REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Ukraina szykuje super niskie podatki, by rozruszać gospodarkę. Trzy razy 10 proc.

10-procentowe stawki PIT, CIT i VAT. Taki pomysł na wywołanie boomu gospodarczego w Ukrainie po zakończeniu wojny z Rosją ogłosił wiceszef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Rotysław Szurma rzucił hasłem w wywiadzie dla ukraińskiego „Forbesa”, ale zaznaczył, że żadna decyzja jeszcze nie zapadła.

22.08.2022
10:11
Refroma podatkowa. Ukraina szykuje radykalny program 3x10 proc.
REKLAMA

Wprowadzenie radykalnie wolnorynkowej reformy podatkowej miałoby być nadzwyczajnym sposobem na rozruszanie ukraińskiej gospodarki, która została zdemolowana przez agresję Rosji. Zgodnie z szacunkami władz w Kijowie PKB Ukrainy w tym roku skurczy się aż o 35-40 proc.

REKLAMA

Chcemy stworzyć model, który pozwoli Ukrainie być podatkowo konkurencyjną, zwłaszcza dla globalnego biznesu

– powiedział Szurma.

Wiceszef kancelarii prezydenta Zełenskiego zdaje sobie sprawę, że tak niskie stawki podatków będą oznaczały spadek wpływów podatkowych, dlatego konieczne może okazać się wprowadzenie nowych podatków na alkohol, wyroby tytoniowe czy paliwa. Szurma podkreśla w wywiadzie, że ważniejsze jest jednak danie gospodarce silnego impulsu do rozwoju.

Oprócz dużego spadku wpływów podatkowych – przynajmniej w pierwszym okresie – z nowym pomysłem jest taki problem, że tak radykalne obniżenie stawek podatkowych byłoby niezgodne z zasadami, jakie obowiązują w Unii Europejskiej, do której Ukraina aspiruje. Bruksela musiałaby zgodzić się na to w ramach derogacji ze względu na wyjątkowe okoliczności.

Ukraina: aktualne stawki podatków

REKLAMA

Na razie sceptyczny jest nawet sam prezydent Zełenski, a swoje wątpliwości zgłaszają także inni politycy obozu władzy. Jak podaje RMF FM, szef komisji finansów i podatków Rady Najwyższej Danyło Hetmancew powiedział, że propozycjom obniżenia podatków w czasie wojny powinny towarzyszyć dokładne wyliczenia. Polityk obawia się, że wprowadzanie rozwiązań korzystnych dla biznesu może być kosztem świadczeń społecznych i emerytalnych.

Obecnie podstawowa stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) wynosi w Ukrainie 18 proc. Taka sama stawka obowiązuje w przypadku podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), ale CIT od dywidend dla ukraińskich rezydentów podatkowych wynosi 5 proc. Dla nierezydentów – 9 proc. Jeśli chodzi o podatek od towarów i usług (VAT), to w Ukrainie obowiązują stawki 20 proc., 14 proc., 7 proc. i 0 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA