Bezrobocie w dół, kryzys w górę. GUS: mniej ofert pracy i więcej zwolnień
Stopa bezrobocia spadła, ale ryzyko rośnie. Liczba ofert pracy zmniejszyła się o 18,5 proc., przybywa zwolnień grupowych – pracodawcy zgłosili już likwidację 74 tys. etatów.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,2 proc., tj. obniżyła się w skali miesiąca, ale wzrosła w skali roku, odpowiednio po 0,1 p.proc. – podał Główny Urząd Statystyczny w publikacji „Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju”. W urzędach pracy zarejestrowanych było 802,7 tys. osób – o 3,3 proc. mniej niż w marcu oraz o 0,7 proc. więcej niż w kwietniu ub. roku.

Przybyło 91,5 tys. nowych bezrobotnych (-10,4 proc. m/m, -5,6 proc. r/r). Z ewidencji bezrobotnych skreślono 118,7 tys. osób (-0,1 proc. m/m, -2,7 proc. mniej r/r).
Podjęcie pracy było najczęstszą przyczyną wyrejestrowania (dotyczyło 54,7 proc. osób wobec 52,7 proc. przed rokiem), z tego powodu z rejestru bezrobotnych wykreślono więcej osób niż rok wcześniej (wzrost o 0,9 proc. do 64,9 tys. osób) – czytamy w opracowaniu GUS.
Coraz mniej ofert pracy
W kwietniu do urzędów pracy zgłoszono jedynie 73,4 tys. ofert zatrudnienia. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku spadek wyniósł aż 18,5 proc.
Znacznie zmniejszyła się liczba ofert z sektora prywatnego (o 21,0 proc.), z kolei wzrosła liczba ofert z sektora publicznego (o 1,3 proc.) – wskazał Urząd.
Oferty niewykorzystane dłużej niż jeden miesiąc stanowiły 28,1 proc. wszystkich ofert (23,7 proc. przed rokiem).
Spośród ofert pozostających do dyspozycji w końcu kwietnia br. 5,9 proc. adresowanych było do osób niepełnosprawnych, 4,6 proc. stanowiły staże, a 0,03 proc. to propozycje dla absolwentów – wylicza GUS.
Liczba zwolnień grupowych
W ubiegłym miesiącu 37 firm zadeklarowało zwolnienia grupowe obejmujące kolejnych 2,4 tys. osób. W sumie pod koniec kwietnia miesiąca zgłoszonych było 74,1 tys. zwolnień grupowych w 174 firmach.
Więcej wiadomości z rynku pracy w Bizblog.pl