REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Spółka konopna rozbiła bank. Tak dobrego wyniku nie było na NewConnect od trzech lat

Inwestorów od paru lat kryzys energetyczny i inflacja uparcie uczą cierpliwości, ale jednak takiej okazji nie chcieli i też nie mogli przegapić. Mowa jest o ostatniej emisji akcji, reprezentującej branżę konopną, spółki Cosma S.A. W ten sposób pozyskano ponad 10,5 mln zł, co jest bezsprzecznie najlepszym wynikiem na NewConnect od 2020 r. W ten sposób konopie kolejny raz pokazały, że mają finansowy potencjał.

10.08.2023
9:29
rynek-konopi-cmk-z-gigantem
REKLAMA

Z danych Euromonitor International wynika, że wartość biznesu konopnego w Polsce zwiększyła się czterokrotnie z 210 mln zł w 2019 r. do 900 mln zł w 2021 r. Co więcej: do 2026 r. ta branża ma być warta nawet 2,2 mld zł. Inwestorzy nie od dzisiaj wyczuwają ten trend i z tego względu zazwyczaj nie marnują konopnych okazji na pomnożenie kapitału. Tak jak miało to miejsce przy okazji emisji akcji spółki Cosma na NewConnect. 

REKLAMA

W krótkim czasie osiągnęliśmy założony przez nas cel emisyjny i uplasowaliśmy wszystkie oferowane akcje w ofercie publicznej. Popyt był tak duży, że przewyższył dostępną liczbę akcji. To dowód na to, że inwestorzy i akcjonariusze dostrzegają w naszym modelu biznesowym ogromny potencjał i wierzą w nasz biznes - przekonują Przemysław Lahuta, prezes zarządu oraz Łukasz Kręski, przewodniczący Rady Nadzorczej Cosma S.A.

Cenę emisyjną akcji ustalono na poziomie 0,18 zł. W emisji, w ramach obu transz, złożono blisko 140 zapisów. W ten sposób Cosma pozyskała łącznie 10,73 mln zł. Tym samym to największa tego typu oferta pod względem wartości pozyskanego kapitału na rynku NewConnect od 2020 r. a także jedna z największych emisji z prawem poboru zakończona sukcesem w historii małej giełdy.

Konopie na giełdzie: będzie na rozwój portfolio produktów

Na co spółka zamierza wydać tak pozyskane pieniądze? Planów wydatkowych nie brakuje. Potrzeba funduszy m.in. na rozwój portfolio produktów, inwestycję w zdolności produkcyjne, certyfikację i zakup surowców, działania marketingowe, uporządkowanie i konsolidację struktury kapitałowej oraz spłatę zaciągniętych pożyczek. Jak słyszymy od Cosmy: środki będą wypłacone z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych na konto spółki po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego przez KRS.

Prace badawczo-rozwojowe w zakresie leków i surowców farmaceutycznych opartych na roślinach z gatunku Cannabis to raczkujący obszar farmacji, na którym zamierzamy z sukcesem funkcjonować - zapowiada Piotr Stępniewski, wiceprezes zarządu Cosma S.A., który w zapisach na akcje wziął udział jako osoba prywatna.

Zainteresowanie ofertą Cosmy przez inwestorów to żaden przypadek. Spółka w ostatnich miesiącach podpisała umowy m.in. z portugalską firmą Cannprisma oraz SOMAI Pharmaceuticals. Dzięki temu Cosma S.A. ma stać się jednym z liderów rynku konnego w Polsce, co z kolei ma zaowocować znaczącym wzrostem wartości spółki w przyszłości.

REKLAMA

Cosma chce rejestrować leki w przyszłym roku

Cosma zainicjowała swoją obecność na rynku farmaceutycznym w zeszłym roku. Posiada zintegrowany łańcuch produkcji i dostaw produktów zawierających w składzie konopie włókniste, ziołowe oraz roślinne. Spółka prowadzi sprzedaż produktów w kategorii consumer health, dystrybuuje surowce i półprodukty oraz działa w sektorze produktów leczniczych i surowców farmaceutycznych, w tym marihuany medycznej. W jej portfolio znajdują się także specjalistyczne produkty dla zwierząt. Ale to dopiero początek tej biznesowej ekspansji. Jeszcze w tym roku na rynku mają pojawić się nowe produkty: z linii Cosma oraz Green Paw. Z kolei przyszłoroczne plany mówią o uzyskaniu przez spółkę statusu podmiotu odpowiedzialnego, czyli MAH - Market Authorisation Holder, co pozwoli na rejestrację leków. Powinno to nastąpić w pierwszym kwartale 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA