Współpraca na rynkach międzynarodowych, regionalny wymiar przedsiębiorczości, a także lokalne sposoby na walkę ze smogiem – za nami drugi dzień Europejskiego Forum Przyszłości (6-8 październik), które jest organizowane na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Jego wystąpienie drugiego dnia Europejskiego Forum Przyszłości miało miejsce podczas panelu „Regionalny wymiar przedsiębiorczości: Współpraca na rynkach międzynarodowych”. Dyskutanci zwracali uwagę na potencjał województwa śląskiego: zasoby wiedzy i innowacji, kapitał ludzki czy społeczny, gęstość relacji sieciowych, czy skłonność do kooperacji.
Dziś województwo sięga tam, gdzie są jego ludzie i firmy, a Śląskie jest otwarte na współpracę z innymi regionami
– uważa wicemarszałek.
O znakomitych kontaktach biznesowych i gospodarczych z województwem śląskim przekonywał m.in. Paweł Pietrasiński, dyrektor ds. handlu międzynarodowego stanu Nevada, który akcentował możliwości gospodarcze regionów.
Kalifornia jest dziś piątą gospodarką świata, a Teksas dziewiątą. Poszczególne stany się diametralnie różnią i mogą oferować różne korzyści firmom z Polski
– zaznacza.
Walka ze smogiem to przede wszystkim edukacja
Na walory środowiskowe i krajobrazowe województwa śląskiego zwraca uwagę wójt gminy Bobrowniki Małgorzata Bednarek. Przekonuje, że tylko w jej okolicy lasy zajmują nawet 30 proc. powierzchni.
Uczestnicy panelu „Oddech dla miasta” zgodnie uznali edukację za jednak najważniejszy element w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Zwracali też uwagę, że to często mają do czynienia z przeszkodami mentalnymi.
Trudno myśleć o zmianie źródła ciepła skoro dostaje się deputat w postaci węgla
– mówi Małgorzata Bednarek.
Burmistrz miasta i gminy Ogrodzieniec Anna Pilarczyk uważa, że z odpowiedzialnością mieszkańców za smog jest jednak z roku na rok coraz lepiej.
Burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba jest jednak innego zdania. W jego ocenie poziom świadomości wśród mieszkańców jest ciągle bardzo niski. Mimo, że w Wojkowicach od 6 lat funkcjonuje program wymiany źródeł ciepła, a ramach którego można uzyskać do 3 tys. zł dofinansowania. Można to połączyć z wnioskiem do rządowego programu „Czyste Powietrze”.
Trzeba zacząć o tym krzyczeć. Ale też pamiętajmy, że wielu ludzi po prostu nie stać na wymianą pieca. Należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem bonifikat i upustów na szczeblu krajowym
– proponuje Tomasz Szczerba.
Wymiana pieców: zamiast przymusu wolność wyboru?
Adam Trzebinczyk, wiceprezydent Świętochłowic, zwrócił uwagę na inny kłopot w walce z zanieczyszczeniem powietrza: budynki wielorodzinne w starych kamienicach. Najczęstszym problem jest nieuregulowana własność.
Jego zdaniem rozwiązaniem problemu mogłaby być specustawa umożliwiająca samorządom przejmowanie takich nieruchomości.
Z kolei Michał Skrzydło, burmistrz Miasteczka Śląskiego, uważa że mieszkańcom trzeba jednak dawać jak największy wybór. Przymuszani do czegoś - raczej nie są skłonni do współpracy.
Szybkie połączenie metropolitalne i melexy
Prelegenci zgodzili się co do jednego: smog to także emisja spalin przez transport miejski. W tym przypadku nie chodzi tylko i wyłącznie o ograniczanie ruchu samochodowego w centrach miast.
Liczy się też, a może przede wszystkim właściwa organizacja ruchu, dzięki której jak najmniej ruszamy z miejsca i jak najmniej hamujemy – nie ma wątpliwości burmistrz Miasteczka Śląskiego.
Dla wielu samorządowców obwodnice miejskie są najczęściej zadaniami inwestycyjnymi zdecydowanie przekraczającymi ich możliwości budżetowe. Dlatego bardziej stawiają na rozwój transportu publicznego.
W Wojkowicach chcą ludzi do centrum przesiadkowego wozić elektrycznymi busami. Z kolei w Ogrodzieńcu - tak jak w szwajcarskim Zematt, na ulicach mają pojawić się bezemisyjne melexy. Pierwotnie miały wozić dzieci do szkół, ale zaczną od obsługi turystów.
Małgorzata Bednarek zwróciła uwagę na rolę szybkich połączeń metropolitalnych, które mają bardzo usprawnić transport publiczny w regionie.
Europejskie Forum Przyszłości na finiszu
Europejskie Forum Przyszłości potrwa do 8 października. Wydarzenie organizowanie jest pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Parlamentu Europejskiego. Ostatni dzień Europejskiego Forum Przyszłości zdominuje dyskusja o europejskim transporcie kolejowym, którą zwieńczy uroczysty jubileusz 10-lecia Kolei Śląskich. Obok przedstawicieli rynku kolejowego, dyskusje będą toczyć goście Konferencji Śląskiego Klastra Lotniczego. 8 października Stadion Śląski zamieni się także w arenę e-sportową, bo właśnie w tym dniu odbędzie się turniej kwalifikacyjny CS:GO do Narodowej Drużyny Esportu. Cały plan można znaleźć w jednym miejscu, na stronie www.efp-silesia.pl.