REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

W katastrofie śmigłowca na Alasce zginął czeski miliarder Petr Kellner

Miał niemal 57 lat, majątek wyceniany nawet na blisko 70 mld zł i pozycję najbogatszego biznesmena Europy Środkowo-Wschodniej. „Czeski Warren Buffett” Petr Kellner był właścicielem spółki inwestycyjnej PPF, która inwestowała w firmy z tak różnorodnych branż, jak finanse, ubezpieczenia, telekomunikacja, biotechnologia, nieruchomości czy inżynieria mechaniczna.

29.03.2021
8:22
Śmierć Petra Kellnera. Czeski milirader zginął w katastrofie smigłowca na Alasce
REKLAMA

Zdjęcie ilustracyjne

REKLAMA

Katastrofa śmigłowca, na którego pokładzie był Petr Kellner, nastąpiła już w sobotę, ale światowe agencje poinformowały o niej dopiero w poniedziałek rano. Zginęło łącznie pięć osób, a jedna osoba przeżyła, ale jest w ciężkim stanie. Maszyna leciała do górskiego kurortu Todrillo Mountain Lodge na Alasce.

Według lokalnych władz, cytowanych przez „Washington Post” wypadek wydarzył się podczas wyprawy typu heliskiing. Ratownicy dotarli do wraku maszyny i zidentyfikowanych zostało wszystkich pięć ofiar. Oprócz Kellnera na pokładzie jeszcze jeden obywatel Czech oraz trzech Amerykanów, w tym 33-letni pilot. Jedna osoba przeżyła, ale jej personaliów nie podano.

„Z najgłębszym żalem informujemy, że w wypadku helikoptera w górach Alaski w sobotę 27 marca zginął tragicznie założyciel i większościowy właściciel grupy PPF, Petr Kellner” – napisano w lapidarnym oświadczeniu spółki.

O wypadku wiadomo na razie tyle, że późnym wieczorem w sobotę ratownicy zostali wysłani do wraku helikoptera typu Airbus AS350 B3, który rozbił się na Lodowcu Knick, około 100 kilometrów od Anchorage, największego miasta na Alasce.

Prywatyzacja w Czechosłowacji

Urodzony w 1964 roku Petr Kellner był absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze. Po ogłoszeniu programu prywatyzacji kuponowej w Czechosłowacji w 1991 roku wraz z partnerem biznesowym i państwowym przedsiębiorstwem Sklo Union założył firmę inwestycyjną PPF (od první privatizační fond – pierwszy fundusz prywatyzacyjny). W kolejnym roku firma została przekształcona w wehikuł inwestycyjny i zaczęła skupować papiery wartościowe prywatyzowanych firm. W ten sposób PPF zgromadziła udziały w ponad 200 przedsiębiorstwach.

W kolejnych latach już po podziale Czechosłowacji na Czechy i Słowację (od 1 stycznia 1993 r.) PPF zaczęło działać na rynku jak typowy fundusz inwestycyjny. W latach 1995-96 przejął jedną piątą udziałów w „czeskim PZU”, czyli firmie ubezpieczeniowej Česká pojišťovna. W kolejnych latach PPF zwiększył swoje udziały w ubezpieczalni to niemal stu procent. W tym samym czasie Kellner wykupił innych udziałowców PPF i został jego niemal wyłącznym właścicielem.

W 2007 roku PPF podpisał umowę z włoskim gigantem Generali. Ubezpieczeniowa część PPF utworzyła spółkę joint-venture z lokalnymi spółkami Generali na rynkach Europy Wschodniej (sprzed upadku ZSRR), w tym w Polsce. W 2013 roku PPF sprzedał swoje udziały we wspólnym przedsięwzięciu, inkasując 2,5 mld euro.

Jeden z najbogatszych Europejczyków

REKLAMA

Jeszcze kilka dni temu Petr Kellner negocjował sprzedaż mniejszościowego pakietu udziałów PPF w czeskiej firmie telekomunikacyjnej Cetin Group. Transakcja miała być przeprowadzona albo za pośrednictwem giełdy, albo bezpośrednio, a jej wartość szacowano na 6,7 mld euro.

Agencja Bloomberg wyceniała majątek Petra Kellnera na 15,7 mld dol. (prawie 62 mld zł), co dawało mu 123. miejsce wśród najbogatszych ludzi na świecie. „Forbes” wyceniał majątek Czecha jeszcze wyżej – na 17,5 mld dol. (69 mld zł).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA