Uczniowie zostaną w domach do końca roku szkolnego. Jest zapowiedź rozporządzenia
Przedstawiciel resortu edukacji poinformował, że ministerstwo przedłuży do koca roku szkolnego, czyli do 26 czerwca zamknięcie szkół ze względu na pandemię koronawirusa.

Fot. KPRM
To rozporządzenie, które zostanie wydane, ono będzie mówiło o przedłużeniu ograniczenia funkcjonowania szkół do 26 czerwca, czyli do zakończenia zajęć dydatktycznych
Zgodnie z oczekiwaniami Ministerstwo Edukacji lada chwila ma wydać rozporządzenie, na mocy którego szkoły będą działy w ograniczonym stopniu do końca tego roku szkolnego, czyli do 26 czerwca. Wiceminister edukacji Maciej Kopeć nie wykluczył, że klasy I-III będą uruchamiane – tam, gdzie będzie to możliwe i będzie taka wola rodziców.
W tym przypadku zostaną wydane bardzo szczegółowe wytyczne MEN i GIS
Osobne wytyczne ma wydać Centralna Komisja Egzaminacyjna i GIS - w sprawie egzaminów dojrzałości i ośmioklasistów. Być może jeszcze dzisiaj trafią one do szkół. Z kolei pozostałe kryteria - w tym dla uczniów klas I-III oraz otwarcia burs czy internatów - mają być znane dyrektorom na dniach.
Kończymy rozporządzenie, które dotyczy przeprowadzenia egzaminów, to jest o wiele bardziej skomplikowany akt prawny. Być może te wytyczne zostaną opublikowane i przekazane do wiadomości szkół jutro
Przypomnijmy, że uczniowie są w domach od 11 marca. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki informował o organizacji od 25 maja zajęć opiekuńczych dla najmłodszych uczniów klas I-III (za zgodą rodziców), a także od możliwych od tego dniach konsultacjach dla maturzystów i 8-klasistów w związku z ich egzaminami.
Same matury mają być zorganizowane od 8 do 29 czerwca, a egzaminy dla uczniów ostatnich klas podstawówek wystartują 16 czerwca. 25 maja ruszą też praktyki w technikach i nauka w szkołach policealnych. Z kolei od 1 czerwca na konsultacjach swoje oceny będą mogli poprawiać wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Szkoły zamknięte, co ze świadectwami?
Skoro ten rok szkolny już do końca ma być przeprowadzony na zdalnych zasadach, to jak będzie wyglądać wręczanie świadectw uczniom? Tutaj obowiązuje ciągle komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej jeszcze z kwietnia. Forma przekazania świadectw ma zależeć w głównej mierze od dyrektorów szkół.
Świadectwa i inne dokumenty mogą być odbierane indywidualne w sposób ustalony przez dyrektora szkoły z zachowaniem zasad bezpieczeństwa