REKLAMA

Huta Częstochowa będzie strategiczną spółką. Rząd nie pozwoli na wrogie przejęcie

Wskrzeszona do życia Huta Częstochowa zostanie wpisana na listę spółek pod ochroną. Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało rozporządzenie, które sprawi, że rząd będzie musiał się zgodzić na jej zakup przez inny podmiot. Jak wyjaśnia MAP, chodzi o to, że spółka Liberty Częstochowa prowadzi działalność na rzecz obronności państwa.

Huta Częstochowa będzie strategiczną spółką. Rząd nie pozwoli na wrogie przejęcie
REKLAMA

W wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli. Rozporządzenie zmieni się w taki sposób, że do listy chronionych spółek dołączy Liberty Częstochowa.

REKLAMA

Huta w Częstochowie pod ochroną

W projekcie rozporządzenia przewidziano objęcie ochroną Liberty Częstochowa Sp. z o.o. w upadłości. MAP tłumaczy, że decyzja ta wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa strategicznym podmiotom gospodarczym. Liberty Częstochowa prowadzi bowiem działalność na rzecz obronności państwa. Objęcie ochroną oznacza też zwiększony nadzór nad kluczowymi decyzjami gospodarczymi spółki.

Organem kontrolnym dla spółki Liberty Częstochowa będzie Ministerstwo Obrony Narodowej, które będzie odpowiedzialne za nadzorowanie transakcji dotyczących istotnych udziałów w spółce. Kontrola ta ma na celu zabezpieczenie przed przejęciem przez podmioty zagrażające bezpieczeństwu państwa. MAP podkreśla, że to kolejny przejaw działania państwa na rzecz ochrony kluczowych przedsiębiorstw.

Więcej na temat biznesu można przeczytać w tych tekstach:

Po miesiącach niepewności i licznych próbach ratowania zakładu upadłość huty Liberty Częstochowa stała się faktem w październiku 2024 r. Sąd Okręgowy w Częstochowie oddalił wtedy zażalenie spółki na wcześniejszą decyzję o jej bankructwie. Spółka została jednak przejęta przez państwowy Węglokoks i w styczniu wznowiła produkcję.

Strategiczne interesy państwa

Huta Częstochowa wznowiła produkcję 20 stycznia po ponad rocznej przerwie. Proces wznowienia produkcji rozpoczął się w listopadzie 2024 r., gdy Węglokoks podpisał umowę dzierżawy z syndykiem masy upadłościowej. Kolejne miesiące upłynęły na intensywnych przygotowaniach, w tym na zimnym rozruchu urządzeń i próbnych wytopach stali. W efekcie udało się uruchomić pełny cykl produkcyjny, co według rządu daje hucie szansę na stabilny rozwój i odbudowę pozycji na rynku.

REKLAMA

To ogromny sukces całego zespołu, który dzięki swojemu doświadczeniu i determinacji zrealizował wszystkie kluczowe etapy zgodnie z harmonogramem. Huta Częstochowa to zakład z wyjątkowym potencjałem, a naszym celem jest jego pełne wykorzystanie w najbliższych latach – mówił Adrian Sienicki, prezes Huty Częstochowa i wiceprezes Węglokoksu.

Wznowienie działalności Huty Częstochowa ma istotne znaczenie dla strategicznych sektorów gospodarki, takich jak przemysł obronny, energetyczny i budownictwo. Zakład, który specjalizuje się w produkcji blach grubych, odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu wysokiej jakości stali na rynek krajowy i zagraniczny. Ministerstwo Aktywów Państwowych już w styczniu wskazywało, że huta jest obiektem o znaczeniu strategicznym i powinna zostać objęta specjalną ochroną przed niekontrolowanymi przejęciami.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA