1. bizblog
  2. Energetyka

Instalacja fotowoltaiczna na balkonie? Tak! Pomoże zaoszczędzić pieniądze i zasilić sprzęty w czasie awarii

Lokowanie produktu: EcoFlow

PowerStream to nowe podejście do fotowoltaiki balkonowej, które spodoba się fanom niezależności. Zużycie prądu zoptymalizujemy za pomocą aplikacji, a energię przechowamy w przenośnym magazynie. Rozwiązanie przystosowane jest do zamontowania w każdym mieszkaniu z balkonem, a także na tarasie czy drzwiach garażu.

07.07.2023
8:28
Instalacja fotowoltaiczna na balkonie? Tak! Pomoże zaoszczędzić pieniądze i zasilić sprzęty w czasie awarii

Na hasło „instalacja fotowoltaiczna” Google najczęściej zwraca zdjęcia dachów domów jednorodzinnych pokrytych panelami. Szacuje się, że już co siódmy polski dom ma własną instalację, a z jej założenia może w przyszłości skorzystać połowa z nich. Moc zainstalowanej fotowoltaiki może zwiększyć się w przyszłości także z pomocą posiadaczy balkonów.

Balkonowy system fotowoltaiczny przybliży do niezależności energetycznej

Podobnie jak każda instalacja fotowoltaiczna i ta na balkonie pozwala zminimalizować uzależnienie od sieci elektroenergetycznej. To proekologiczne rozwiązanie oznacza również oszczędności na rachunkach za prąd, a w wersji od EcoFlow także wygodne magazynowanie nadwyżek prądu.

Na rynku znajdziemy już bowiem wiele rozwiązań fotowoltaiki balkonowej, ale nie każde z nich gwarantuje holistyczne podejście do własnej elektrowni słonecznej. Czym wyróżnia się PowerStream? To rozwiązanie zintegrowane z przenośną stacją zasilania, która umożliwia korzystanie z energii słonecznej w dzień i w nocy. Przez cały ten czas aplikacja w tandemie ze smart-gniazdami będzie monitorować zużycie energii w czasie rzeczywistym, co pomoże w optymalizacji wydatków.

Z czego składa się system PowerStream?

Mózgiem rozwiązania jest mikroinwerter, który przydziela moc podłączonym sprzętom, a nadwyżkę przekazuje do przenośnej stacji zasilania. To właśnie ona magazynuje energię, z której można korzystać w awaryjnych sytuacjach, a jej zużycie mierzyć smart gniazdami.

Najważniejsze są jednak panele fotowoltaiczne, którym nie straszna żadna z polskich czterech pór roku. Sa przystosowane do zamontowania na zewnątrz: spełniają normę wodoodporności IP68, mogą wytrzymać silny wiatr (nawet do 209 km/h) i obciążenie śniegiem do 50 kg. Zapewniają przy tym sprawność na poziomie 23 proc.

W przypadku instalacji balkonowych najlepiej sprawdzą się panele sztywne o mocy 400 W. Można je zamontować w duecie, aby dodatkowo podnieść ilość wytwarzanej energii. Alternatywnie można postawić na cztery panele o mocy 100 W. Wydajność zestawu podniesie dodatkowo jednoosiowy tracker, który automatycznie śledzi promienie słoneczne. Pozwala to na dostosowanie położenia, aby zamontowany na nim panel był zawsze ustawiony pod optymalnym kątem względem Słońca. 

Co ważne, producent nie wymaga od nas wiercenia w oknach. Kabel jest bowiem płaski, więc poprowadzimy go przez okna na balkon. Całość działa na zasadzie plug-and-play, dzięki czemu montaż zajmuje nie więcej niż 30 min.

Klienci mogą budować zestawy z dostępnych “klocków”

Zestaw na balkon może składać się z czterech paneli fotowoltaicznych (sumarycznie 400 W), przenośnej stacji zasilania, mikroinwertera i trzech kabli łączących urządzenia w całość. Do tego lampkę nocną czy pralkę podłączymy do sieci z użyciem smart gniaz, a aplikację w mgnieniu oka ściągniemy na smartfona.

Rozwiązanie jest też o tyle przyszłościowe, że w momencie przeprowadzki do domu możemy zdemontować panele sztywne i postawić je w ogródku. Zestaw można dowolnie modyfikować, na przykład rezygnując z magazynu energii, jeśli mamy małe mieszkanie. Jest on jednak o tyle istotną częścią rozwiązania, że pozwala na nieskrępowane korzystanie z energii w nocy, kiedy panele nie pracują.

Magazyn energii zapewni zasilanie w nocy i w awaryjnych sytuacjach

Dzięki swojej mobilności w momencie przerwy w zasilaniu przeniesiemy go do łazienki, aby dokończyć pranie czy do biura, aby kontynuować pracę. Zabierzemy go ze sobą do kampera i na pole namiotowe, aby zasilać najważniejsze urządzenia w podróży.

Dla większości prosumentów najważniejsze będzie jednak zapewne zmniejszenie strat energii. Mogą oni dostosować pojemność stacji zasilania do swoich potrzeb - od 256 Wh do 3,6 kWh - i cieszyć się oszczędnościami sięgającymi nawet tysiąca złotych rocznie w rachunkach!

Rachunki niższe nawet o ⅓!

PowerStream może dostarczyć maksymalnie 1039 kW energii, a przeciętna 4-osobowa rodzina zużywa około 3000 kWh. Rachunek jest więc prosty. Jak przekłada się on na pieniądze?

W 2023 roku średnia cena 1 kilowatogodziny wynosi u nas od 0,94 do 1,03 zł. Więc oszczędność 1039 kWh przekłada się nawet na dodatkowych 1070 zł w portfelu.

Rozwiązanie EcoFlow daje przy tym transparentne spojrzenie na zużycie prądu. W aplikacji sprawdzimy ile prądu wyprodukowały panele, jak naładowany jest magazyn i ile pieniędzy zaoszczędziliśmy.

Z jednego miejsca możemy przekierować energię do magazynu albo do podłączonych urządzeń. Smart-gniazda pozwolą zdalnie sterować przepływem prądu do mikrofalówki czy ekspresu do kawy.

Fotowoltaika na balkon, taras czy garaż

Skorzystanie z systemu PowerStream pozwoli na dodanie kolejnej warstwy “smart” do naszego mieszkania, dzięki połączeniu systemu energetycznego z gniazdkami Smart Plug i aplikacją EcoFlow. To kompleksowe rozwiązanie przyda się każdemu, kto chce uniezależnić się od sieci energetycznej i obniżać rachunki za prąd.

Lokowanie produktu: EcoFlow
Najnowsze