REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Takiej karty jeszcze w Polsce nie było. Można ją dostać w pięciu krajach na świecie i wkrótce w Banku Pocztowym

Bank Pocztowy zapowiedział właśnie, że jako pierwszy w Polsce, drugi w Europie i szósty na świecie zacznie wydawać biometrycznego Mastercarda. Właśnie ruszył pilotaż tego wynalazku, a pierwsza testowa karta tego typu zostanie wydana przez Bank Pocztowy do końca tygodnia.

27.10.2021
10:46
Takiej karty jeszcze w Polsce nie było. Można ją dostać w pięciu krajach na świecie i wkrótce w Banku Pocztowym
REKLAMA

Biometryczna karta płatnicza to moim zdaniem bardzo ciekawa opcja dla wszystkich, którzy z obaw o bezpieczeństwo unikają opcji zbliżeniowej. Jestem w stanie zrozumieć obawy przedsiębiorców, na przykład gdy karta płatnicza umożliwia dostęp do konta firmowego.

REKLAMA

Gdybym miał na rachunku biznesowym kilkaset tysięcy złotych, też bym nie używał zbliżeniówki. Teraz na takie dylematy receptą będzie biometryczny Mastercard. Bo to właśnie do klientów biznesowych skierowana jest oferta Banku Pocztowego.

Każda transakcja na odcisk palca

Karta na kciuk wydawana jest w tej chwili w pięciu krajach na święcie. W Europie mogą z niej korzystać Francuzi. W Polsce biometrycznego Mastercarda w pierwszej kolejności otrzymają klienci instytucjonalni Banku Pocztowego. Karty oraz czytniki do kodowania odcisków palców dostarcza firma Thales, która jest autorem rozwiązania umożliwiającego autoryzację biometryczną.

Jak informuje Pocztowy, każda transakcja zbliżeniowa, w tym niskokwotowe do 100 zł, będzie wymagała uwierzytelnienia biometrycznego. Przed dokonaniem płatności konieczne będzie przyłożenie kciuka do czujnika umieszczonego na awersie. Jeżeli odcisk będzie zgodny z zakodowanym wzorcem biometrycznym, zapali się zielona dioda, informując właściciela, że może sfinalizować transakcję. Bank Pocztowy zapewnia, że po zapisaniu na chipie karty odcisku kciuka nikt poza prawowitym posiadaczem, nie będzie mógł dokonać transakcji.

A może patent Thales na smartfon?

Wzorzec biometryczny odcisku palca zapisywany będzie tylko i wyłącznie na karcie płatniczej w zaszyfrowanej formie. Dane nie będą przechowywane w czytniku, w systemach banku ani przesyłane do terminala POS lub bankomatów podczas realizacji płatności.

REKLAMA
 class="wp-image-1583608"
Tak wygląda zestaw: karta i czytnik do kodowania odcisków palców.

Ciekawi mnie, czy w taką superbezpieczną technologię wymyśloną przez Thales i oferowaną przez Mastercarda da się w jakiś sposób wyposażyć smartfony. Jeśli by się udało, chyba bym się skusił.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA