REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

To wszystko wina smartfonów. Olympus po 84 latach kończy z produkcją aparatów

Chronicznie nierentowny dział produkcji sprzętu fotograficznego Olympusa kupi Japan Industrial Partners. To ten sam fundusz, który sześć lat temu kupił VAIO od innego japońskiego giganta elektroniki użytkowej – Sony. Z komunikatu nie wynika jasno, czy sprzęt nadal będzie funkcjonował pod marką Olympus.

24.06.2020
14:11
Olympus sprzedaje dział produkcji aparatów. To wszytsko wina smartfonów
REKLAMA

Firma, która produkuje aparaty od 1936 roku, poinformowała, że doszła do porozumienia z Japan Industrial Partners w sprawie sprzedaży swojego działu fotograficznego i przeniesienia go do nowej spółki, określanej na razie jako „NewCo”.

REKLAMA

Zgodnie z opublikowanym dziś memorandum wiążąca umowa ma zostać podpisana do końca września, po przeprowadzeniu due diligence, a cała transakcja zostać sfinalizowana do końca roku.

Jak podkreślono, w czasie negocjacji produkcja sprzętu fotograficznego będzie odbywać się normalnie. „Działy sprzedaży, obsługi i marketingu będą nadal ciężko pracować dla klientów, którzy pasjonują się fotografią” – podkreśla Olympus.

Firma podkreśla, że starała się reagować na „ekstremalne” warunki prowadzenia biznesu, które wynikały głównie z szybkiego kurczenia się rynku fotograficznego z powodu rozwoju smartfonów.

Olympus skupił się na produkcji aparatów z wymienną optyką, które miały zapewnić zyski pomimo kurczącego się wolumenu sprzedaży, ale wszystko na nic. Dział fotograficzny Olympusa przez trzy ostatnie lata przynosi wyłącznie straty.

 class="wp-image-1184319"

„Olympus uważa, że dzięki wyodrębnieniu działu fotograficznego i przekazaniu go w zarządzanie JIP, jego struktura korporacyjna może stać się bardziej kompaktowa, wydajna i sprawna” – czytamy w komunikacie firmy.

REKLAMA

Czy NewCo będzie produkować aparaty i obiektywy pod marką Olympus? W memorandum nie ma na ten temat ani słowa, za to wspomina się o przekazaniu nowemu właścicielowi praw do tradycyjnych znaków towarowych Olympusa: Zuiko i OM-D.

Istniejący od 2002 roku fundusz Japan Industrial Partners wyspecjalizował się w inwestowaniu w przynoszące straty japońskie firmy z branży elektronicznej. Najbardziej znana transakcja tego typu miała miejsce w styczniu 2014 roku, gdy JIP odkupił od Sony dział produkcji laptopów VAIO. Marka ta istnieje do dziś w ramach odrębnej spółki o tej samej nazwie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA