Koniec zamieszania dokoła postojowego. ZUS właśnie opublikował odpowiedni formularz
Przedsiębiorcy w social mediach nawzajem się instruują, co zrobić, żeby dostać świadczenie. Część z nich nie ma pojęcia, że co miesiąc trzeba w tym celu składać specjalne oświadczenie. ZUS właśnie opublikował odpowiedni formularz na stronie internetowej.

Przepisów mających nas chronić przed skutkami kryzysu wywołanego przez epidemię COVID-19 zrobiła się pokaźna sterta. Już na starcie nie zostawiono suchej nitki na zapisach pierwszej tarczy antykryzysowej, która wedle polityków miała być czytelna i przejrzysta, a tymczasem konieczne było przygotowanie do niej specjalnego podręcznika. Teraz trwa zamieszanie dokoła postojowego.
Dla wielu samozatrudnionych regulacje dotyczące wypłaty świadczenia wciąż niejasne. W dyskusjach prowadzonych w mediach społecznościowych wciąż dopytują się, czy i jakie muszą spełnić formalności.
Postojowe. Oświadczenie musisz złożyć co miesiąc
Mamy złą wiadomość dla wszystkich, którzy spodziewają się, że dokumenty trzeba złożyć tylko raz. Na stronie ZUS widnieje informacja, że jeśli przedsiębiorca stara się o postojowe kolejny raz, musi złożyć oświadczenie, że jego sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa zmianie.
Okazuje się, że formularz w sprawie kolejnego świadczenia postojowego nie musi zawierać żadnych wyliczeń przychodowych. Ale wymagane jest oświadczenie, czy opisana we wcześniejszym wniosku sytuacja finansowa uległa poprawie, czy nie.
Oświadczenie trzeba składać, pojawił się wreszcie druk
Niby zasady są jasne, ale z ich realizacją już tak łatwo nie jest. Skoro co miesiąc przedsiębiorca starający się o postojowe musi składać oświadczenie, to dobrze byłoby mu to umożliwić. Tymczasem ZUS przez kolejne dni nie miał gotowego formularza, który trzeba wypełnić, żeby otrzymać świadczenie przez następny miesiąc.
W czwartek Zakład poinformował, że druk RSP-DK został udostępniony na stronie WWW oraz na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W oświadczeniu nie trzeba wyliczać przychodu i sprawdzać, czy aby spadł o odpowiednią wielkości, żeby móc starać się o postojowe. Oprócz standardowych danych jak NIP, REGON, czy PESEL trzeba jedynie złożyć swój podpis pod stwierdzeniem: