Pociągi mknące po polskich torach 550 km/h nie przerażają Sebastiana Kulczyka. Jest wręcz zachwycony
Tydzień temu napisaliśmy, że Nevomo domknęło trzecią rundę finansowania i pozyskało milion euro na budowę toru testowego. Dzisiaj okazało się, że powstanie on na terenie, który przekaże pośrednio Sebastian Kulczyk.
Teren i infrastrukturę, na którym wybudowany zostanie tor testowy w rzeczywistych rozmiarach o długości 750 m, Nevomo (dawniej Hyper Poland) wydzierżawi od spółki Ciech Sarzyna, producenta środków ochrony roślin, wchodzącej w skład grupy Ciech kontrolowanej przez Sebastiana Kulczyka.
Konstrukcja, która powstanie w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu, posłuży do przeprowadzania prób pojazdów z układem napędu liniowego oraz lewitacji pasywnej. Prace rozpoczną się w ciągu kilku tygodni, a tor będzie najdłuższym obiektem do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej w Europie.
Magrail rozpędzi się do 550 km/h
Tydzień temu napisaliśmy, że Nevomo odprawi do lamusa Pendolino i inne szybkie pociągi, które mogą pojawić się w Polsce. I naprawdę tak może się stać.
Technologia, która opracowuje polski startup umożliwi magnetycznej kolei osiągnięcie prędkości 550 km/h. A teraz najlepsze:
Zaletą magrail, korzystającej z koncepcji hyperloop (systemu magnetycznej kolei próżniowej) jest możliwość integracji z istniejącą infrastrukturą kolejową bez konieczności wprowadzania zmian w taborze kolejowym
– czytamy w opisie technologii.
Nevomo jest laureatem InCredibles
Budowa toru testowego w skali 1:1 na terenie udostępnionym przez spółkę Ciech Sarzyna to kamień milowy w rozwoju technologii magrail. Pomyślne przeprowadzenie tych testów otwiera drogę do pilotażowych wdrożeń technologii, które planowane są na lata 2022–2024. Oczekuje się, że już w 2025 roku technologia magrail będzie od strony technicznej w pełni gotowa do wprowadzenia na rynek
– powiedział Paweł Radziszewski, członek zarządu Nevomo.
Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób Nevomo udało się zainteresować swoim pomysłem jednego z najbogatszych Polaków, to przypomnijmy, że startup jest finalistą trzeciej edycji InCredibles, programu akceleracyjno-mentoringowego, powołanego do życia właśnie przez Sebastiana Kulczyka.
Wojciech Babski, prezes zarządu Ciech Sarzyna, przekonuje, że współpraca z Nevomo wpisuje się w filozofię działania spółki.
Nowoczesny i otwarty na współpracę biznes jest źródłem pozytywnych zmian dla milionów ludzi na świecie. Cieszę się, że dołożymy niewielką cegiełkę do zbudowania prawdziwie rewolucyjnej technologii w transporcie publicznym
– mówi Wojciech Babski.