REKLAMA

Kosmiczny sukces. Polacy zakwalifikowani do eksploracji Księżyca

Scanway, polska firma technologiczna z sektora New Space, wesprze projekty w ramach programu Małych Misji Księżycowych. Do programu zgłoszonych zostało łącznie 62 projektów, a do etapu wstępnej fazy A zakwalifikowano siedem, w tym dwa projekty przygotowane przez Polaków.

Kosmiczny sukces. Polacy zakwalifikowani do eksploracji Księżyca
REKLAMA

Projekty Mani oraz LUMI są realizowane w ramach programu Terrae Novae Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, która ma na celu rozwój eksploracji kosmosu, w tym Księżyca. Docelowo ESA wybierze do 2 projektów w programie Małych Misji Księżycowych, które mają zostać wyniesione w ciągu 4-4,5 lat, a całkowity koszt realizacji każdej z nich zamknie się w budżecie 50 mln euro.

REKLAMA

W 2023 r. Polska zwiększyła o 100 mln euro swoją składkę do programu European Exploration Envelope Program (E3P) ESA, który jest kluczowym narzędziem operacyjnym dla strategicznych kierunków działań wyznaczanych przez program Terrae Novae.

Dwa innowacyjne projekty międzynarodowych konsorcjów z udziałem Scanway zostały zakwalifikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną do przygotowania wstępnej fazy A misji księżycowych – mówi Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway S.A.

I dodaje, że znalezienie się w wąskim gronie 7 projektów wyłonionych spośród 62 zgłoszeń to duże wyróżnienie i jednocześnie wysoka ekspozycja na korzyści wynikające z Programu Małych Misji Księżycowych w ramach szerokiej inicjatywy Terrae Novae nakierowanej na eksplorację kosmosu, w tym Księżyca.

Będziemy współtworzyć międzynarodowy ekosystem współpracy firm prywatnych i instytucji naukowych, w tym m.in. z takimi podmiotami jak TRL Space z Czech czy duński Space Inventor, z którym zawarliśmy w sierpniu br. porozumienie o współpracy – komentuje Mikołaj Podgórski.

Podgórki zapewnia, że wymiana know-how, budowanie relacji i wspólne inicjatywy, które mają szansę zostać w perspektywie do 4 lat wysłane na Księżyc z budżetem do 50 mln euro dla każdego z projektów to kluczowe korzyści, jakie identyfikujemy w ramach naszej partycypacji w programie.

Co to jest projekt Mani i na czym ona polega

Scanway S.A. podaje, że Mani to misja orbitera księżycowego, która będzie mapować powierzchnię Księżyca z najwyższą dotychczas rozdzielczością przestrzenną. Dzięki strategii eksploracji opartej na wielokątnym mapowaniu fotometrycznym projekt może dostarczyć informacji subpikselowych o mikrostrukturze powierzchni Księżyca na poziomie mikrometrów, a także znacząco ulepszyć mapy wysokościowe.

Ułatwi i zmniejszy to ryzyko przyszłych misji eksploracyjnych, a także rozpocznie nowe badania naukowe, dostarczając cennych danych uzupełniających istniejące zestawy informacji orbitalnych dla powierzchni Księżyca. Potwierdzenie potencjału w podejściu fotometrycznym może wesprzeć również przyszłe misji eksploracyjne, w tym w dalsze rejony kosmosu. Udoskonalona kwantyfikacja funkcji reflektancji Księżyca poprawi również obserwacje Ziemi poprzez wykorzystanie Księżyca jako źródła kalibracji, a także ulepszy modele klimatyczne Ziemi.

W skład projektu wchodzą 3 podmioty: lider konsorcjum Uniwersytet w Kopenhadze i członkowie konsorcjum Scanway S.A. oraz Space Inventor. W projekcie zakładany jest udział i doradztwo także 8 partnerów, którzy będą dostawcą wybranych rozwiązań dla Uniwersytetu w Kopenhadze oraz Space Inventor. Budżet wstępnej fazy A projektu ze środków ESA wynosi 150 tys. euro, z czego ok. 30 proc. przypadnie Scanway, harmonogram realizacji to 6 miesięcy.

Więcej na temat biznesu można przeczytać poniżej:

Znaczenie i cel projektu LUMI

Scanway S.A. informuje, że LUMI ma na celu wykonanie wysokorozdzielczych obrazów powierzchni Księżyca z wielu kątów widzenia, co pozwoli na stworzenie ulepszonych cyfrowych modeli wysokościowych regionów bieguna południowego. Modele te będą wspierać lądowania, planowanie misji oraz operacje powierzchniowe dla ESA, NASA i innych instytucjonalnych oraz komercyjnych misji.

Dzięki zastosowaniu wielofunkcyjnego systemu napędowego LUMI będzie korzystać z wymagającej orbity o niskim perygeum i wysokiej ekscentryczności, aby osiągnąć docelowe wysokorozdzielcze obserwacje. Planowana intensywna eksploracja Księżyca wymaga zaawansowanych systemów zdalnego obrazowania, zbliżonych do technologii stosowanych w satelitach obserwacyjnych Ziemi. LUMI, jako misja łatwa do powielenia i oparta na komponentach komercyjnych (COTS), odpowie na to zapotrzebowanie.

W skład projektu wchodzi 8 podmiotów: lider konsorcjum TRL Space z Czech i członkowie konsorcjum Scanway S.A., CrystalSpace, Tartu Observatory, Tyvak, RCAES, Dawn Aerospace, ZAITRA. Budżet wstępnej fazy A projektu ze środków ESA wynosi 150 tys. dol. a harmonogram realizacji to 6 miesięcy.

Projekty Mani i LUMI doskonale wpisują się w cele Terrae Novae, mogąc dostarczyć zarówno innowacyjnych rozwiązań technologicznych, jak i danych naukowych niezbędnych do realizacji przyszłych misji kosmicznych. Intencja zrealizowania w ciągu 4 lat całego projektu, od wstępnej fazy A do wystrzelenia satelity, jest ambitnym rozwijaniem zdolności eksploracyjnych Europy i cieszymy się, że możemy być częścią dwóch z siedmiu projektów, które mają szansę przejść do kolejnych etapów – mówi Oskar Zdunek, Business Development Manager Scanway S.A.

REKLAMA

I wspomina, że doświadczenie, jakie zbuduje w ten sposób europejski sektor kosmiczny, będzie miało duże znaczenie dla wzmacniania roli Europy w eksploracji kosmicznej, w tym strategicznym kierunku związanym z badaniem Księżyca i planach budowy stałej obecności człowieka na jego powierzchni.

Wartość inwestycji w misje księżycowe ma wzrosnąć z 11 mld dol. wygenerowanych w 2023 r. do blisko 17 mld dol. planowanych w 2032 r. wg danych raportu Euroconsult. Plany największych krajów, jak USA i Chiny, związane z ustanowieniem na Księżycu trwałej obecności napędzają globalne inwestycje w misje załogowe, obserwacyjne oraz robotyczne, które zbudują kluczową infrastrukturę orbitalną i transportową.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA