REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Tak oszczędzają sprytni Polacy. Nie musisz być krezusem

Polacy podczas analizy codziennych wydatków zastanawiają się co zrobić, aby zaoszczędzić trochę grosza. Choć w ubiegłym roku wyraźnie wzrosła liczba osób oszczędzających, to nadal 28 proc. Polaków nie mogło sobie pozwolić na odłożenie pieniędzy. Wyniki najnowszych badań firmy Tavex pokazują, co najczęściej przeszkadza w oszczędzaniu i kto najczęściej myśli o zabezpieczeniu domowych finansów.

05.02.2024
5:11
inflacja-stopy-procentowe-raty-kredytow
REKLAMA

Jak wynika z badania Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie firmy Tavex, aż 28 proc. Polaków nie zdołało odłożyć środków finansowych w 2023 r. Głównym powodem braku oszczędności wśród dorosłych respondentów jest wzrost kosztów życia (39 proc.).

REKLAMA

Przeszkody, które uniemożliwiają Polakom oszczędzanie pieniędzy

Eksperci firmy Tavex uważają, że istotną przeszkodą w odkładaniu pieniędzy były zbyt małe zarobki (30 proc.). Nic dziwnego – gdy doświadczamy spadku siły nabywczej, a lwią cześć naszej wypłaty zjadają bieżące potrzeby, rachunki i pozostałe zobowiązania. Ponadto 19 proc. respondentów wskazało zmniejszenie się dochodów całego gospodarstwa domowego, a 11 proc. odpowiedziało, że wydało swoje oszczędności na wcześniej wyznaczony cel.

Odpowiedzi te znajdują swoje potwierdzenie również w badaniu BIG InfoMonitor, z którego wynika m.in., że aż 44 proc. Polaków musiało w ciągu ostatniego półrocza sięgnąć po zaskórniaki, w celu sfinansowania swoich podstawowych potrzeb.

Pomimo tego, że nadal spora część osób nie oszczędza, rośnie odsetek tych, którzy to robią. Wpływ na to mają zapewne wydarzenia ostatnich lat – począwszy od pandemii, przez wojnę na Ukrainie, po wysoką inflację i rosnące stopy procentowe. To właśnie wtedy większość z nas uświadomiła sobie, jak ważne jest odkładanie nawet małych kwot, w celu zabezpieczenia swojej przyszłości – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Eksperci dodają, że pomimo wyzwań, jakie stawiał przed nami ubiegły rok – a był to czas m.in. dynamicznych zmian w polskiej gospodarce, zaczynając od najwyżej inflacji od 26 lat w lutym, przez szokową obniżkę stóp procentowych we wrześniu, aż po silną aprecjację złotego do końca roku, na którą wpływ miały m.in. wybory ponad połowie Polaków (72 proc.) udało się odłożyć środki finansowe. Jest to znaczący wzrost względem 2022 r., aż o 9 p.p.

Więcej wiadomości na temat finansów można przeczytać poniżej:

Mężczyźni częściej myślą o zabezpieczeniu finansów

Z przeprowadzonego badania wynika, że częściej o zabezpieczeniu przyszłości finansowej myślą mężczyźni (75 proc.). Jednak różnica ta nie jest znacząca, ponieważ aż 69 proc. kobiet również wskazało, że udało się im zaoszczędzić pieniądze w 2023 r. Cieszy fakt, że w obydwu przypadkach widać poprawę względem 2022 r. Wówczas jedynie 57 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn zdecydowało się na taki ruch.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że liderami bez zmian pozostają najmłodsi respondenci w wieku 18-24 lata, którym aż w 98 proc. udało się zaoszczędzić środki finansowe oraz osoby w grupie wiekowej 25-34 lata (82 proc.). Spadek pozytywnych odpowiedzi zauważalny jest wraz z upływem lat respondentów: 35-44 lata (77 proc.), 45-54 lata (75 proc.), 55-64 lata (55 proc.) i 65+ (54 proc.).

Co ciekawe, 41 proc. badanych, którym udało się zaoszczędzić, zdecydowało się na zainwestowanie pieniędzy. Najczęstszym wyborem lokowania środków przez respondentów były lokaty, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, giełda oraz złoto.

REKLAMA

Inwestowanie stanowi kluczowy element strategii finansowej, pozwalając na realizację różnorodnych celów i aspiracji. Dla wielu motywacja do inwestowania jest związana z finansowymi korzyściami, dążeniem do szybkiego osiągnięcia zysków, poszerzeniem źródeł dochodu czy stworzeniem solidnej poduszki finansowej na przyszłość. Tym samym, inwestowanie otwiera drzwi do zwiększenia stabilności ekonomicznej i zapewnienia komfortu życia – na emeryturze lub w sytuacji kryzysowej, gdy na przykład stracimy pracę – wskazuje Aleksandra Olbryś, ekspert ds. rynku metali szlachetnych, Tavex.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 13 do 20 grudnia 2023 r. przez Opinia24. Zastosowano technikę telefoniczną CATI do zrealizowania badania na reprezentatywnej próbie N = 1010 dorosłych Polaków oraz na próbie N = 500 osób, które zainwestowały w 2023 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA