REKLAMA
 1. bizblog
 2. Gospodarka

Nowe obostrzenia. Zamknięte galerie i hotele, nauczanie zdalne w klasach 1-3

Jesteśmy już o krok przed całkowitym lockdownem. Mamy tydzień na zahamowanie rozwoju epidemii koronawirusa. Podczas konferencji prasowej w środę premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia w związku z walką z epidemią COVID-19.

04.11.2020
14:12
Lockdown w Polsce. Zamknięte galerie, nauczanie zdalne w klasach 1-3
REKLAMA

Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne

– podkreślił szef rządu
REKLAMA

„To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań” – brzmi komunikat premiera.

undefined

Nauczanie zdalne od poniedziałku obejmie również na klasy 1-3, a okres nauki zdalnej dla uczniów wyższych klas zostanie przedłużony do 29 listopada. Rząd przeznaczy bon o wartości 500 zł na zakup akcesoriów do pracy zdalnej.

Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych. „Apeluję o pracę zdalną dla wszystkich tych, którzy mogą tę pracę wykonywać z domu” – powiedział szef rządu.

Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług. Z kolei w sklepach do 100 m kw. będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m kw., a w sklepach powyżej 100 m kw. pozostaje limit 1 osoba na 15 m kw.

Bardzo surowe obostrzenia dotkną też wszystkie placówki kultury, czyli teatry, kina, muzea, teatry, galerie. „Wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne, będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć ruch społeczny” – podkreślił premier.

Będziemy starali się zaprezentować nowe propozycje dla zagrożonych branż, jak również kontynuację dotychczasowych takich jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy.

– zadeklarował Morawiecki.

Premier obiecał, że rząd będzie starać się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. Chodzi o 22 zagrożone branże: gastronomię, turystykę, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness.

Zwolnienie z ZUS i postojowe mają „obowiązywać od 1 listopada”.

O krok przed całkowitym lockdownem

Szef rządu ostrzegł, że jeśli w ciągu tygodnia nie nastąpi poprawa sytuacji epidemicznej, czeka nas całkowity lockdown.

Morawiecki wyjaśnił, że jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców, to „zostanie włączony ten ostry hamulec bezpieczeństwa”. Jeśli jednak liczba ta przekroczy 75, to zostaną wdrożone zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu się.

„Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25 tys. przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji” – wyjaśnił szef rządu.

Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować: protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa

– zaapelował premier.

Po Mateuszu Morawieckim głos zajął minister zdrowia Adam Niedzielski. „To jest czas, kiedy trzeba ograniczyć i doprowadzić do drastycznego spadku liczby zachorowań. Nie możemy pozwolić sobie na przyglądanie się krótkookresowo i dokładanie lekkich obostrzeń. To czas na hamulec awaryjny” – podkreślił.

„Tu nie wystarczy hamulec awaryjny, bardzo proszę o zapięcie pasów bezpieczeństwa, bo czeka nas zderzenie ze ścianą” – poprawił go prof. Andrzej Horban, pełnomocnik rządu ds. COVID-19.

Nowe zasady – pełny komunikat rządu

Najważniejsze zmiany

 • Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
 • Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;  

Uwaga! Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach.

Ważne! Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

 • Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;  
 • Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
 • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
 • Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada
 • Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada  

Aktualne środki bezpieczeństwa przedłużamy do 29 listopada:

 • od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
 • w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
 • zawieszenie działania sanatoriów
 • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
 • ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
 • zakaz organizowania spotkań i imprez
 • ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego)

10 działań antykryzysowych dla firm

W związku z nowymi obostrzeniami, które dotkną część branż, przygotowaliśmy 10 działań antykryzysowych dla polskich przedsiębiorców.

 1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

 1. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%.

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

 1. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty)

Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r.,  zgodnie z pierwotnym kształtem programu. Wdrożenie szybkiej ścieżki dla dużych MŚP

Dla kogo: duże firmy, duże MŚP, wszystkie branże

 1. Pożyczki długoterminowe z gwarancją

Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: wszystkie branże oraz branże objęte restrykcjami sanitarnymi

 1. Dofinansowanie zatrudnienia

Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy

Dla kogo: wszystkie branże

 1. Przedłużenie postojowego

Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

 1. Zwolnienie ze składek na ZUS

Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

 1. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes

Zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP

Dla kogo: branże objęte restrykcjami sanitarnymi

 1. Polityka drugiej szansy

Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw

Dla kogo: przedsiębiorstwa w restrukturyzacji

 1. Dofinansowanie leasingu

Pokrycie kosztów leasingu przez ARP

REKLAMA

Dla kogo: branża transportowa

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA