REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Pociągi mknące po polskich torach 550 km/h nie przerażają Sebastiana Kulczyka. Jest wręcz zachwycony

Tydzień temu napisaliśmy, że Nevomo domknęło trzecią rundę finansowania i pozyskało milion euro na budowę toru testowego. Dzisiaj okazało się, że powstanie on na terenie, który przekaże pośrednio Sebastian Kulczyk.

01.06.2021
14:45
Pociągi mknące po polskich torach 550 km/h nie przerażają Sebastiana Kulczyka. Jest wręcz zachwycony
REKLAMA

Teren i infrastrukturę, na którym wybudowany zostanie tor testowy w rzeczywistych rozmiarach o długości 750 m, Nevomo (dawniej Hyper Poland) wydzierżawi od spółki Ciech Sarzyna, producenta środków ochrony roślin, wchodzącej w skład grupy Ciech kontrolowanej przez Sebastiana Kulczyka.

REKLAMA

Konstrukcja, która powstanie w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu, posłuży do przeprowadzania prób pojazdów z układem napędu liniowego oraz lewitacji pasywnej. Prace rozpoczną się w ciągu kilku tygodni, a tor będzie najdłuższym obiektem do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej w Europie.

Magrail rozpędzi się do 550 km/h

Tydzień temu napisaliśmy, że Nevomo odprawi do lamusa Pendolino i inne szybkie pociągi, które mogą pojawić się w Polsce. I naprawdę tak może się stać.

Technologia, która opracowuje polski startup umożliwi magnetycznej kolei osiągnięcie prędkości 550 km/h. A teraz najlepsze:

Zaletą magrail, korzystającej z koncepcji hyperloop (systemu magnetycznej kolei próżniowej) jest możliwość integracji z istniejącą infrastrukturą kolejową bez konieczności wprowadzania zmian w taborze kolejowym

– czytamy w opisie technologii.

Nevomo jest laureatem InCredibles

Budowa toru testowego w skali 1:1 na terenie udostępnionym przez spółkę Ciech Sarzyna to kamień milowy w rozwoju technologii magrail. Pomyślne przeprowadzenie tych testów otwiera drogę do pilotażowych wdrożeń technologii, które planowane są na lata 2022–2024. Oczekuje się, że już w 2025 roku technologia magrail będzie od strony technicznej w pełni gotowa do wprowadzenia na rynek

– powiedział Paweł Radziszewski, członek zarządu Nevomo.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób Nevomo udało się zainteresować swoim pomysłem jednego z najbogatszych Polaków, to przypomnijmy, że startup jest finalistą trzeciej edycji InCredibles, programu akceleracyjno-mentoringowego, powołanego do życia właśnie przez Sebastiana Kulczyka.

REKLAMA

Wojciech Babski, prezes zarządu Ciech Sarzyna, przekonuje, że współpraca z Nevomo wpisuje się w filozofię działania spółki.

Nowoczesny i otwarty na współpracę biznes jest źródłem pozytywnych zmian dla milionów ludzi na świecie. Cieszę się, że dołożymy niewielką cegiełkę do zbudowania prawdziwie rewolucyjnej technologii w transporcie publicznym

– mówi Wojciech Babski.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA