Wyniki raportu ADP „Workforce View in Europe 2019” nie pozostawiają cienia złudzeń. Nikt tak na Starym Kontynencie nie stresuje się przez pracę tak jak Kowalski.
Najlepiej w rankingu wypada Holandia, w której aż 22 proc. pracowników nie doświadcza stresu wcale, natomiast codzienny stres odczuwa zaledwie 8 proc. pracowników. Polacy w tym zestawieniu są na samym końcu. Ponad 28 proc. naszych rodaków odczuwa stres w pracy kilka razy w tygodniu, a co czwarty zatrudniony stresuje się codziennie. Pod kątem odczuwania codziennego stresu odbiegamy od średniej europejskiej o 8 p.p. Przed nami w rankingu plasują się tylko Niemcy, którzy wyprzedzają nas o 5 p.p.
Najmniej zestresowani pracownicy IT i transportu
Jakie branże są nad Wisłą najmniej stresogenne? Biorąc pod uwagę, że wśród czynników najczęściej wprowadzających ogólną nerwowość eksperci wymieniają trudne kontakty z wymagającym klientem lub pracodawcą - nie dziwi, że statystycznie przynajmniej najmniej zestresowani Polacy pracują w branży IT oraz w turystyce i transporcie. Chociaż jednego, sprawdzającego się zawsze wzoru na stres w pracy nie ma.
Pracodawcy powinni natomiast rozpatrywać i analizować czynniki stresogenne wśród swoich podwładnych bardzo indywidualnie. Wiele zależy od wrażliwości emocjonalnej danej osoby. Niektórzy mają wyższy próg stresu i denerwują się w sytuacjach, które na innych ludzi w ogóle nie wpływają
– przekonuje Anna Barbachowska, HR Business Partner z firmy ADP Polska.
Większy stres oznacza mniejszą produktywność
Dla nikogo nie powinno za to być niespodzianką, że właśnie stres najczęściej stoi na straży większej produktywności w pracy. Tak oceniany jest przez prawie 11 proc. respondentów. Co ciekawe, najczęściej przyznają to młodzi pracownicy poniżej 24. roku życia (ponad 21 proc.), a najmniej – najstarsi 55+ (zaledwie 5 proc.).
Z kolei jako najczęstsze źródło demotywacji w pracy zatrudnieni podają brak równowagi między życiem zawodowym i osobistym, z czego przewagę w tej grupie stanowią kobiety – 15 proc. z nich uważa, że odpowiedni balans między ich życiem prywatnym i pracą jest naruszony. Polki dużo częściej odczuwają też stres – do codziennego jego obecności przyznaje się aż 28 proc. ankietowanych, podczas gdy w przypadków mężczyzn odsetek ten jest o 7 p.p. niższy.
Po długim czasie regularnego doświadczania stresu w pracy produktywność spada, pojawia się chroniczne przemęczenie, co w rezultacie może doprowadzić do wypalenia zawodowego oraz depresji. Dlatego pracodawcy powinni dbać o równowagę psychiczną swoich pracowników i zapewnić im odpowiedni balans między odpoczynkiem a wykonywaniem obowiązków
– radzi Anna Barbachowska.