Będzie nowe świadczenie. Maksymalna wartość: 2150 zł
Rząd planuje wprowadzenie w 2026 roku bonu senioralnego, którego celem ma być wsparcie osób aktywnych zawodowo w zapewnieniu opieki nad osobami w wieku co najmniej 75 lat, względem których ciąży na nich obowiązek alimentacyjny. Maksymalna wartość świadczenia wyniesie 2150 zł miesięcznie, a wartość dodatku pielęgnacyjnego będzie wliczana do przychodu seniora uprawnionego do bonu.
Minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz przygotowała projekt ustawy o bonie senioralnym i skierowała go do Rządowego Centrum Legislacji, gdzie teraz jest na etapie konsultacji społecznych i opiniowania. Jeśli proponowane rozwiązania zostaną wprowadzone w życie, od 1 stycznia 2026 r. pojawi się nowe świadczenie socjalne.
Bon senioralny: dla kogo?
Celem wprowadzenia bonu senioralnego jest wsparcie osób aktywnych zawodowo w zapewnieniu opieki nad osobami w wieku co najmniej 75 lat lub więcej, wobec których mają obowiązek alimentacyjny. Rozwiązanie to ma być skierowane do osób, które nie kwalifikują się – ze względu na dochody gospodarstwa domowego – do skorzystania z usług opiekuńczych realizowanych w ramach pomocy społecznej.
Prognozy demograficzne wskazują na dynamiczny wzrost liczby osób starszych w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach, co stwarza nowe wyzwania dla polityki publicznej w tym w obszarze zabezpieczenia społecznego. Bon senioralny jest odpowiedzią na niezagospodarowaną przestrzeń pomiędzy pomocą społeczną i świadczeniami realizowanymi w jej ramach a systemem ochrony zdrowia, w tym w szczególności opieką długoterminową – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Usługi świadczone w ramach bonu będą miały charakter niemedyczny i ich celem będzie wsparcie w czynnościach życia codziennego osób starszych. Miesięczna wartość bonu senioralnego może wynosić maksymalnie 2150 zł, co będzie odpowiadało 50 godzinom usług wsparcia. Następujące usługi będą świadczone w miejscu zamieszkania osoby starszej:
- zaspokojenie czterech kategorii podstawowych codziennych potrzeb życiowych,
- pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych,
- podstawowa opieka higieniczno-pielęgnacyjną,
- zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Więcej wiadomości na temat seniorów można przeczytać w tych tekstach:
Wsparcie dla seniorów: system punktowy
Liczba godzin usługi wsparcia ma być uzależniona od liczby punktów w skali niezaspokojonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności życia codziennego. Kto i jak określi te potrzeby? Mają to zrobić przedstawiciele gminy za pomocą kwestionariusza. Bon senioralny będzie przyznawany w formie decyzji wydawanej na 12 miesięcy.
Osobie w wieku 75 lat lub więcej, która otrzymała w skali niezaspokojonych potrzeb życia codziennego od 11 do 20 punktów, przysługuje do 12 godzin usług wsparcia miesięcznie. Od 21 do 35 punktów przysługuje od 13 do 24 godzin usług wsparcia miesięcznie, od 36 do 50 punktów przysługuje od 25 do 36 godzin usług wsparcia miesięcznie, a od 51 do 60 punktów przysługuje od 37 do 50 godzin usług wsparcia miesięcznie.
Projekt zakłada, że nie będzie możliwe łączenie usług realizowanych w ramach bonu z usługami opiekuńczymi realizowanymi w ramach systemu pomocy społecznej oraz wsparciem finansowym, które mogą otrzymać osoby starsze w związku z niepełnosprawnością.