REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Ropa z Białorusi ma popłynąć do nas dopiero w przyszłym tygodniu. Ropociąg Przyjaźń jest zamknięty

Dostawy ropy z Białorusi do Polski rwą się jak stare kalesony. Najpierw Rosja wstrzymała przesył do białoruskiej Rafinerii Naftan rzekomo przez amerykańskie sankcje. To, że Biały Dom ostatecznie z nich zrezygnował, wcale nie znaczy, że możemy spać spokojnie. Teraz dostawy ropy mają wstrzymać prace konserwatorskie, z którymi podobno nie może na było dłużej czekać.

09.06.2021
14:36
ropociag-przyjazn-dostawy
REKLAMA

Konieczne do przeprowadzenia prace mają stać za wstrzymaniem dostaw ropy przez ropociąg Przyjaźń. Taką informację przekazała Polsce Białoruś. Przerwa w dostawach ma potrwać maksymalnie 96 godzin. Wiadomo jednak, że taka decyzja Białorusi może okazać się dla sporym utrudnieniem. Przypomnijmy: oficjalne otwarcie tego rurociągu nastąpiło w październiku 1964 r. i było istotnym wydarzeniem geopolitycznym dla ówczesnego Związku Radzieckiego. Teraz to dla Polski na razie ciągle główne źródło ropy. 

REKLAMA

Ropociąg Przyjaźń zamknięty do końca tygodnia

Jak podaje Interfax, przerwa w dostawach ropy przez ropociąg Przyjaźń wpisuje się w prowadzone tam teraz prace remontowe. Chodzi o rutynową konserwację rurociągu wykonywaną przez białoruski Homeltransnieft. Przerwa ma potrwać maksymalnie 96 godzin. Czyli trzeba liczyć się z tym, że wschodni kurek z ropą będzie zakręcony do końca tego tygodnia. Od poniedziałku (14.06) wszystko powinno wrócić do normy.

Już raz tak było. Przez brudną ropę

To nie jest pierwsza przerwa w dostawie ropy przez ropociąg Przyjaźń. Podobnie rzecz miała się w kwietniu 2019 r. Wtedy jednak decyzję o otrzymaniu dostaw podjęło polskie Ministerstwo Energii. Powodem była zanieczyszczona ropa, co miało zagrażać naszej infrastrukturze: systemu przesyłowego i instalacji rafineryjnych. 

REKLAMA

Poziom zanieczyszczenia może spowodować fizyczne uszkodzenia instalacji rafineryjnych

- informował dwa lata temu polski rząd.

Przerwa w dostawach w rurociagu Przyjaźń trwała w tamtym czasie ponad miesiąc. Przesył ropy wznowiono dopiero 9 czerwca 2019 r. W pełnym zakresie przywrócono je ponad miesiąc później: od 1 lipca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA