REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Do polskich rodzin płyną grube miliardy. Pieniądze wypłaca ZUS

Ponad 100 mld zł wypłacił ZUS polskim rodzinom w ramach różnych świadczeń rodzinnych od początku 2022 r. To właśnie wtedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął od samorządów całą obsługę programu 500+, który obecnie funkcjonuje już jako 800+. Żadna instytucja nie jest tak dobrze przygotowana do obsługi tak wymagającego zadania, a sama podkreśla, że robi to wielokrotnie taniej niż samorządy. Rocznie oszczędzamy na tym setki milionów złotych. Fot. Lukas Plewnia/Flickr.com/CC BY-SA 2.0.

07.05.2024
13:32
zaslek-chorobowy-l4
REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował raport, w którym podsumował realizację obsługiwanych przez tę instytucję programów rodzinnych: Rodzina 800+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Dobry Start, czyli 300+, a także świadczenia żłobkowego. ZUS przejął obsługę tych programów 1 stycznia 2022 r.

REKLAMA

Miliardy na 800+

ZUS poinformował, że od początku 2022 r. do końca kwietnia tego roku łącznie do polskich rodzin trafiło ponad 100 mld zł, a zdecydowanie największą pozycję stanowi tu program 500+, który 1 stycznia 2024 r. zmienił się w 800+. Z tego tytułu do polskich rodzin w 28 miesięcy powędrowało aż 90,4 mld zł.

Inne programy rodzinne na tym tle wypadają blado, jeśli chodzi o kwoty przelewów, ale łącznie poszło na nie ponad 10 mld zł od początku 2022 r. W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego wypłacono 6,4 mld zł, na Dobry Start poszło 2,8 mld zł, a na świadczenie żłobkowe – 0,9 mld zł.

Najciekawszą liczbą jest jednak 770 mln zł, bo właśnie na taką kwotę ZUS oszacował oszczędności dla budżetu państwa, jakie wystąpiły po przejęciu przez tę instytucję realizacji programów rodzinnych. Rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że w przypadku programu 800+ roczny koszt obsługi jednego wniosku spadł z 51 zł do 6 zł, a to oznacza oszczędność 3,1 mld zł w ciągu kolejnych 11 lat. W przypadku świadczenia 300+ koszt obsługi jednego wniosku spadł z 10 zł do 30 gr.

Więcej o ZUS-ie przeczytacie w tych tekstach:

Elektronizacja procesu wnioskowania oznacza dla rodziców, że mogą się oni starać np. o świadczenie 800+ o dowolnej porze. Widzimy, że stosunkowo duża liczba wniosków została złożona w późnych godzinach nocnych. Rodzice nie muszą już sprawdzać od i do której otwarty jest urząd. Mogą oni składać wnioski o dowolnej porze dnia i nocy – podkreśla rzecznik ZUS-u.

Trzeba zaznaczyć, że wspomniane oszczędności wynikają nie tylko z magicznej sprawności ZUS-u, ale w dużej mierze z jednoczesnego wycofania papierowych wniosków, a także wypłaty świadczeń w formie przekazu pocztowego czy wypłaty gotówkowej. Od 1 stycznia 2022 r. wszystko odbywa się elektronicznie, co oznacza olbrzymie oszczędności, jeśli koszty obsługi programów rodzinnych.

Termin składania wniosków o 800+ minął

REKLAMA

Warto też przypomnieć, że szykując przeniesienie 500+ do ZUS-u, rząd obiecywał zniesienie obowiązku składania corocznego wniosku o kontynuację udziału w tym programie na kolejnych 12 miesięcy, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło i nadal trzeba to robić. Termin składania wniosków na nowy okres świadczeniowy upłynął 30 kwietnia.

Jeśli ktoś nie zdążył ze złożeniem wniosku na kolejnych 12 miesięcy, nie oznacza to, że jakaś wypłata nam przepadnie. Niedotrzymanie terminu 30 kwietnia będzie skutkowało jedynie przerwaniem ciągłości wypłat, bo jeśli wniosek złożymy w maju, a nawet w czerwcu, to wszystkie przelewy do nas dotrą, tyle że z opóźnieniem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA