REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Nowa Rotunda PKO BP będzie… zielona. Dosłownie i w przenośni

3000 mkw. na trzech kondygnacjach, konstrukcja stalowa o wadze ponad 500 ton, 1200 elementów tworzących dach, 17 tys. roślin – tak wygląda nowa Rotunda PKO BP w liczbach. Państwowy gigant w ramach obchodów 100-lecia istnienia otworzył swoją najbardziej znaną placówkę, która teraz aspiruje też do miana najnowocześniejszej.

29.11.2019
14:07
Nowa Rotunda PKO BP będzie zielona
REKLAMA

Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego, powiedział, że jest dumny, oddając mieszkańcom stolicy nową Rotundę.

REKLAMA

Zdajemy sobie sprawę, jak wiele osób jest emocjonalnie związanych z tym miejscem, co pokazały konsultacje społeczne, gdy przystępowaliśmy do rewitalizacji. W efekcie powstała wizja nowej PKO Rotundy, która jest nie tylko siedzibą banku, ale także wielofunkcyjną, otwartą dla wszystkich i przyjazną przestrzenią. Zapraszamy klientów do banku przyszłości - nowoczesnego i inteligentnego oddziału, w którym mogą liczyć na obsługę na najwyższym poziomie

– powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.
 class="wp-image-1031167"

Nowa Rotunda ekologiczna, bez papieru, z bezpłatnym Wi-Fi

PKO Rotunda bierze udział w certyfikacji ekologicznej LEED i BREEAM. Proces rozpoczął się na etapie projektowania i realizacji, a zakończy wraz z rozpoczęciem użytkowania budynku. Uzyskanie certyfikatów będzie potwierdzeniem, że budynek jest zrównoważony, czyli nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, a zastosowane rozwiązania zapewniają lepsze warunki do życia i pracy.

W nowej Rotundzie ograniczono do minimum konieczność drukowania dokumentów. W oddziale nie ma papierowych ulotek. Oferta jest prezentowana na interaktywnych ekranach dotykowych. Potwierdzenia zleceń wpłat, wypłat i realizacji przelewów są wysłane do klientów drogą elektroniczną. W całym budynku dostępne jest bezpłatne Wi-Fi.

Nowością jest otwarta dla wszystkich Strefa Spotkań na poziomie +1 z kawiarnią, miejscem do odpoczynku, pracy i ciekawymi wydarzeniami

 class="wp-image-1031173"

Taka sama stara, tylko nowocześniejsza

Bank podjął decyzję o rewitalizacji ze względu na zły stan techniczny budynku. Projekt nowej PKO Rotundy wyłoniono w międzynarodowym konkursie Changing the face, Rotunda Warsaw 2013, a zwycięzcą zostało krakowskie biuro projektowe Gowin&Siuta. Prace nad projektem poprzedziły konsultacje społeczne. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. osób, które zgłosiły 1500 pomysłów na funkcje społeczne budynku.

 class="wp-image-1031179"

Nowa Rotunda nawiązuje do pierwotnego projektu Jerzego Jakubowicza z 1966 roku i wzbogaca go o nowoczesne rozwiązania. Przywrócono transparentność szklanej elewacji, utrzymując jednocześnie komfort termiczny wewnątrz budynku. Zachowano kształt charakterystycznego, ząbkowanego dachu budynku, rezygnując jednak z mocnego podkreślenia metalowych elementów konstrukcyjnych. Budynek zachował dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu

– podał bank w komunikacie prasowym.

Rotunda PKO BP otwarta dla wszystkich

Budowa rozpoczęła się w styczniu 2017 roku. Generalnym wykonawcą została spółka NDI SA z Sopotu.

Stalowa konstrukcja waży ponad 500 ton. Na jej szkielet składają się: 21-tonowy słup o wysokości 13,5 m, 13 podziemnych słupów obwodowych 3,5-4 m oraz 48 słupów naziemnych 11-13 m. Strop wykonano z żelbetu, podwójną fasadę ze szkła laminowanego. Szyby mają 5-9 m wysokości, a średnia masa szkła to 100 kg/mkw. Na koniec zamontowano dach, składający się z bagatela 1200 elementów.

 class="wp-image-1031176"
REKLAMA

Teren przed Rotundą też został odnowiony. Dobudowano zewnętrzne patio w formie amfiteatru z żywymi roślinami, takimi jak skrzyp zimowy, paprotka zwyczajna, turzyce, jałowce, trzmielina niska, sukulenty, które będą zielone przez cały rok. Roślinne fasady mają własny system nawadniania, do którego wykorzystywana jest deszczówka. W całej Rotundzie jest prawie 17 tysięcy roślin: 11,5 tysiąca posadzono na zewnątrz, a 5,5 tysiąca wewnątrz budynku.

Do środka przeniesiono tablicę pamiątkową upamiętniającą ofiary katastrofy sprzed 40 lat. W lutym 1979 r. doszło do wybuchu, który spowodował zniszczenie budynku. Była to największa katastrofa powojennej Warszawy, w wyniku której zginęło 49 osób, a 135 zostało rannych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA