REKLAMA

Czy grozi nam niedobór LPG? Rząd wydał komunikat

Ceny autogazu od kilku tygodni wyraźnie rosną i zmniejsza się przewaga LPG nad benzyną i olejem napędowym. Wynika to ze zbliżającego się zakończenia importu tego paliwa z Rosji z powodu wejścia w życie kolejnego pakietu sankcji, a właśnie to państwo przez lata było jego głównym dostawcą do Polski. Pojawiły się obawy, że na rynku może zabraknąć autogazu, dlatego Ministerstwo Przemysłu postanowiło wydać w tej sprawie komunikat.

gaz-LPG-cena-gazu-embargo
REKLAMA

Ministerstwo Przemysłu uspokaja, że z analizy raportów z poszczególnych województw oraz spotkań przedstawicieli resortu w ramach grupy roboczej z przedstawicielami branży wynika, że obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów LPG na rynku w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie dwunastego pakietu sankcji.

REKLAMA

Embargo na LPG z Rosji

Wszelkie dostawy gazu płynnego LPG z Federacji Rosyjskiej do Polski zostaną całkowicie wstrzymane od 20 grudnia, ale rynek nie powinien tego odczuć, ponieważ przygotowania do wprowadzenia embarga na LPG trwały od roku. Resort zapewnia, że przedstawiciele Departamentu Ropy, Gazu i Gospodarki Wodorowej Ministerstwa Przemysłu są w stałym kontakcie z wojewodami oraz przedstawicielami branży w ramach monitoringu rynku LPG w Polsce.

Z przedstawionych ministerstwu przez wojewodów informacji i danych wynika, że sektor grzewczy powszechnie zastosował się do rekomendacji Ministerstwa Przemysłu w związku z sankcjami i jest przygotowany do nadchodzącego sezonu zimowego. Z kolei przedstawiciele spółek LPG i organizacji zrzeszających zapewniają, że sytuacja na rynku LPG jest stabilna.

Więcej o cenach paliw w przeczytacie w Bizblog.pl:

Udział objętego sankcjami paliwa rosyjskiego w rynku polskim, systematycznie maleje i co bardzo istotne przy nieznacznym wzroście cen na stacjach – podkreśla Ministerstwo Przemysłu.

Rząd nie reguluje cen paliw samochodowych

REKLAMA

A co ze wzrostem ceny litra LPG w ostatnich tygodniach? Ministerstwo Przemysłu zwraca uwagę, że rynek paliw ciekłych nie jest regulowany, co oznacza, że ceny paliw ciekłych należą do kategorii cen umownych, czyli ustalanych przez producentów na podstawie mechanizmów rynkowych. Ceny na stacjach zależą od sytuacji na światowych rynkach produktów naftowych, stanu krajowej gospodarki i polityki fiskalnej państwa.

W warunkach funkcjonowania wolnego rynku paliwowego administracja publiczna ma jedynie pośredni wpływ na kształtowanie cen paliw poprzez ustalanie stawek podatków i opłat – dodaje Ministerstwo Przemysłu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA