REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Poduszka finansowa – co to jest i jak ją zrobić

Niespodziewane wydatki, utrata pracy, choroba – to tylko niektóre sytuacje wymagające posiadania zabezpieczenia finansowego, potocznie nazywanego poduszką finansową. Czym dokładnie jest i jak o nią zadbać?

31.03.2024
21:48
Poduszka finansowa – co to jest i jak ją zrobić
REKLAMA

Poduszka finansowa to nic innego jak oszczędności, które pozwalają przeżyć na niezmienionym (albo nieznacznie obniżonym) poziomie przez określony czas. Pieniądze powinny wystarczyć na około 3 miesiące – jest to okres, w którym można znaleźć nową pracę albo „odbić” sobie niespodziewane wydatki. Im lepsze zabezpieczenie, tym oczywiście lepiej. Rosnąca inflacja powoduje jednak, że zbudowanie efektywnej poduszki finansowej nie jest łatwym zadaniem.

REKLAMA

Jak oszczędzają Polacy?

Pojęcie poduszki finansowej nabiera zupełnie nowego znaczenia w czasach, gdy nie jesteśmy skłonni do odkładania na przyszłość. Wyniki badań opublikowane przez Santander Consumer Bank wskazują, że jedynie 40 proc. Polaków odkłada pieniądze na czarną godzinę. Deklaracje nie są jednak spójne, gdyż najczęściej są to środki, które mają zostać przeznaczone na konkretny cel, na przykład remont mieszkania. Nie bierzemy pod uwagę pesymistycznych scenariuszy, zgodnie z którymi pozostaniemy bez pracy, a tym samym bez pieniędzy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie zabezpieczenia finansowego, które pozwoli przeżyć w spokoju kilka kolejnych miesięcy.

Dlaczego warto posiadać poduszkę finansową?

Niespodziewane wydarzenia często niosą za sobą wiele różnych konsekwencji, nie tylko natury finansowej. Powinniśmy się skupić przede wszystkim na tym, jak poradzić sobie z problemem, a nie za co przeżyć kolejny miesiąc. Osoby nieposiadające poduszki finansowej muszą pozyskać środki z innych źródeł – najczęściej pożyczek albo kredytów (sprawdź ofertę VeloBanku). W skrajnych przypadkach dochodzi do poważnego zadłużenia, które następnie trudno spłacić. Poduszka finansowa daje też komfort psychiczny. Badania przeprowadzone przez BIG InfoMonitor wskazują, że jednym z głównych powodów napięcia emocjonalnego jest brak zabezpieczenia na czarną godzinę i rosnące zadłużenie.

Więcej wiadomości o oszczędzaniu i inwestowaniu pieniędzy

Jak zbudować poduszkę finansową?

Poduszka finansowa to oszczędności, jakie posiadamy, zatem nie może być budowana z udziałem kapitału pożyczkowego. Jedynym sposobem na to, by zapewnić sobie zabezpieczenie, jest regularne odkładanie pieniędzy (na przykład na koncie oszczędnościowym – sprawdź ofertę Pekao). Nie chodzi jednak o to, aby oszczędzać „w ciemno” - taka metoda najczęściej nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Budując poduszkę finansową, w pierwszej kolejności należy:

  • oszacować koszty stałe i zmienne ponoszone w ciągu miesiąca (są to wydatki, takie jak czynsz, opłaty za media, żywność, raty kredytów),
  • pomnożyć otrzymany wynik razy 3 (jeśli poduszka finansowa ma dotyczyć rekomendowanych 3 miesięcy),
  • doliczyć szacowane koszty remontu, naprawy samochodu albo innych, niespodziewanych wydatków (jest to tak zwana rezerwa).

Ile trzeba odkładać miesięcznie, aby zbudować poduszkę finansową? Najczęściej szacowana kwota wydatków oscyluje w okolicy 15 tysięcy złotych – tyle mniej więcej potrzeba, aby przeżyć kolejne 3 miesiące. Oczywiście, może być ona wyższa. Jeśli jednak przyjmiemy taką kwotę bazową, to przez 2,5 roku trzeba będzie odkładać 500 zł miesięcznie. Nie jest to dużo, jednak trzeba być konsekwentnym. Budowanie poduszki finansowej należy traktować jak inne rachunki czy opłaty, a licząc się z uszczupleniem domowego budżetu.

REKLAMA

Gdzie odkładać pieniądze?

Oszczędności zgromadzone w ramach poduszki finansowej powinny być łatwo dostępne, tak aby można je było w każdym momencie upłynnić. Dobrym rozwiązaniem jest więc konto oszczędnościowe, ewentualnie lokata bankowa (tu oferta Santander Consumer Banku). Pieniędzy nie przechowujemy w domu, nie korzystamy również z rachunku bieżącego. Nie są to środki przeznaczone do inwestowania, dlatego nie należy lokować ich na przykład w akcje czy wieloletnie obligacje. Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa nie przyniosą dużych zysków, ale na poduszce z zasady nie zarabiamy. Pamiętajmy, że zyskowne inwestycje wiążą się z ryzykiem utraty kapitału, a tego – w kontekście zabezpieczenia finansowego – unikamy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA