REKLAMA

To wszystko wina smartfonów. Olympus po 84 latach kończy z produkcją aparatów

Chronicznie nierentowny dział produkcji sprzętu fotograficznego Olympusa kupi Japan Industrial Partners. To ten sam fundusz, który sześć lat temu kupił VAIO od innego japońskiego giganta elektroniki użytkowej – Sony. Z komunikatu nie wynika jasno, czy sprzęt nadal będzie funkcjonował pod marką Olympus.

Olympus sprzedaje dział produkcji aparatów. To wszytsko wina smartfonów
REKLAMA

Firma, która produkuje aparaty od 1936 roku, poinformowała, że doszła do porozumienia z Japan Industrial Partners w sprawie sprzedaży swojego działu fotograficznego i przeniesienia go do nowej spółki, określanej na razie jako „NewCo”.

REKLAMA

Zgodnie z opublikowanym dziś memorandum wiążąca umowa ma zostać podpisana do końca września, po przeprowadzeniu due diligence, a cała transakcja zostać sfinalizowana do końca roku.

Jak podkreślono, w czasie negocjacji produkcja sprzętu fotograficznego będzie odbywać się normalnie. „Działy sprzedaży, obsługi i marketingu będą nadal ciężko pracować dla klientów, którzy pasjonują się fotografią” – podkreśla Olympus.

Firma podkreśla, że starała się reagować na „ekstremalne” warunki prowadzenia biznesu, które wynikały głównie z szybkiego kurczenia się rynku fotograficznego z powodu rozwoju smartfonów.

Olympus skupił się na produkcji aparatów z wymienną optyką, które miały zapewnić zyski pomimo kurczącego się wolumenu sprzedaży, ale wszystko na nic. Dział fotograficzny Olympusa przez trzy ostatnie lata przynosi wyłącznie straty.

 class="wp-image-1184319"

„Olympus uważa, że dzięki wyodrębnieniu działu fotograficznego i przekazaniu go w zarządzanie JIP, jego struktura korporacyjna może stać się bardziej kompaktowa, wydajna i sprawna” – czytamy w komunikacie firmy.

REKLAMA

Czy NewCo będzie produkować aparaty i obiektywy pod marką Olympus? W memorandum nie ma na ten temat ani słowa, za to wspomina się o przekazaniu nowemu właścicielowi praw do tradycyjnych znaków towarowych Olympusa: Zuiko i OM-D.

Istniejący od 2002 roku fundusz Japan Industrial Partners wyspecjalizował się w inwestowaniu w przynoszące straty japońskie firmy z branży elektronicznej. Najbardziej znana transakcja tego typu miała miejsce w styczniu 2014 roku, gdy JIP odkupił od Sony dział produkcji laptopów VAIO. Marka ta istnieje do dziś w ramach odrębnej spółki o tej samej nazwie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA