REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Tani ekogroszek? Jeśli wiesz, gdzie szukać, zaopatrzysz się na rok. Pod warunkiem, że nie przeszkadza ci producent

Polska pokazała, że nie zamierza oglądać się na innych i wprowadziła sankcje na rosyjskich oligarchów, którzy od teraz nie mają prawa robić interesów w naszym kraju. Dostało się również KTK Polska, spółce która zajmowała się hurtową sprzedażą węgla kamiennego oraz miałów energetycznych, a do Polski sprowadza teraz m.in. syberyjski ekogroszek, a wcześniej węgiel z Rosji. Jeśli jednak myślicie, że ich produktów już nie da się kupić, jesteście w błędzie. Z naszych ustaleń wynika, że wciąż rosyjski ekogroszek wciąż można kupić u pośredników.

02.05.2022
8:34
ekogroszek-z-rosji-sankcje
REKLAMA

Ekogroszek z Rosji miał zniknąć po nałożeniu sankcji rosyjskich oligarchów robiących biznes w Polsce. Na czarną listę wpisano 50 rosyjskich oligarchów, w tym m.in. Michaiła Gucerjewa. To od lat dobry znajomy białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki, na którego wcześniej sankcje nałożyła Ukraina, Wielka Brytania i UE.

REKLAMA

Gucerjew. kontroluje Russnieft i Russian Coal. Nie tak dawno, bo w 2019 r. przejął również Kuzbaską Kompanię Paliwową. Tę od 2012 r. w Polsce reprezentuje spółka KTK Polska, która chwali się na swojej stronie, że utrzymuje sprzedaż na poziomie 2 mln ton węgla rocznie. Po wywołaniu przez Rosjan wojny na Ukrainie nic nie przeszkadzało jej dalej sprzedawać pochodzący z Putinlandii opał, na przykład pod marką Stabek czy Czarna Perła. I jak się okazuje nadal nie przeszkadza. Ekogroszku z Rosji wciąż można kupić, między innymi u byłych pośredników rosyjskich importerów.

Iwan Gepting, prezes KTK Polska, jeszcze dwa lata temu przekonywał, że węgiel zagraniczny, w tym ten z Rosji, nie zajmie dominującej pozycji na rynku w Polsce. Zapewniał, że przyszłość należy do krajowego węgla. Ale to wcale nie znaczy, żeby z rosyjskiego węgla rezygnować w ogóle. Zdaniem szefa KTK Polska nie byłoby to zbyt roztropne.

Rosyjski węgiel będzie obecny w Polsce pod warunkiem, że będzie dla niego miejsce, a my to miejsce widzimy dla siebie i innych dostawców – zapewniał Iwan Gepting w 2020 r. w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Biznesy w tle z rosyjskim węglem

Gepting nie brał na poważnie pod uwagę polskiego uzależnienia od rosyjskiej energii. Jego zdaniem położenie Polski z lądowymi i morskimi przejściami granicznymi pozwala na właściwą dywersyfikację dostaw surowców energetycznych. 

Argumenty mówiące o tym, że Polska może być uzależniona od rosyjskiego węgla są niewłaściwe. Tu główną rolę odgrywa ekonomia – tak polsko-rosyjskie relacje energetyczne jeszcze 2 lata temu oceniał szef KTK Polska.

Zaznaczył wtedy, że rynku węgla nie da się zdominować przez jedną firmę, czy nawet przez jeden kraj dostaw. Ewentualne embargo zaś, jego zdaniem, może doprowadzić tylko do jednego – wzrostu cen węgla.

KTK Polska obecna jest na polskim rynku od dawna i zdążyła się już u nieźle zadomowić. W 2016 r. zatrudniła Rafała Derlatkę, byłego wicedyrektora Centralnego Biura Śledczego Policji. Wcześniej, będąc jeszcze w służbie, Derlatka nadzorował śledztwo ws. afery taśmowej z 2014 r., w której jedną z głównych postaci był Marek Falenta. Jego z kolei spółka KTK Polska jeszcze w 2015 r. oskarżała o niespłacanie długów. 

Chodzi o 10 mln USD długu plus odsetki, który miała spłacić nam zarejestrowana na Cyprze spółka Falenta Investments. Nie ma ona jednak majątku, podobnie jak poręczyciel długu, upadłe w ubiegłym roku Składywęgla.pl – tłumaczy ówczesne zawiłości Stanisław Żurawski, prawnik reprezentujący KTK.

KTK Polska z sukcesem uzależniała od węgla z Rosji

Spółka KTK Polska przez lata działała jako rzetelny i sprawdzony dostawca taniego węgla z Rosji. I tak też ją postrzegało wiele instytucji. Jak wynika z Biuletynu Zamówień Publicznych, w latach 2014-2017 spółka w tym czasie wygrała w sumie 10 przetargów o wartości w sumie ponad 7 mln zł. Z jej usług skorzystał m.in. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, Powiatowe Centrum Medyczne Spółka z o.o. w Braniewie, a także Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

Podjęte przed laty kontakty biznesowe do dzisiaj przynoszą efekty. Rok temu w maju 2021 r. Miejska Energetyka Cieplna rozstrzygnęła kolejny przetarg na dostawy paliwa i wśród wybranych do tego kontrahentów znalazła się m.in. spółka KTK Polska. Po wprowadzonych przez Polskę sankcjach pewnie nic się z tymi umowami nie dzieje. Za to bezpośrednio w  KTK Polska rosyjskiego ekogroszku Czarna Perła na razie nie kupimy.

REKLAMA

W chwili obecnej nie przyjmujemy nowych zamówień na towar. Za utrudnienia przepraszamy – informuje spółka.

Nie oznacza to wcale, że produktu zniknął na dobre z Polski. Autoryzowanym dystrybutorem węgla ekogroszek KTK Polska jest firma Hanex. Inna sprawa, że nie tylko KTK Polska specjalizuje się w sprowadzaniu rosyjskiego węgla do Polski. Takich spółek jest więcej. To m.in. Karakan Invest, czy Suek Polska. Do tego dochodzi niemała rzesza mniejszych firm.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA