REKLAMA
 1. bizblog
 2. Biznes

Estonia kusi polskie firmy. Oto co oferuje

Estonia to niewielki kraj, który ma 1,3 miliona mieszkańców, liberalne prawo dewizowe i znikomą sprawozdawczość wobec urzędów skarbowych. Nic dziwnego, że rozwija się bardzo szybko na tle innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Kraj ten staje się powoli północnoeuropejskim centrum działalności przemysłowej, łańcucha dostaw i GBS oraz światowym liderem w branży IT. Zajmuje też coraz ważniejszą pozycję na liście krajów, których ekonomie napędza wiedza, technologia i biznes cyfrowy.

01.11.2023
13:04
Estonia kusi polskie firmy. Oto co oferuje
REKLAMA

Estonia staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla polskich przedsiębiorstw. Nie tylko ze względu na bliskość geograficzną, ale również jako kraj, który wykorzystuje cyfrową rewolucję i rozwija innowacyjne technologie. Konflikt na wschodnich obszarach Europy stworzył nowe możliwości dla przedsiębiorstw, a Estonia stanowi naturalny punkt wejścia na ten dynamiczny rynek.

REKLAMA

Cała Estonia to jeden wielki start-up. O ile w Stanach Zjednoczonych niemal każdy ma swoją kapelę rockową, o tyle w Estonii prawie każdy ma swój start-up. Ten kraj nimi żyje. W Estonii posiadanie, rozwijanie start-upów i mówienie o nich to po prostu styl życia. A za tym idzie wsparcie zarówno w zakresie infrastruktury rządowej, administracji, jak i wszelkiego rodzaju regulacji, które pozwalają tym firmom rosnąć szybciej. W Estonii start-upy mają też możliwość łatwiejszego pozyskiwania finansowania, nie tylko tego w formie grantów, ale także we współpracy z funduszami inwestycyjnymi z całego świata – mówi Artur Kuczmowski, prezes Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej.

Ważną instytucją ułatwiającą polskim przedsiębiorstwom start na tamtejszym rynku jest Polsko-Estońska Izba Gospodarcza (POLESTCC), której celem i zadaniem jest zrzeszanie ludzi biznesu i pomoc w rozwoju ich działalności poprzez łączenie partnerów biznesowych oraz aktywne reprezentowanie ich wobec administracji państwowej.

Zakładanie firmy przez przedsiębiorców spoza naszego kraju jest w Estonii bardzo łatwe. Można to zrobić w kilka minut. Mamy też bardzo dobrych partnerów, którzy mogą pomóc zagranicznym podmiotom założyć tutaj swoją firmę. Nie trzeba nawet przyjeżdżać do Estonii, wszystko można zrobić zdalnie. Nie ma drugiego kraju, który dawałby taką szansę. Firmy, które z niej skorzystały, są bardzo zadowolone, znamy mnóstwo historii, które zakończyły się spektakularnym sukcesem – podkreśla Andres Labi, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej Invest Estonia.

Obszary ekspansji w Estonii i przełomowe projekty

W ocenie specjalistów Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej istnieje pięć głównych obszarów, które mogą wykorzystać polskie firmy do ekspansji na terenie Estonii:

 • Cyfrowa infrastruktura. Inwestycje w rozwijanie cyfrowej infrastruktury, takie jak szybkie i niezawodne łącza internetowe oraz bezpieczeństwo cybernetyczne, mogą stanowić atrakcyjną możliwość dla polskich firm świadczących usługi IT i cyberbezpieczeństwa.
 • Transport i logistyka. Estonia stawia na rozwijanie portów morskich, jak na przykład Port Muuga, który jest jednym z największych portów w regionie Bałtyckim.
 • Energetyka. Inwestowanie w rozwijanie swojego sektora energetycznego, w tym w odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i biomasa.
 • Sektor bankowy, który jest dobrze rozwinięty i otwarty na akwizycje. Z perspektywy polskich banków byłby to milowy krok w ekspansji, który otworzyłby możliwość szerszego finansowania polskich inwestycji w regionie.
 • Sektor ubezpieczeniowy, który jest stosunkowo niewielki w porównaniu z większymi krajami europejskimi, ale jest to rozwijający się sektor.

Oprócz powyższych 5 punktów istotnym obecnie miejscem do inwestycji są przełomowe projekty infrastrukturalne:

 • Rail Baltica - to projekt budowy nowej linii kolejowej łączącej kraje bałtyckie, czyli Estonię, Łotwę i Litwę, z resztą sieci kolejowej Unii Europejskiej. Projekt ma na celu poprawę dostępności i efektywności transportu kolejowego w regionie Bałtyckim, co przyczyni się do wzrostu gospodarczego i integracji regionu.
 • Via Baltica - to istniejąca autostrada o numerze E67, która łączy Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę, przechodząc przez cały region bałtycki. Jest to kluczowy szlak komunikacyjny w regionie bałtyckim, służący przemieszczaniu się osób i towarów między tymi krajami oraz z resztą Europy.

Czy w Estonii warto prowadzić biznes?

Stabilny system podatkowy w Estonii, oparty na zasadzie 3 x 20 proc., jest unikalnym i prostym podejściem do opodatkowania dochodów firmowych. System ten oparty jest na trzech podatkach:

 • Podatek od dywidend, który jest stały i wynosi 20 proc. Oznacza to, że jeśli firma wypłaca dywidendy swoim właścicielom lub akcjonariuszom, dywidendy te zostaną opodatkowane stawką 20 proc. Jest to jedna z podstawowych zasad systemu podatkowego.
 • VAT gdzie stawka podatku w Estonii również wynosi 20 proc., jest powszechnym podatkiem od towarów i usług, który jest naliczany i pobierany od większości transakcji handlowych w kraju.
 • Podatek od zysków korporacyjnych, czyli brak podatku od zysków firmowych, jeśli zyski nie są wypłacane jako dywidendy lub inne rozkłady zysku. Oznacza to, że zyski pozostawione w firmie są zwolnione z podatku, co umożliwia firmom reinwestowanie kapitału w rozwój biznesu bez natychmiastowego opodatkowania.

Więcej wiadomości o podatkach i rachunkowości firm

Estoński system 3 x 20 proc. jest prosty i transparentny. Firmy prowadzące działalność w Estonii mogą czerpać profity z korzyści wynikających z braku opodatkowania zysków korporacyjnych, co sprzyja inwestycjom i rozwojowi biznesu. Jednak opodatkowanie dywidend oraz stawka VAT nadal stanowią źródło wpływów podatkowych dla państwa. Łatwość prowadzenia firmy w Estonii jest jednym z kluczowych atutów tego kraju dla przedsiębiorców. Wpływają im to główne cechy obsługi biznesów przez państwo:

 • Szybka rejestracja firm gdzie założenie firmy może być zrealizowane online lub u notariusza, a proces rejestracji zazwyczaj nie trwa dłużej niż dwa dni.
 • Niskie wymogi kapitałowe gdzie są niskie wymogi dotyczące kapitału zakładowego dla większości rodzajów spółek. Minimalny kapitał zakładowy jest stosunkowo niski, co ułatwia rozpoczęcie działalności.
 • Dostępność usług online, gdzie wszystkie niezbędne formalności, w tym rejestracja firmy, składanie deklaracji podatkowych i prowadzenie księgowości, mogą być realizowane online.
 • System e-residency, który umożliwia przedsiębiorcom z innych krajów zakładanie i zarządzanie firmami w Estonii zdalnie. To oznacza, że nie trzeba być obywatelem Estonii ani przebywać w niej fizycznie, aby prowadzić firmę w tym kraju. Mimo iż e-residency to nic innego jak podpis elektroniczny, to działa on dla obcokrajowców i są z nim spięte wszystkie usługi, dostępne w języku angielskim.
 • Niskie koszty administracyjne związane z prowadzeniem firmy w Estonii są stosunkowo niskie, zarówno w porównaniu z innymi krajami UE, jak i globalnie.

Made in Estonia to etykieta, która stała się symbolem jakości i innowacji dla startupów i nowych technologii np.:

REKLAMA
 • Estonia jest znana jako miejsce narodzin Skype, jednej z najbardziej rozpoznawalnych platform do komunikacji wideo na świecie. Ten sukces stał się inspiracją dla wielu estońskich startupów i pokazał, że można osiągnąć światowy sukces w Estonii.
 • Estonia rozwija się jako ośrodek technologiczny i innowacyjny, przyciągając talenty i inwestycje z całego świata. To stwarza korzystne środowisko dla start-upów, które mogą korzystać z dostępu do wiedzy i wsparcia ekspertów.

Wszystkie te czynniki razem przyczyniły się do tego, że Estonia stała się państwem, które przyciąga uwagę inwestorów, przedsiębiorców i założycieli startupów, którzy widzą w Estonii dogodne warunki do rozwoju technologicznego biznesu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA