REKLAMA

Od pierwszego polskiego serwisu bankowego do AI i Apple Pay — kapitalny darmowy e-book opisuje rozwój polskiej bankowości

Lokowanie Produktu: Totalmoney.pl

Kiedy w Polsce odnotowano pierwszą płatność zbliżeniową? Ilu użytkowników miał pierwszy polski serwis bankowy? Jakie widzimy trendy w nowoczesnej bankowości i jakie czyhają na nas zagrożenia w przyszlości? Na te i inne pytania odpowiada świetny raport sporządzony przez ekspertów Totalmoney.pl, dostępny w formie wideo oraz bezpłatnego e-booka.

Kapitalny darmowy e-book opisuje rozwój polskiej bankowości
REKLAMA

Dzisiaj to dla mnie tak naturalne jak oddychanie. Przykładam zegarek do terminala samoobsługowej maszyny, a po krótkim beep drukowany jest paragon. Transakcja przebiegła pomyślnie, chwytam za uszy siatki i wracam do domu z zakupami. Kilka godzin później otrzymuję powiadomienie z banku o nowych rachunkach za prąd i gaz. Opłacam je bezpośrednio w aplikacji bankowej, jednym dotknięciem. Przy pomocy tej samej aplikacji kupuję też bilety komunikacji miejskiej, a nawet płacę za parking w centrum swojego miasta.

Niesamowite, jak szybko rozwiązania nowoczesnej bankowości stają się naszą codziennością. Natychmiastowe przelewy do znajomych przez numer komórkowy. Wirtualne kantory walutowe w telefonie, działające 24/7. Płatności bezgotówkowe bez konieczności wyjmowania karty z portfela. Nawet weryfikacja tożsamości za pośrednictwem konta bankowego. Kilkanaście lat temu było to science fiction. Teraz to naturalny element naszego życia, ułatwiający masę codziennych czynności.

Dzięki dokonaniom nowoczesnej bankowości łatwo zapomnieć, jak finansowa rzeczywistość Polaków wyglądała jeszcze kilkanaście lat temu. Wtedy, kiedy do Internetu dostęp mieli nieliczni, aplikacja na telefonie wydawała się zbędną komplikacją, a na rachunek w barze zrzucano się gotówką. W kapitalny sposób przypomina to ekspert Totalmoney.pl Maciej Kazimierski w obszernym raporcie „Cyfrowe czasy w bankowości: szanse i zagrożenia”, możliwym do pobrania zupełnie za darmo.

Od TELEPEKAO do Apple Pay. Bezpłatny e-book „Cyfrowe czasy w bankowości” to świetna lektura o rozwoju polskiej bankowości.

Raport Totalmoney.pl to kapitalna, a momentami niezwykle sentymentalna lektura, nie tylko dla osób zainteresowanych finansami. Szczerze polecam ją także miłośnikom nowych technologii, aplikacji i gadżetów. E-book pod redakcją Kazimierskiego opisuje bowiem rozwój nowoczesnej polskiej bankowości na przestrzeni dekad. Począwszy od 1998 roku, kiedy powstaje pierwszy serwis bankowy z możliwością dokonywania transakcji — TELEPEKAO 24. Najmłodsi internauci mocno się zdziwią, widząc niezwykle prostą, surową szatę graficzną serwisu z późnych lat 90, kiedy nikt jeszcze nawet nie słyszał o Neostradzie. Co ciekawe, nasze TELEPEKAO było wtedy pionierskie, w skali całej Europy Środkowej!

Darmowy e-book Totalmoney.pl prowadzi czytelnika przez kolejne kamienie milowe nowoczesnej polskiej bankowości. Możemy w nim przeczytać o kulisach powstania mBanku, pierwszych plastikowych kartach płatniczych na terenie naszego kraju, starcie BLIK-a czy pierwszych aplikacjach bankowych na telefonach Polaków. Przyznam, że publikacja obudziła wiele moich wspomnień, jak wysyłanie SMS-ów pod numer banku, by dowiedzieć się w zwrotnej wiadomości, ile mam środków na koncie. Dzisiaj brzmi to jak prehistoria. Dawniej było symbolem nowoczesności.

Raport jest także kopalnią ciekawostek o rozwijającej się bankowości. Możemy w nim przeczytać np. kiedy została odnotowana pierwsza płatność zbliżeniowa na terenie Polski, jakie funkcje oferowała pierwsza witryna bankowa czy też kto wydał w naszym kraju pierwsze plastikowe karty płatnicze i co można było przy ich pomocy robić. Słowem świetna lektura, nawet jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do czytania raportów z obszaru finansów czy bankowości.

Z e-booka Totalmoney.pl dowiemy się także, co czeka polską bankowość w niedalekiej przyszłości, wliczając w to nadchodzące zagrożenia.

Po sentymentalnej podróży w przeszłość raport Macieja Kazimierskiego przenosi nas w niedaleką przyszłość. Rozmaici eksperci z zakresu finansów wskazują na najciekawsze trendy nowoczesnej bankowości i próbują przewidzieć co czeka nas za kilka(naście) lat. Nie jest to czcze wróżenie z fusów, bo swoje przywidywania opisują dla Totalmoney.pl przedstawiciele największych polskich instytucji finansowych, z wieloletnim doświadczeniem w branży.

W odpowiedziach ekspertów istotną rolę odgrywa sztuczna inteligencja. Zarówno w kontekście doświadczenia klientów, jak i pracy samego banku. Bardzo istotny jest także VAS — value added services, czyli usługi dodatkowe. W tej kategorii może znajdować się wspomniane przeze mnie kupowanie biletów komunikacji miejskiej czy opłacanie przejazdów autostradą. Banki będą oferować coraz więcej takich rozwiązań, bezpośrednio z poziomu aplikacji. Karty upominkowe, kody rabatowe, może nawet zakupy z dostawą pod drzwi – katalog usług będzie wyłącznie pęcznieć.

Niezwykle istotna będzie też predykcja — zrozumienie potrzeby klienta, nim ten ją wyartykułuje. Bankowe algorytmy wsparte AI mają wiedzieć, kiedy użytkownicy chcą wysłać przelew do znajomego, opłacić rachunki, wciąż pożyczkę albo negocjować stopę oprocentowania. Potrzebne produkty mają na nich czekać widoczne w aplikacji. Klik i gotowe.

Nie mniej istotna jest też tokenizacja, czyli odpowiedź sektora bankowego na zmieniającą się rolę pieniądza we współczesnym świecie oraz powstawanie alternatywnych walut. Nowoczesne instytucje finansowe muszą być częścią tego procesu, jeśli chcą pozostać istotne po 2030 - 2040 roku, przynajmniej według części ekspertów.

Powyższe przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o trendy i przypuszczenia dotyczące nowoczesnej bankowości. Totalmoney.pl zgromadziło w swojej publikacji wiele ciekawych eksperckich wypowiedzi, dlatego zdecydowanie zachęcam do lektury darmowego e-booka. Znajdziecie w nim także dział poświęcony nowym zagrożeniom związanym z rozwojem bankowości. Warto wiedzieć o nich już teraz, by nie dać się zrobić oszustom w balona.

Nie masz czasu na lekturę e-booka? Totalmoney.pl przygotował też wideo.

Jeżeli akurat nie możecie zanurzyć się w lekturze raportu, polecam uruchomienie nowego odcinka z cyklu „Dwie strony monety” poświęconemu nowoczesnej bankowości, opublikowanego w serwisie YouTube. Materiał wideo przedstawia przystępny zarys tematyki poruszonej w darmowym e-booku „Cyfrowe czasy bankowości”, z uwzględnieniem interesujących ciekawostek oraz praktycznych zestawień danych.

Odwiedzając witrynę cyklu „Dwie strony monety” warto zainteresować się wideo oraz bezpłatnymi e-bookami na inne tematy. Eksperci Totalmoney.pl biorą bowiem na tapet zagadnienia z zakresu finansów dotyczące każdego z nas, a następnie opisują je i tłumaczą w bardzo przystępny sposób. Poprzednie odcinki serii zostały poświęcone zmianom i trendom na rynku hipotek, płatnościom odroczonym oraz ustawie antylichwiarskiej 3.0.

Lokowanie Produktu: Totalmoney.pl
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA