiem wybierzemy logo BLIK, konieczne będzie wprowadzenie 6-cyfrowego kodu i potwierdzenie go w aplikacji bankowej. 

Domyślna forma płatności telefonem

Aby korzystać z BLIKA zbliżeniowego, aplikacja bankowa musi być ustawiona jako domyślna forma płatności telefonem, co można zrobić w ustawieniach urządzenia. Warto pamiętać, że w przypadku BLIKA zbliżeniowego nie musimy podpinać żadnej karty. Konieczne jest jednak włączenie funkcji NFC, ponieważ to dzięki niej telefon łączy się z terminalem. 

Czy BLIKIEM zbliżeniowym możemy płacić za granicą? Oczywiście – każdy terminal z logo MasterCard rozpozna sygnał NFC naszego smartfona i płatność przebiegnie bezproblemowo. Ponadto zbliżeniowo zapłacimy nawet bez zasięgu sieci i dostępu do internetu.

BLIK zbliżeniowy działa obecnie w aplikacjach takich banków jak Alior Bank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, Bank Millennium, ING Bank Śląski i mBank. Usługa jest dostępna wyłącznie na urządzeniach z systemem Android oraz HarmonyOS. Przed rozpoczęciem korzystania warto sprawdzić dostępność tej opcji w swoim banku.

Kliknij tu, aby sprawdzić, jak chronić swoje środki.

Lokowanie Produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze
Advertisement