REKLAMA

W sobotę wracają siłownie i baseny. Ministerstwo Rozwoju przedstawia zasady ich działania na czas pandemii koronawirusa

Siłownie, baseny, sauny i solarnie wracają z nowymi zasadami funkcjonowania. Wszystkie zostały wyposażone w środki do dezynfekcji. Obowiązują limity osób, maseczki, wentylacja pomieszczeń i wiele innych. Już w sobotę 6 czerwca okarze się, ilu spośród właścicieli tych placówek udało się przygotować swoje lokale do zawiłych procedur zdefiniowanych przez Ministerstwo Rozwoju

W sobotę wracają siłownie i baseny. Ministerstwo Rozwoju przedstawia zasady ich działania na czas pandemii koronawirusa
REKLAMA

W ramach czwartego etapu odmrażania gospodarki, od 6 czerwca do użytku publicznego wracają siłownie, baseny, sauny i solaria.

Na tę okazję Minister Rozwoju wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowali spis obszerny obowiązujących reguł. Dotyczą one - tradycyjnie już - np. limitu osób na dane pomieszczenie, powszechnej dostępności środków do dezynfekcji rąk, a także obowiązku zachowania dystansu. Oprócz nich jednak mają zostać usunięte m.in. niektóre z szafek lub ławek w przebieralniach i poczekalniach.

REKLAMA

Zagrożenie COVID-19 ma także zobowiązywać pracowników do zamykania lokali w środku dnia, aby je przewietrzyć.

Siłownie bezdotykowe

Nowe przepisy w siłowniach uprawniają, zatrudniony personel do wypraszania z placówek klientów, którzy nie będą stosować się do nowoprzyjętych reguł, czyli np. limitu 1 osoby na 10 m2.

Obecne mają być żele do dezynfekcji, a także 2-metrowy dystans między użytkownikami oraz 1,5-metrowy między maszynami do ćwiczeń oraz szafkami.

Kluby fitness i ich klienci powinni pamiętać przede wszystkim o dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu, jak również przed i po korzystaniu ze sprzętu czy szafek - te z kolei będą ograniczone liczebnie, aby przeciwdziałać zgromadzeniom w jednym miejscu.

Podczas treningu wskazane jest unikanie kontaktu z powierzchnią sprzętu treningowego, mimo że ten będzie odkażany, po każdorazowym użyciu.

Dużą uwagę przywiązuje się nie tylko do odkażania pomieszczeń, ale i ich wentylacji. W ciągu dnia ma być nawet przewidziany czas na przerwę techniczną, podczas której obsługa ma przewietrzyć sale treningowe.

W przypadku wyposażenia obiektu w system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej – utrzymywanie rygorystycznych zasad w zakresie wysokiej krotności wymiany powietrza w obiekcie, poprzez doprowadzanie do obiektu (w miarę możliwości technicznych) głównie świeżego – atmosferycznego odpowiednio uzdatnionego powietrza z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji, a następnie usunięcie zużytego powietrza na zewnątrz obiektu. Nie należy stosować ww. wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji. Dopuszcza się krzyżowe i obrotowe wymienniki ciepła stosowane w centralach wentylacyjnych – czytamy na stronie MR.

Najlepiej więc będzie zapoznać się przed przyjściem do placówki z jej regulaminem, aby znać dokładne godziny funkcjonowania wraz ze spersonalizowanymi zasadami dotyczącymi głównie narzuconych limitów.

Pływanie w żelu antybakteryjnym?

Na stronie Ministerstwa doczytać się możemy paru podstawowych regulacji - dość zbliżonych do tych z siłowni - obowiązujących dla basenów, m.in.

  • zachowanie odległości min. 2 metrów pomiędzy klientami i pracownikami (także w kolejkach pod prysznicami)
  • rozstawienie sprzętu w odległości min. 1,5 m,
  • ograniczenie liczby szafek w przebieralniach, aby zapewnić minimum dystansu
  • umieszczenie informacji o liczbie osób, które mogą maksymalnie przebywać w salach fitness,
  • zaplanowanie przerwy w środku dnia w celu wentylacji i zdezynfekowania pomieszczeń,
  • dezynfekcje kluczyków lub bransoletek magnetycznych oraz szafek, z których korzystać będzie każdy z klientów,
  • usunięcie krzeseł i ławek w poczekalniach oraz odradzanie lub zakaz przebywania w nich,
  • regularne odkażanie powierzchni wspólnych,
  • zapewnienie pracownikom środków ochrony osobistej.

Obowiązkowe jest zamieszczenie informacji o maksymalnej liczbie użytkowników jeszcze przed wejściem do obiektu.

Płyny do dezynfekcji rąk mają być dostępne praktycznie na każdym kroku - na wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie, a potem jeszcze w pomieszczeniu z natryskami.

Zakazane ma być używanie suszarek nadmuchowych w łazienkach.

Maska ma być zdejmowana dopiero wraz z ubraniami w przebieralniach, przed samym udaniem się pod natryski.

Na jednym torze jednocześnie będą mogły pływać maksymalnie cztery osoby.

Co do saun i solariów to większość kluczowych zasad się powtarza.

W przypadku tych pierwszych obowiązuje limit osób do 50 proc. maksymalnej zajętości. Resort także zaleca zamknięcie saun, w których nie ma zapewnionych temperatur przekraczających 60 st. Celsjusza.

Niedozwolone będzie również korzystanie z suszarek.

REKLAMA

Zaś po opuszczeniu solarium przez klienta i zakończeniu 3-minutowej wentylacji kabiny, zawsze ma być wykonywana dezynfekcja całego obecnego tam urządzenia, ze szczególnym uwzględnieniem elementów dotykanych przez klienta.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-10T09:10:10+02:00
Aktualizacja: 2025-04-10T06:25:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-10T05:17:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-09T22:01:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-09T12:05:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-09T11:45:35+02:00
Aktualizacja: 2025-04-09T09:35:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-09T08:33:31+02:00
Aktualizacja: 2025-04-08T19:55:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-08T09:30:00+02:00
Aktualizacja: 2025-04-07T22:06:00+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA