Aukcja 5G w Polsce ruszy już po wakacjach. Operatorzy powalczą o częstotliwości z pasma 3,6 GHz
Po pandemicznym zamieszaniu z aukcją na częstotliwość 5G po wakacjach wszystko ma wrócić na ustalone tory. Zgodnie z rządową zapowiedzią wtedy też powinniśmy spodziewać się odkładanej aukcji. Przyznanie pierwszych pasm operatorom ma zaś nastąpić na początku przyszłego roku.
Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, w rozmowie z RMF FM, zapowiedziała, że do aukcji 5G (częstotliwość z zakresu 3,4-3,8 GHz) dojdzie po wakacjach. Zaznaczyła też, że z pewnością zmienią się wymagania w porównaniu z tymi pierwotnie zakładanymi.
Nie należy porównywać tych dwóch postępowań, bo one nie będą takie same
– akcentuje wiceminister.
Wspomniała przy tej okazji o możliwych większych zobowiązaniach pokryciowych oraz wymaganiach związanych z bezpieczeństwem. Wanda Buk przekonuje, że resort cyfryzacji chce „tak stworzyć krajowy system cyberbezpieczeństwa, żeby zapewnił bezpieczeństwo funkcjonowania tej sieci”. Dodatkowe kryteria wpłyną pewnie na wyższą cenę. Wcześniej szacowano wpływy z aukcji na poziomie 1,91 mld zł.
Aukcja 5G - teraz się uda?
Jeszcze trzy miesiące temu, w maju, minister cyfryzacji Marek Zagórski dzielił się z opinią publiczną swoimi nadziejami na zorganizowanie aukcji 5G przed wakacjami. Jednak w tym samym czasie Krzysztof Dyl, p.o. szefa Urząd Komunikacji Elektronicznej, zaczął głośno w ten przedwakacyjny termin powątpiewać. Wszystkiemu winna miała być pandemia COVID-19, która - zdaniem prezesa UKE - wywróciła do góry nogami całą gospodarkę.
Musimy powtórzyć analizę sytuacji na rynku
- zapowiadał Krzysztof Dyl.
Koniec końców UKE unieważnił aukcję, która teraz – w porozumieniu z resortem cyfryzacji – ma być zorganizowana po wakacjach. Tym samym pierwsze pasma częstotliwości 5G mają być przyznane operatorom w pierwszym kwartał 2021 r.
5G ma być w każdym polskim mieście
Zgodnie z wcześniejszymi warunkami odwołanej aukcji objęte rezerwacje częstotliwości miał być ważne do 30 czerwca 2035 r. Podmioty wyłonione w aukcji do budowy sieci 5G były zaś zobowiązane do uruchomienia 700 stacji bazowych piątej generacji do końca 2025 r. Zgodnie ze stawianymi przez Komisję Europejską celami w tym samym czasie sieć 5G powinna z powodzeniem działać na wszystkich obszarach miejskich w Polsce.