REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Technologie

Aukcja start! Za pięć lat wszystkie miasta w Polsce mają mieć 5G

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił w piątek rozpoczęcie aukcji na sieć piątej generacji. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami licytacja ma zostać zakończona do końca czerwca, a do końca roku sieć powinna działać co najmniej w jednym dużym mieście.

06.03.2020
13:33
aukcja-5G-po-wakacjach
REKLAMA

– Realizując strategiczne kierunki działań Prezesa UKE w latach 2017-2021, ogłaszamy aukcję na częstotliwości, umożliwiające rozwój sieci 5G w Polsce

– podał Urząd.
REKLAMA

Do rozdysponowania w ramach licytacji są cztery 80-GHz bloki w paśmie od 3,4 do 3,8 GHz.

W aukcji będą mogły wziąć udział jedynie podmioty legitymujące się odpowiednim doświadczeniem na polskim rynku telekomunikacyjnym i wiarygodnością finansową. Każdy uczestnik aukcji będzie mógł uzyskać jedną rezerwację częstotliwości

– zaznaczył UKE w komunikacie.

W praktyce oznacza to, że w konkursie wystartują czterej najwięksi operatorzy (Orange, Play, Plus i T-Mobile), zwłaszcza że jeden z warunków dopuszcza do udziału w aukcji tylko te podmioty, które zainwestowały w infrastrukturę telekomunikacyjną co najmniej miliard złotych.

Do budżetu wpłynie 2 mld zł

Warunki przeprowadzenia licytacji UKE ustalił w ubiegłym roku i mimo że od tego czasu odbyły się dwie tury konsultacji z przedstawicielami branży (ostatnia zakończyła się pod koniec lutego), podczas których zgłoszono szereg uwag, nie zostały one uwzględnione.

Zastrzeżenia operatorów dotyczyły przede wszystkim ceny, wszyscy uważają, że jest za wysoka, a dodatkowo Polkomtel i T-Mobile chciałyby, żeby zakres bloku był szerszy i wynosił 100-gigaherców, co pozwoliłoby zaoferować usługi lepszej jakości.

Wyłonienie najkorzystniejszych ofert odbędzie się w dwóch etapach. W pierwszym operatorzy złożą oferty wstępne, nie później niż do 23 kwietnia do godz. 15. Po ich sprawdzeniu UKE zdecyduje o dopuszczeniu do etapu drugiego, który poprzedzony zostanie aukcją próbną.

Opłata za dokumentację aukcyjną to 20 tys. zł, a wadium – 182 mln zł. Cena minimalna każdego z bloku to 450 mln zł.

Urząd spodziewa się, że wpływy z aukcji przekroczą 1,9 mld zł, a więc będą nieco wyższe niż cena wywoławcza. Analitycy zajmujący się branżą telekomunikacyjną obstawiali wcześniej, że mogą one sięgnąć łącznie 4,1 mld zł.

Za pięć lat 5G w każdym polskim mieście

Zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Cyfryzacji i UKE licytacja zakończy się do końca czerwca, a operatorzy decyzje otrzymają do końca sierpnia. Rezerwacje będą ważne do 30 czerwca 2035 roku.

Podmioty, które zostaną zakwalifikowane do budowy sieci 5G, będą musiały uruchomić do końca 2025 r. po 700 stacji bazowych piątej generacji.

REKLAMA

Aby wypełnić cele, jakie przed krajami członkowskimi stawia Komisja Europejska, do końca roku sieć 5G powinna działać przynajmniej w jednym dużym polskim mieście, a do końca 2025 r. na wszystkich obszarach miejskich.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA