Coraz więcej Polaków chce pracować cztery dni w tygodniu. Aż 62 proc. pracowników popiera ten pomysł, ale pracodawcy nie są zgodni. Rząd mówi o pilotażach i elastyczności, firmy się wahają, a testy już trwają – głównie w IT i marketingu.

Dyskusja o skróceniu tygodnia pracy do czterech dni przybiera na sile. Najnowszy „Barometr Polskiego Rynku Pracy” wskazuje, że 62 proc. pracowników popiera krótszy czas pracy przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia. Wśród pracodawców opinie są mocno podzielone – 43 proc. firm wyraża poparcie, niemal tyle samo (40 proc.) deklaruje sprzeciw.
Krzysztof Inglot założyciel Personnel Service zauważa, że czterodniowy tydzień pracy budzi gorące dyskusje.
Widać wyraźnie, że firmy nie są jeszcze zgodne co do tego, czy to krok w dobrą stronę. Kluczowe będzie odpowiednie dostosowanie struktury organizacyjnej i prowadzenie pilotaży – podkreśla ekspert rynku pracy.
Pracownicy chcą krócej pracować, firmy szukają balansu
Z raportu Personnel Service wynika, że największymi entuzjastami skróconego tygodnia pracy są osoby młode (18–24 lata), ale także wśród pracowników 55+ poparcie przekracza połowę (52 proc.). Najczęściej wskazywanym modelem jest tydzień 4-dniowy po 8 godzin dziennie (32 godziny tygodniowo).
Z kolei przedsiębiorcy są podzieleni – 41 proc. skłania się ku modelowi 4x8, a tyle samo popiera wydłużenie dnia pracy do 10 godzin, aby zachować 40-godzinny tydzień. 18 proc. firm nie ma jeszcze zdania w tej sprawie.
Po stronie pracowników pojawiają się także obawy – 42 proc. boi się obniżenia wynagrodzeń, 38 proc. wzrostu intensywności pracy, a 28 proc. potencjalnych problemów organizacyjnych.
Warto pamiętać, że duże zmiany w organizacji pracy zawsze budziły emocje, ale z czasem stawały się normą. Przykładem mogą być wolne soboty – dziś to oczywistość, a w latach 70. rewolucja – przypomina Inglot.
Krótszy czas pracy. Co mówi rząd?
W Polsce temat skracania tygodnia pracy pojawia się również w oficjalnych dokumentach rządowych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sygnalizuje w „Strategii Polityki Rynku Pracy do 2030 r.” konieczność rozwoju elastycznych form organizacji pracy, w tym m.in. systemów skróconego tygodnia, pracy zdalnej i hybrydowej.
Z kolei w opublikowanych w 2024 roku założeniach do aktualizacji Kodeksu pracy podkreślono, że „wdrażanie krótszego tygodnia pracy powinno odbywać się w oparciu o pilotaże i dialog społeczny, z uwzględnieniem specyfiki branż i sytuacji mikroprzedsiębiorstw”.
4-dniowy tydzień pracy. Testy i przyszłość
W Europie eksperymenty z 4-dniowym tygodniem pracy przeprowadziły między innymi Wielka Brytania, Belgia i Islandia – większość firm raportowała wzrost satysfakcji i brak spadku produktywności. W Polsce również trwają pilotaże, głównie w sektorze usług IT i marketingu.
Już teraz niektóre firmy w Polsce podejmują pilotaże i szukają elastycznych modeli. W dłuższej perspektywie może to być rozwiązanie, które pozwoli lepiej łączyć efektywność organizacji z dobrostanem pracowników – podsumowuje Inglot.