REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Nowy bon od rządu. Można dostać nawet 1200 zł

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt uchwały dotyczący bonu energetycznego, który ma zacząć wspierać gospodarstwa domowe w drugiej połowie roku. Zgodnie z zapowiedziami podstawowym warunkiem do spełnienia, żeby sięgnąć po taką formę pomocy od państwa, będzie kryterium dochodowe. Rząd ma się pochylić na tymi regulacjami na pierwszym posiedzeniu zaraz po długim weekendzie – 7 maja.

02.05.2024
11:34
Nowy bon od rządu. Można dostać nawet 1200 zł
REKLAMA

Bon energetyczny to rozwiązanie, dzięki któremu odmrożenie ceny energii i gazu w drugiej połowie roku ma nie być aż tak bardzo bolesne. Przynajmniej dla wybranych. Bo od początku wiadomo, że o tym to kto dostanie taką formę zapomogi i w jakiej wysokości - decydować będzie w pierwszej kolejności kryterium dochodowe. Teraz, przy okazji publikacji projektu ustawy w tej sprawie na stronie Rządowego Centrum Legislacji, poznaliśmy więcej szczegółów tego rozwiązania.

REKLAMA

Odchodzenie od wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła musi być realizowane w sposób stopniowy, uwzględniający przede wszystkim sytuację gospodarstw domowych, które w największym stopniu odczuwają wzrost rachunków za te media - tłumaczy Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które przygotowało te regulacje.

Cena energii: bon będzie wypłacany jednorazowo

Nie ma mowy o żadnych ratach, czy transzach. Bon energetyczny ma być wypłacany za jednym razem. O jego przyznaniu i wypłacę decydować ma kryterium dochodowe: maksymalnie do 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym i do 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Do tego dochodzi zasada złotówka za złotówkę. Czyli na bon energetyczny szansę będą mieli nawet ci, którzy te kryterium dochodowe przekroczą, ale pomoc będzie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia.

Bonem energetycznym zostaną objęci emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury czy emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze - zaznacza MKiŚ.

Więcej o cenie energii przeczytasz na Spider’s Web:

Wartość bonu energetycznego ma wynieść minimalnie 300 zł a maksymalnie nawet 1200 zł. Dla jednoosobowego gospodarstwa domowego przewidziano bon w wysokości 300 zł; dla 2–3 osobowego - 400 zł; dla 4–5 osobowego - 500 zł i dla gospodarstw domowych z 6 lub więcej osobami - 600 zł. No chyba, że główne źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną, jak ma to miejsce np. w przypadku pomp ciepła. Wtedy jednoosobowe gospodarstwo może liczyć na 600 zł; 2–3 osobowe - na 800 zł; 4–5 osobowe - na 1000 zł i sześcio- i więcej osobowe - na 1200 zł.

Będzie też maksymalna cena energii

Zgodnie też z zapowiedziami resort klimatu i środowiska proponuje cenę maksymalną energii. W drugiej połowie 2024 r. stawka dla gospodarstw domowych za 1 MWh ma wynieść 500 zł i 693 zł w przypadku jednostek samorządu, podmiotów użyteczności publicznej oraz dla małych i średnich przedsiębiorców.

REKLAMA

Za stosowanie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty - akcentuje resort.

Wprowadzenie w życie bomu energetycznego ma być dodatkowym obowiązkiem samorządu terytorialnego. W ten sposób gminy w Polsce będą musiały obsłużyć od 3,5 do 4,6 mln dodatkowych postępowań administracyjnych. Realizacja zaś tego projektu ustawy będzie kosztować ok. 8,2 mld zł. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA